Jak możemy się bronić przed podszywaniem się pod naszą firmę?

REKLAMA
REKLAMA
Jakie uprawnienia?
PRZYKŁAD: Spółka działająca pod firmą „Kowalski i Partnerzy Wybitni Architekci” prowadzi nieprzerwanie działalność od 1994 r. W 2022 r. wspólnicy spółki dowiedzieli się, że „X” używa ich firmy oferując swoje usługi, a nawet utworzył stronę internetową pod taką samą firmą.
REKLAMA
Powyższy przykład dotyczy spółki partnerskiej, ale oczywiście ochrona przysługuje każdej formie prawnej działalności, a zatem również:
- spółce jawnej,
- spółce komandytowej,
- spółce komandytowo-akcyjnej,
- prostej spółce akcyjnej,
- spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,
- spółce akcyjnej,
- jednoosobowej działalności gospodarczej,
- spółce cywilnej.
Co może w takiej sytuacji zrobić spółka „Kowalski i Partnerzy Wybitni Architekci”? Ma do wyboru szereg uprawnień i do jej decyzji należy, którą drogę wybierze:
- może żądać od „X” podjęcia działań, które spowodują usunięcie skutków „kradzieży tożsamości”, jak np. złożenia oświadczenia odpowiedniej treści np. na swojej stronie internetowej. Dodatkowo spółka może żądać zapłaty odszkodowania, jeżeli poniosła szkodę z tym związaną;
- oprócz wyżej wskazanych uprawnień może żądać od „X” wydania bezpodstawnie uzyskanych korzyści (np. kwot uzyskanych przez „X” od jego klientów w związku z dokonanym podszywaniem się pod firmę „Kowalski i Partnerzy Wybitni Architekci”);
- może zgłosić Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomienie dotyczące podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów, który z kolei może nałożyć na „X” karę pieniężną w wysokości nawet do 10% obrotu osiągniętego w roku obrotowym poprzedzającym rok nałożenia kary;
- w przypadku, gdyby spółka „Kowalski i Partnerzy Wybitni Architekci” zarejestrowała firmę jako znak towarowy mogłaby również żądać ochrony swojego znaku towarowego.
Odpowiedzialność karna
Oczywiście, to nie koniec uprawnień spółki, bo działanie „X” może pociągać za sobą odpowiedzialność karną, jak np.:
- w przypadku rejestracji znaku towarowego może podlegać grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
- jeżeli fałszywe oznaczenie znajduje się na towarach lub usługach może podlegać karze aresztu lub grzywny;
- może zostać orzeczona wobec „X” nawet kara pozbawienia wolności do lat 3, jeżeli usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne.
Powyższe uprawnienia nie są wyczerpującym i kompletnym wyliczeniem. Oczywiście każda sytuacja jest inna i wymaga dopasowania do obowiązujących przepisów prawa. Nie wahaj się jednak korzystać z możliwości jakie daje Ci prawo i broń swojej firmy!
Adwokat Małgorzata Duś
https://adwokatmalgorzatadus.pl/contact
Powyższy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny, obejmuje stan prawny na dzień 10 września 2022 r. W żadnym zakresie nie stanowi porady prawnej, ani oferty w rozumieniu przepisów prawa. Autor dokłada wszelkich starań w celu zachowania aktualności oraz rzetelności treści powyższego artykułu, niemniej jednak nie składa żadnych gwarancji, ani nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA