REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kradzież spółek - czy proceder zostanie ukrócony?

Sonia Sobczyk-Grygiel
Sonia Sobczyk-Grygiel
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Kradzież spółek - czy proceder zostanie ukrócony?
Kradzież spółek - czy proceder zostanie ukrócony?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rozwiązać problem nielegalnego przejmowania spółek. W jaki sposób?

Koniec kradzieży spółek

Według ekspertów proceder przejmowania firm przez złodziei się nasila. Problem ma rozwiązać newsletter Krajowego Rejestru Sądowego – dowiedział się DGP

REKLAMA

„Kradzieże spółek przez KRS mają się wciąż dobrze” – alarmowaliśmy w lecie minionego roku (DGP nr 148). Teraz resort sprawiedliwości dostał zielone światło na wpisanie do wykazu prac rządu projektu ustawy, która ma ukrócić takie praktyki. Informuje nas o tym autor inicjatywy wiceszef resortu Marcin Warchoł.

REKLAMA

Jak ministerstwo chce rozwiązać problem nielegalnego przejmowania spółek? Utworzy newsletter Krajowego Rejestru Sądowego. Dzięki temu uprawnione osoby z automatu dowiedzą się o próbie zmiany danych w KRS. Uzyskają te informacje jeszcze przed rozpoznaniem wniosku o wpis w rejestrze lub uprawomocnieniem się orzeczenia.

‒ Bardzo dobrze, że ministerstwo widzi ten problem i zajęło się zjawiskiem kradzieży spółek. Ten proceder nasilał się w ostatnim czasie ‒ mówi nam Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Podkreśla, że wieloletnie funkcjonowanie tego procederu jest możliwe ze względu na wiele słabości systemu – od weryfikacji tożsamości przez nieetyczne zachowania niektórych prawników po słabości organizacyjne w samych wydziałach KRS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem Pączki powiadomienia z pewnością ograniczą zjawisko kradzieży spółek. Nie jest to jednak niezawodne i jedyne remedium. Postuluje m.in. wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, np. możliwości zastrzeżenia przez właściciela spółki wyższego poziomu ochrony.

Inicjatywę resortu sprawiedliwości chwali też Jakub Bińkowski, członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Jak zauważa, to kolejny element wdrażanych ostatnio systemowych zmian w sposobie funkcjonowania KRS – 1 lipca 2021 r. ruszył eKRS. Teraz wnioski do rejestru składa się online.

Ministerstwo chce, by nowe przepisy obowiązywały już od 19 maja.

REKLAMA

Opracowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt dostał już zielone światło w rządzie. Jak mówi nam wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, nowe regulacje wprowadzą usługę newslettera. Ma on automatycznie powiadamiać o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w rejestrze przedsiębiorców KRS. Dzięki temu w przypadku posłużenia się sfałszowanymi dokumentami uprawnione osoby będą mogły wziąć udział w toczącym się postępowaniu, zaskarżyć orzeczenie o wpisie i powiadomić organy ścigania.

MS zwraca uwagę na to, że choć głównym celem tego rozwiązania jest przeciwdziałanie kradzieży spółek, można będzie wykorzystywać je również do sprawdzania etapu procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, co ma istotnie odciążyć sekretariaty sądowe.

Jako moment startu usługi w projekcie podano 19 maja 2022 r. - Zachodzi pilna potrzeba wprowadzenia rozwiązań legislacyjno-technicznych, które zapewnią prawowitym organom i wspólnikom podmiotów podlegających obowiązkowi wpisu do KRS możliwość niezwłocznego uzyskania powiadomień o takich zdarzeniach - argumentuje MS. Stąd chce przeprowadzić projekt w trybie odrębnym, czyli z pominięciem uzgodnień, opiniowania, konsultacji etc.

DGP alarmował jako pierwszy

„Kradzieże spółek przez KRS mają się wciąż dobrze” - wskazywaliśmy latem minionego roku (DGP z 3 sierpnia 2021 r.). Jak tłumaczył wtedy na naszych łamach Karol Maciej Szymański, prawnik, wiceprezes zarządu RKKW ‒ Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy, często wykorzystywanym przez wspólników patentem na kradzież spółki jest rozesłanie przesyłek poleconych np. z pustymi kartkami, wezwaniami do zapłaty czy nawet biletami do opery. Nadawca utrzymuje później, że w kopercie było zaproszenie na zgromadzenie, dlaczego zaś nikt inny, poza samym zainteresowanym, się na nim nie pojawił - choć w agendzie znalazły się punkty dotyczące zmiany całego składu zarządu, rady nadzorczej lub podwyższenie kapitału z wyłączeniem prawa pierwszeństwa - nie wiadomo. Później protokół z takimi „jednogłośnie” powziętymi uchwałami składany jest do sądu rejestrowego i następuje wpis.

A dr Radosław L. Kwaśnicki, prezes RKKW - Kwaśnicki, Wróbel & Partnerzy już wówczas proponował, by np. w rejestrze przedsiębiorców KRS spółki mogły udostępniać adres poczty elektronicznej do kontaktu i na ten adres mogłyby być systemowo wysyłane potwierdzenia złożenia wniosku o zmianę danych w rejestrze.

Biznes chwali i ma kolejne postulaty

‒ Bardzo dobrze, że ministerstwo widzi ten problem i zajęło się zjawiskiem tzw. kradzieży spółek. Ten proceder w mojej opinii w ostatnim czasie się nasilał. Mieliśmy sygnały od przedsiębiorców o tzw. kradzieży spółek, co prowadziło do wielu problemów czy nawet strat finansowych ‒ mówi nam Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.

W jego ocenie „wieloletnie funkcjonowanie tego procederu wykorzystuje wiele słabości systemu od weryfikacji tożsamości przez nieetyczne (eufemistycznie rzecz ujmując) zachowania niektórych prawników po słabości organizacyjne w samych wydziałach KRS”.

Zdaniem prawnika powiadomienie z pewnością może przydać się do ograniczenia tej patologii, ale nie jest niezawodnym i jedynym remedium.

‒ Wydaje się, że należy ponownie spojrzeć na kwestie odformalizowania dokumentowania życia spółki. Stawka jest bowiem zbyt wysoka, aby ewentualne postulaty wprowadzenia zabezpieczeń zbywać ogólnikowym argumentem o potrzebie odbiurokratyzowania obrotu. Ostatecznie przecież nawet sami akcjonariusze powinni mieć możliwość zastrzeżenia wyższego poziomu ochrony, jeżeli godzą się na związane z tym koszty i utrudnienia ‒ postuluje prawnik.

Jak zauważa, bezpieczeństwo nie jest za darmo, i wielu - zwłaszcza tych, dla których spółki są dziełem życia - z pewnością zechce tę cenę ponieść. - W dobie elektronizacji takie zabezpieczenia mogą być mniej uciążliwe niż dawniejsze. Liczymy na szybkie prace w tym zakresie w celu wzmocnienia bezpieczeństwa obrotu prawnego i samych przedsiębiorców - podkreśla mec. Pączka.

Także Jakub Bińkowski, członek zarządu i dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, uważa, że inicjatywa MS „to bardzo dobry pomysł”. Jak dodaje, warto, by w jego ramach możliwe było również otrzymywanie aktualizacji dotyczących statusu prowadzonej sprawy, co mog łoby „pozytywnie wpłynąć również na efektywność komunikacji pomiędzy wnioskodawcami a sekretariatami”.

Jego zdaniem zmianę tę należy ocenić tym lepiej, że stanowi ona kolejny element wdrażanych w ostatnim czasie systemowych zmian w sposobie funkcjonowania KRS. Przypomnijmy, że 1 lipca ruszył eKRS i wnioski o wpis do rejestru składa się online.

- Jeszcze niedawno niewydolność KRS stanowiła jeden z czynników najmocniej podważających bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Było to uderzające tym bardziej w porównaniu ze świetnie funkcjonującym CEIDG. Mamy nadzieję, że wprowadzane zmiany przyczynią się do poprawy tego stanu rzeczy - konkluduje Jakub Bińkowski. ©℗

Krajowy rejestr sądowy

Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Krajowy rejestr sądowy / Dziennik Gazeta Prawna - wydanie cyfrowe

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA