REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

Sławomir Biliński
Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej/Fot. Shutterstock
Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

Jakie są zalety prowadzenia działalności w formie PSA

PSA to mniej sformalizowana i tańsza formy prawna spółki kapitałowej, sprzyjająca rozwojowi działalności. Jej atuty przedstawiamy poniżej.

REKLAMA

Zalety prowadzenia działalności w formie PSA

 • możliwość wnoszenia własnej pracy, usług czy know-how jako wkładu do spółki,
 • minimalny wymóg kapitału akcyjnego w wysokości 1 zł (dla porównania kapitał zakładowy w spółce akcyjnej wynosi 100 000 zł),
 • szybka rejestracja elektroniczna,
 • brak konieczności wniesienia wkładu przed rejestracją spółki,
 • akcjonariusze PSA po swojej stronie mają jedynie ryzyko gospodarcze, które ograniczone jest do ryzyka utraty wniesionych wkładów (]nie odpowiadają za zobowiązania spółki),
 • uproszczona likwidacja - skrócony czas potrzebny na przeprowadzenie procedury,
 • możliwość rozwiązania spółki bez likwidacji (przez przejęcie jej majątku i zobowiązań przez akcjonariusza),
 • możliwość aktywnego wykorzystywanie środków komunikacji elektronicznej przy prowadzeniu przedsiębiorstwa spółki oraz podejmowaniu decyzji o jej sprawach przez organy spółki i akcjonariuszy.

Co ważne, w przeciwieństwie do kapitału zakładowego w spółce z o.o. i spółce akcyjnej kapitał akcyjny w PSA nie jest stały. Kapitału nie wskazuje się w umowie PSA. Spółka informację o wysokości kapitału akcyjnego musi natomiast podawać w pismach i zamówieniach handlowych składanych w formie papierowej i elektronicznej, a także na swoich stronach internetowych i ujawnić go w KRS. Wartość kapitału akcyjnego określa zarząd, sumując wysokość wkładów pieniężnych i niepieniężnych, które zostały wniesione na pokrycie akcji. Dzięki oderwaniu wartości akcji od wysokości kapitału akcyjnego w nowej spółce płynniejsze jest emitowanie i umarzanie akcji.

Jakie są wady powadzenia działalności w formie PSA

PSA to spółka potencjalnie funkcjonująca bez majątku pozwalającego np. na przeprowadzenie postępowania upadłościowego (nie ma tu kapitału zakładowego). Potencjalni wierzyciele muszą być zatem ostrożni we współpracy z PSA. Odpowiednio PSA mogą mieć problem z pozyskaniem np. kredytu w banku bez przedstawienia dodatkowych zabezpieczeń. Inne wady PSA to odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki względem jej wierzycieli, w przypadku bezskuteczności egzekucji wobec spółki. Członek zarządu może uwolnić się od niej na analogicznych zasadach jak członek zarządu spółki z o.o. Ponadto akcje PSA nie mogą być notowane na giełdzie papierów wartościowych. PSA jest bowiem spółką niepubliczną.

(…)

Fragment artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sławomir Biliński
prawnik, redaktor "MONITORA księgowego", ekspert podatkowy, autor licznych publikacji z prawa podatkowego i gospodarczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • humidorek
  2021-07-27 15:07:24
  Wszędzie jest powtarzane, że w s24 można założyć spółkę w 24h. A to nie prawda, bo sąd zawsze wstrzymuje wniosek zadając pytanie "czy spółka jest osobą zagraniczną". Może i jest jakiś sens w tym pytaniu, ale to powinno być już w formularzu... Mało tego, nie da się po prostu odpowiedzieć, trzeba wysłać wniosek przez inny system (ePUAP na to nie pozwala)...
  0
QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

Jak handel wykorzystuje nowe technologie

Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

REKLAMA

Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

REKLAMA