REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo indywidualnej kontroli wspólników

Monika Pązik

REKLAMA

Każdy wspólnik jest uprawniony do indywidualnego bądź za pośrednictwem upoważnionej osoby przeglądania dokumentów spółki oraz do sporządzania bilansu dla osobistego użytku. Prawo indywidualnej kontroli jest prawem ustawowym przyznanym osobiście każdemu wspólnikowi.

Art. 212 kodeksu spółek handlowych przyznaje ustawowe prawo indywidualnej kontroli wszystkim wspólnikom spółki. Jedynym ograniczeniem może być ustanowienie rady nadzorczej bądź komisji rewizyjnej i jednoczesne wyłączenie prawa indywidualnej kontroli przez umowę spółki. Podmiotami upoważnionymi z mocy ustawy do kontroli są wspólnicy oraz wspólnicy wraz z upoważnionymi przez siebie osobami. Oznacza to zatem, że nie jest możliwy wgląd w dokumenty spółki jedynie za pośrednictwem upoważnionej osoby.

REKLAMA


Zakres kontroli


Na pojęcie prawa kontroli składają się uprawnienia związane z przeglądaniem ksiąg i dokumentów spółki, sporządzanie bilansu na własny użytek oraz prawo do żądania wyjaśnień od zarządu. Wskazane działania mogą być prowadzone łącznie lub alternatywnie. Wspólnik może żądać sporządzenia bilansu jedynie na własny użytek i może tego dokonać za pośrednictwem upoważnionej do tego osoby. Należy jednak pamiętać, że wskazana czynność nie jest konieczna w sytuacji, gdy sporządzany jest roczny bilans spółki i nie minął termin do jego zatwierdzenia. Istotne jest, że prawo kontroli nie jest nieograniczone. Nadużycie tego uprawnienia, które może objawiać się nadmierną uciążliwością dla spółki bądź szykanowaniem wspólników może stanowić powód żądania wyłączenia wspólnika. Co ważne Prawo kontroli spółki, o którym mowa w art. 212 k.s.h., jest prawem indywidualnym, przysługującym każdemu wspólnikowi. Nie jest ono zależne od posiadania przez danego wspólnika określonego ułamka kapitału zakładowego. Nadto, jest to prawo działające z mocy ustawy i nie wymaga osobnego uregulowania w umowie spółki, względnie akcie założycielskim (wyr. SA w Krakowie, I ACa 715/12).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Odmowa udostępnienia dokumentów spółki

REKLAMA


Indywidualne prawo kontroli może zostać realizowane co do zasady w każdym czasie. Ustawodawca pozostawił wspólnikom w tym zakresie pewną swobodę, bowiem to oni wskazują w jakim czasie chcą skorzystać z prawa. Za zwyczajowo przyjęty czas konieczny do realizacji swoich praw uznaje się normalne godziny urzędowania spółki. Chyba, że na wniosek wspólnika ustalono inne godziny, za uprzednim poinformowaniem o tym fakcie zarządu spółki. Art. 212 § 2 k.s.h. zawiera istotne ograniczenie w prawie indywidualnej kontroli. Zgodnie z tą regulacją zarząd może odmówić wspólnikowi wyjaśnień oraz udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki, jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi spółce znaczną szkodę. Uzasadniona obawa po stronie zarządu musi się opierać na okolicznościach faktycznych, wiedzy na temat pewnych faktów, które mogłyby stanowić podstawę takiej uzasadnionej obawy (post. SO w Warszawie, XXIII Ga 371/10). Za sprzeczne interesy można uznać działalność konkurencyjną wspólnika i wykorzystanie zdobytych przez niego informacji w sposób zagrażający interesom wspólników czy całej spółki. Jeżeli jednak wystąpi zagrożenie o innym charakterze, powodujące jedynie wystąpienie szkody (np. zgłoszenie zaległości podatkowych do Urzędu Skarbowego), wówczas zarząd nie ma prawa ograniczyć wspólnikowi prawa indywidualnej kontroli.


W przypadku, gdy zarząd rozpatrzy negatywnie żądanie przeprowadzenia kontroli przez wspólnika, wówczas może on wstąpić na drogę sądową. Wniosek do sądu należy złożyć w ciągu 7 dni od uzyskania negatywnej opinii, natomiast samo postępowanie nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Sąd może zatem zobowiązać zarząd do udostępnienia ksiąg i odpowiednich dokumentów spółki, jak również do sporządzenia bilansu, nie może jednakże sam przeprowadzić kontroli. Ponadto sąd może określić sposób wykonania przez zarząd obowiązków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA