REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sprawdzić przyszłego kontrahenta

David J. James
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku sądy ogłosiły już 181 niewypłacalności przedsiębiorstw. Nie dziwi więc fakt, że w czasie kryzysu wzrasta zapotrzebowanie na informacje biznesowe, które mają strategiczne znaczenie dla firm. Przyszłego kontrahenta można sprawdzić na kilka sposobów i wbrew opiniom nie wiąże się to z dużymi kosztami.

W niepewnej sytuacji gospodarczej weryfikacja wiarygodności przyszłych kontrahentów może uchronić firmę przed bankructwem. Rzetelne informacje o partnerach biznesowych można pozyskać z różnych źródeł. Wywiad gospodarczy nie tylko pozwoli uniknąć niepewnych przedsięwzięć biznesowych, ale może również ułatwić ocenę ich perspektywy.

REKLAMA

Najbardziej dostępną metodą weryfikacji jest poszukiwanie informacji na temat kontrahenta w doniesieniach prasowych. Można również zasięgnąć opinii u znajomych przedsiębiorców, którzy wcześniej mieli już okazję współpracować z daną firmą. To zresztą jeden z bardziej wiarygodnych sposobów.

REKLAMA

Kondycję finansową kontrahenta można zweryfikować również poprzez przeanalizowanie kopii dokumentów księgowych, które poddawane są badaniu audytora. Nie będzie to problemem zwłaszcza w przypadku dużego przedsiębiorstwa, ponieważ dokumenty te są powszechnie dostępne.

W przypadku małych przedsiębiorstw, które nie posiadają osobowości prawnej sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ nie mają one obowiązku publikacji zbadanych sprawozdań finansowych. Najprawdopodobniej stosują uproszczoną księgowość i nie mają potrzeby badania swojego sprawozdania finansowego. W tej sytuacji można skorzystać z usług firm ratingowych, które oceniają zdolność do spłaty zobowiązań i zdolność kredytową podmiotów.

Jednym z najbardziej popularnych rejestrów, który dostarcza informacji gospodarczej jest rozpoznawany już wśród przedsiębiorców Krajowy Rejestr Długów. Poza KRD istnieją również branżowe rejestry, w których są gromadzone oraz udostępnianie informacji o dłużnikach, a także o konsumentach, którzy terminowo regulują zobowiązania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA


Funkcję informacyjną spełnia również Krajowy Rejestr Sądowy. Rejestr ten prowadzą sądy rejonowe, gospodarcze. Wgląd w dane może mieć każdy zainteresowany - ponadto dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego jest możliwy również drogą elektroniczną.

Rozwiązaniem dla poszukujących informacji o przyszłych partnerach biznesowych jest wywiad środowiskowy. W ten sposób można zebrać najważniejsze informacje dotyczące wizerunku, pozycji , sytuacji firmy w branży czy właścicieli i osób z kierownictwa. W tym celu praktycznym narzędziem będzie przeszukanie Internetu, np. forów dyskusyjnych, na których można znaleźć wypowiedzi byłych pracowników danego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że informacje zasięgnięte w ten sposób nie mogą być jedynym kryterium weryfikacji kondycji finansowej firm.

Przyszłego kontrahenta możemy sprawdzić za pośrednictwem międzynarodowej sieci księgowej. Ponadto istnieją również bazy danych, z których korzystają międzynarodowe firmy, co pozwala zweryfikować czy docelowy partner biznesowy ma poważne problemy z reputacją lub jest np. podejrzewany o popełnienie przestępstwa.

  

David J. James, biegły rewident i prezes w Baker Tilly Poland Audit

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA