reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Spółki

Odpowiedzialność członków zarządu w razie bezskutecznej egzekucji z majątku spółki z o.o.

Aktualizacja: 10.09.2009

W przypadku niewypłacalności spółki z o.o. wierzyciele często nie mogą przeprowadzić skutecznej egzekucji z jej majątku. W takiej sytuacji mogą zaspokoić się z majątku członków zarządu. »

Pełnomocnictwo w spółce cywilnej

Aktualizacja: 08.09.2009

Dwuosobowa spółka cywilna ma zamiar wystąpić z pozwem przeciw pracownikowi o odszkodowanie za niezasadne rozwiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony w trybie art. 55 § 11 k.p. W tym celu postanowiono zatrudnić radcę prawnego, jednak podczas wystawiania pełnomocnictwa powstał problem związany z nieobecnością jednego ze wspólników w kraju. Czy pełnomocnictwo wystawione przez jednego wspólnika będzie skuteczne? »

Głosowanie na walnym zgromadzeniu przez pełnomocnika

Aktualizacja: 04.09.2009

Czy w statucie spółki można wprowadzić ograniczenia co do ustanawiania pełnomocników na walnym zgromadzeniu? Kiedy możliwe jest udzielenie przez pełnomocnika dalszego pełnomocnictwa? W jakiej formie należy udzielać pełnomocnictwa do uczestniczenia w walnym zgromadzeniu i wykonywania prawa głosu? »

Naruszenie zakazu konkurencji przez członka zarządu

Aktualizacja: 01.09.2009

Członka zarządu spółki z o.o. obowiązuje zakaz konkurencji. W razie naruszenia tego zakazu spółka jako pracodawca może zastosować wobec członka zarządu różnego rodzaju środki związane ze stosunkiem pracy lub odpowiedzialnością odszkodowawczą. »

Przygotowanie zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Aktualizacja: 31.08.2009

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zasadą jest podejmowanie uchwał przez zgromadzenie wspólników, zwołane stosownie do wymagań kodeksu spółek handlowych. Może być ono formalnie zwołane albo odbywać się bez formalnego zwołania. »

Uproszczenie procedury łączenia i podziału spółek

Aktualizacja: 26.08.2009

Proszę o informację jak obecnie, tzn. po wejściu w życie najnowszej nowelizacji kodeksu spółek handlowych, przedstawia się kwestia badania planu połączenia i planu podziału przez biegłego. »

Jak pozbawić wspólnika prawa reprezentacji

Aktualizacja: 24.08.2009

Spółka jawna należy do jednej z najchętniej wybieranych form działalności gospodarczych. Niekiedy jednak z rozmaitych przyczyn współpraca między wspólnikami nie układa się najlepiej. Konieczne może okazać się wtedy pozbawienie wspólnika prawa reprezentacji spółki w celu zabezpieczenia interesów pozostałych wspólników. »

Jak sporządzić umowę spółki cywilnej

Aktualizacja: 18.08.2009

W czasach kryzysu osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często planują jej zinstytucjonalizowanie. Świetnym narzędziem nadającym się do tego celu jest spółka cywilna. »

Głosowanie korespondencyjne na walnym zgromadzeniu

Aktualizacja: 18.08.2009

W jakich przypadkach akcjonariusz spółki publicznej może oddać głos na walnym zgromadzeniu drogą korespondencyjną? Które głosy oddane korespondencyjnie należy uwzględniać przy ustalaniu wyników głosowania? Czy akcjonariusz głosujący korespondencyjnie może odwołać swoje oświadczenie? »

Rejestracja uczestnictwa na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy

Aktualizacja: 05.08.2009

Czy akcjonariusz spółki publicznej może obecnie przenosić akcje w okresie między dniem rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu a dniem zakończenia walnego zgromadzenia? Które osoby mają prawo uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki publicznej? »

Jak należy przeprowadzić likwidację spółki jawnej

Aktualizacja: 03.08.2009

Jak powinniśmy przeprowadzić likwidację spółki jawnej? Środki trwałe będą przeniesione do firm jednoosobowych prowadzonych na własny rachunek przez wspólników spółki jawnej. Czy przeniesienia należy dokonać na podstawie sprzedaży i wystawić fakturę VAT? »

Nowe zasady ograniczania prawa głosu akcjonariuszy

Aktualizacja: 30.07.2009

Od 1 sierpnia 2009 r. ograniczone prawo głosu mogą mieć akcjonariusze dysponujący już powyżej jednej dziesiątej ogółu głosów w spółce akcyjnej. Ograniczenie takie spółka akcyjna musi ująć w statucie. Wprowadzona zmiana ma na celu eliminację niepożądanego zjawiska koncentracji kontroli w spółkach. »

Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej

Aktualizacja: 27.07.2009

Spółka komandytowo-akcyjna stanowi formę mieszaną spółki handlowej. Na jej konstrukcję prawną składają się zarówno elementy spółki osobowej, tj. spółki komandytowej, jak i elementy spółki kapitałowej, tj. spółki akcyjnej. Do tych ostatnich należy przede wszystkim istnienie w spółce akcjonariuszy oraz obowiązkowe utworzenie walnego zgromadzenia. »

Know-how jako przedmiot aportu do spółki

Aktualizacja: 21.07.2009

Proszę o informację, czy know-how może być przedmiotem aportu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? »

Jakie zmiany w Kodeksie spółek handlowych obowiązują od 3 sierpnia

Aktualizacja: 15.07.2009

Od 3 sierpnia 2009 r. akcjonariusze zyskają szereg uprawnień, w tym do zwoływania i udziału w walnych zgromadzeniach. Zostanie także wzmocniona pozycja rady nadzorczej w spółce akcyjnej. Przypominamy, jakie zmiany wprowadza ustawa z 5 grudnia 2008 r. nowelizująca Kodeks spółek handlowych oraz ustawę o obrocie instrumentami finansowymi. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Górski

Adwokat, doktor nauk prawnych, absolwent prawa i historii na Uniwersytecie Warszawskim

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama