REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić przyszłego kontrahenta

David J. James
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku sądy ogłosiły już 181 niewypłacalności przedsiębiorstw. Nie dziwi więc fakt, że w czasie kryzysu wzrasta zapotrzebowanie na informacje biznesowe, które mają strategiczne znaczenie dla firm. Przyszłego kontrahenta można sprawdzić na kilka sposobów i wbrew opiniom nie wiąże się to z dużymi kosztami.

W niepewnej sytuacji gospodarczej weryfikacja wiarygodności przyszłych kontrahentów może uchronić firmę przed bankructwem. Rzetelne informacje o partnerach biznesowych można pozyskać z różnych źródeł. Wywiad gospodarczy nie tylko pozwoli uniknąć niepewnych przedsięwzięć biznesowych, ale może również ułatwić ocenę ich perspektywy.

REKLAMA

Najbardziej dostępną metodą weryfikacji jest poszukiwanie informacji na temat kontrahenta w doniesieniach prasowych. Można również zasięgnąć opinii u znajomych przedsiębiorców, którzy wcześniej mieli już okazję współpracować z daną firmą. To zresztą jeden z bardziej wiarygodnych sposobów.

REKLAMA

Kondycję finansową kontrahenta można zweryfikować również poprzez przeanalizowanie kopii dokumentów księgowych, które poddawane są badaniu audytora. Nie będzie to problemem zwłaszcza w przypadku dużego przedsiębiorstwa, ponieważ dokumenty te są powszechnie dostępne.

W przypadku małych przedsiębiorstw, które nie posiadają osobowości prawnej sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ nie mają one obowiązku publikacji zbadanych sprawozdań finansowych. Najprawdopodobniej stosują uproszczoną księgowość i nie mają potrzeby badania swojego sprawozdania finansowego. W tej sytuacji można skorzystać z usług firm ratingowych, które oceniają zdolność do spłaty zobowiązań i zdolność kredytową podmiotów.

Jednym z najbardziej popularnych rejestrów, który dostarcza informacji gospodarczej jest rozpoznawany już wśród przedsiębiorców Krajowy Rejestr Długów. Poza KRD istnieją również branżowe rejestry, w których są gromadzone oraz udostępnianie informacji o dłużnikach, a także o konsumentach, którzy terminowo regulują zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Funkcję informacyjną spełnia również Krajowy Rejestr Sądowy. Rejestr ten prowadzą sądy rejonowe, gospodarcze. Wgląd w dane może mieć każdy zainteresowany - ponadto dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego jest możliwy również drogą elektroniczną.

Rozwiązaniem dla poszukujących informacji o przyszłych partnerach biznesowych jest wywiad środowiskowy. W ten sposób można zebrać najważniejsze informacje dotyczące wizerunku, pozycji , sytuacji firmy w branży czy właścicieli i osób z kierownictwa. W tym celu praktycznym narzędziem będzie przeszukanie Internetu, np. forów dyskusyjnych, na których można znaleźć wypowiedzi byłych pracowników danego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że informacje zasięgnięte w ten sposób nie mogą być jedynym kryterium weryfikacji kondycji finansowej firm.

Przyszłego kontrahenta możemy sprawdzić za pośrednictwem międzynarodowej sieci księgowej. Ponadto istnieją również bazy danych, z których korzystają międzynarodowe firmy, co pozwala zweryfikować czy docelowy partner biznesowy ma poważne problemy z reputacją lub jest np. podejrzewany o popełnienie przestępstwa.

  

David J. James, biegły rewident i prezes w Baker Tilly Poland Audit

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA