REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specyfika umowy na okres próbny

Monika Wacikowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma prawną możliwość sprawdzenia wiedzy i umiejętności każdego nowo zatrudnianego pracownika. W tym celu może zawrzeć z nim umowę na okres próbny.

Umowa na okres próbny daje możliwość sprawdzenia przez pracodawcę przydatności pracownika do pracy na określonym stanowisku oraz z drugiej strony - sprawdzenia przez pracownika, czy faktycznie chce podjąć stałe zatrudnienie u danego pracodawcy w określonym charakterze.

REKLAMA

Długość okresu próbnego

Każda z umów o pracę może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny.

Umowa na okres próbny może być zawarta na czas nieprzekraczający 3 miesięcy. Jest to maksymalny okres zatrudnienia na podstawie umowy tego rodzaju, co oznacza, że jeśli pracodawca dojdzie do wniosku, że na sprawdzenie danego pracownika wystarczy mu 1 miesiąc, może zawrzeć umowę na taki właśnie czas (art. 25 § 2 k.p.).

Przykład

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pracodawca szukający kandydata na stanowisko handlowca podjął decyzję o zatrudnieniu danego kandydata na okres próbny trwający 1 miesiąc. Z przedstawionych przez nowo zatrudnioną osobę dokumentów wynikało, że posiada ona odpowiednie kwalifikacje merytoryczne do wykonywania tej pracy. Z charakteru obejmowanego stanowiska wynika konieczność łatwego nawiązywania kontaktów z ludźmi, co pracodawca na początek musiał skontrolować. Ponieważ pracownika można pod tym kątem sprawdzić w krótkim czasie, pracodawca podjął decyzję o zastosowaniu takiego krótkiego okresu próbnego.

Jeśli pracodawca zdecyduje się na zastosowanie krótszego (niż maksymalny dopuszczalny) okresu próbnego, musi mieć świadomość, że nie jest możliwe jego przedłużenie w ramach tego rodzaju umowy. Umowa na okres próbny może być zawarta wprawdzie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, ale dodatkowo - nie więcej niż jeden raz. Jej kontynuacja dopuszczalna jest tylko w ramach umów innego rodzaju.

Przykład

Pracodawca zawarł z pracownikiem umowę na okres próbny trwający 1 miesiąc. Po upływie tego okresu pracodawca nie nabrał jeszcze pewności, czy chce zatrudnić pracownika na stałe. Postanowił przedłużyć umowę na kolejne 2 miesiące, twierdząc, że jest to dopuszczalne. Pracodawca po zakończeniu 1-miesięcznego okresu próbnego może zawrzeć z pracownikiem kolejną umowę jedynie na czas określony lub nieokreślony albo na czas wykonania określonej pracy lub też w określonych okolicznościach - na zastępstwo. Zawarcie kolejnej czy też przedłużenie dotychczasowej umowy na okres próbny jest niedopuszczalne.

Dopuszczalna kolejna umowa na okres próbny

W pewnych przypadkach, na zasadzie wyjątku, pracodawca może zawrzeć kolejną umowę na okres próbny po zakończeniu dotychczasowej. Jest to jednak dopuszczalne jedynie w takich sytuacjach, kiedy pracodawca chce sprawdzić przydatność pracownika na innym stanowisku czy w innej pracy niż praca objęta poprzednią umową tego rodzaju.

Przykład

Pracodawca prowadzący sklep wielobranżowy zatrudnił nowego pracownika na okres próbny na stanowisku kasjera. Po upływie okresu objętego umową pracodawca stwierdził nieprzydatność pracownika do pracy na tym stanowisku. Postanowił jednak dać pracownikowi szansę i zatrudnić go na stanowisku magazyniera. Ponieważ jednak nie miał pewności co do tego, czy to stanowisko będzie dla pracownika odpowiednie, zawarł z pracownikiem umowę na okres próbny. Zawarcie kolejnej umowy tego rodzaju w tej sytuacji było dopuszczalne.

Zakończenie umowy na okres próbny

Umowa na okres próbny może być, tak jak umowa każdego innego rodzaju, rozwiązana na mocy porozumienia stron. Taki tryb jej rozwiązania wymaga jednak zgody zarówno pracodawcy, jak i pracownika (art. 30 § 1 pkt 1 k.p.).

Porozumienie stron powinno zawierać informację o terminie rozwiązania umowy, np. ze skutkiem natychmiastowym lub z upływem określonego czasu.

Umowa zawarta na okres próbny może być rozwiązana również za wypowiedzeniem. Wypowiedzenie jest oświadczeniem woli rozwiązania umowy przez jedną ze stron - pracownika lub pracodawcę, bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony umowy o pracę.

W razie wypowiedzenia umowa o pracę kończy się wraz z upływem okresu wypowiedzenia, który wynosi:

• 3 dni robocze - jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

• 1 tydzień - jeśli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

• 2 tygodnie - jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące (art. 34 k.p.).

W szczególnych przypadkach możliwe jest również rozwiązanie umowy na okres próbny bez zachowania okresu wypowiedzenia - ze skutkiem natychmiastowym z winy pracownika.

I tak, pracodawca może zastosować ten rodzaj wypowiedzenia w razie:

• ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,

• popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na danym stanowisku, jeśli przestępstwo jest oczywiste,

• zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku,

• w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż choroba (art. 52 § 1, art. 53 § 1 k.p.).

Pracownik natomiast może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika lub gdy zostało wydane orzeczenie lekarskie stwierdzające szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a pracodawca nie przeniesie go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy, odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe (art. 55 § 1 i § 11 k.p.).

Ochrona stosunku pracy pracownicy w ciąży

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży pracownicy. Dotyczy to również umów na okres próbny przekraczający 1 miesiąc.

Jeśli umowa przewiduje przekraczający 1 miesiąc okres próbny, pracodawca nie może jej wypowiedzieć, a jeśli w okresie ciąży przypada jej termin końcowy - musi przedłużyć ją do dnia porodu.

Wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy zawartej na okres próbny przekraczający 1 miesiąc jest jednak możliwe w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy oraz jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1-3 i 4 k.p).

Monika Wacikowska

Podstawa prawna:

• art. 25 § 2, art. 30 § 1 pkt 1, art. 34, art. 52 § 1, art. 53 § 1, art. 55 § 1 i 11, art. 177 § 1-3 i 4 Kodeksu pracy.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA