| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Skutki wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika

Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej jest objęty w szczególny sposób ukształtowaną ochroną. Jednak ze względu na to, że nie jest on majątkiem odrębnego podmiotu prawa, nie można go całkowicie wyłączyć z zasięgu roszczeń wierzyciela wspólnika.

Kolejnym wymogiem, jaki ma być spełniony, aby wierzyciel mógł skorzystać z prawa do wypowiedzenia udziału, jest przeprowadzenie bezskutecznej egzekucji z ruchomości wspólnika w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (chodzi o ruchomości wspólnika niewchodzące w skład wspólnego majątku wspólników). Ruchomościami są np. samochód, komputer. Przy czym bez znaczenia jest, czy egzekucję tę przeprowadzał wierzyciel wypowiadający udział wspólnika czy też jakikolwiek inny wierzyciel. Bez znaczenia jest także, czy istnieje możliwość zaspokojenia wierzyciela osobistego z innego niż ruchomości majątku wspólnika, np. ze stanowiących własność wspólnika nieruchomości; z przysługujących mu wierzytelności.

Wypowiedzenie udziału przez wierzyciela powinno być dokonane na piśmie i doręczone wszystkim pozostałym wspólnikom. Wierzyciel osobisty wspólnika może skorzystać z prawa do wypowiedzenia udziału wspólnika zarówno w przypadku, w którym spółka cywilna została zawarta na czas nieoznaczony, jak i oznaczony. Stosownie do art. 870 k.c. wierzyciel osobisty wspólnika może wypowiedzieć jego udział w spółce na trzy miesiące naprzód. Jeżeli umowa spółki przewiduje krótszy termin wypowiedzenia, wierzyciel może z tego terminu skorzystać.

Termin trzymiesięcznego wyprzedzenia został ustanowiony w celu umożliwienia pozostałym wspólnikom dostosowania działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej do zmiany w składzie wspólnego majątku, spowodowanej egzekucją roszczenia. Należy też dodać, że art. 870 k.c., określający zasady wypowiedzenia udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika, nie zawiera zastrzeżenia co do tego, że wypowiedzenie udziału powinno nastąpić na trzy miesiące naprzód ze skutkiem na koniec roku obrachunkowego (takie ograniczenie zawiera art. 869 par. 1 k.c. regulujący kwestię wypowiedzenia udziału przez wspólnika). Z tego wynika, że wierzyciel może wypowiedzieć udział wspólnika w trakcie roku obrachunkowego.

Wypowiedzenie udziału przez wierzyciela osobistego wspólnika w spółce dwuosobowej spowoduje jej rozwiązanie.

PAMIĘTAJ!

• wypowiedzenia udziału wspólnika spółki cywilnej może dokonać tylko jego wierzyciel osobisty;

• wierzycielem osobistym jest osoba mająca wierzytelność w odniesieniu do określonego wspólnika powstałą poza zakresem działalności spółki;

• wypowiedzenie udziału może nastąpić tylko w przypadku uzyskania przez wierzyciela zajęcia praw przysługujących wspólnikowi na wypadek wystąpienia ze spółki lub jej rozwiązania i tylko w sytuacji przeprowadzenia w ciągu ostatnich sześciu miesięcy bezskutecznej egzekucji z ruchomości wspólnika, niezależnie od tego, kto przeprowadził tę egzekucję (ten, czy jakikolwiek inny wierzyciel).

JULIA SEMENA

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 ze zm.).

Ustawa z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK