REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenie pracowników przy przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę

Ewa Łukasik
Ewa Łukasik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nowy pracodawca ma prawo dokonać zmian w treści umów o pracę przejętych pracowników. Zmiany mogą dotyczyć również wynagrodzeń, pod warunkiem ich dokonania zgodnie z przepisami prawa pracy.

REKLAMA

W razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy (art. 231 § 1 k.p.). Następuje to automatycznie. Przejęci pracownicy mają prawo do wykonywania pracy na dotychczasowych stanowiskach i z dotychczasowym wynagrodzeniem. Nowy pracodawca nie musi więc zawierać z przejętymi pracownikami umów, gdyż w wyniku przejęcia nie dochodzi do ustania stosunku pracy. Gwarantując przejętemu pracownikowi kontynuację zatrudnienia, przepisy nie wykluczają jednak możliwości późniejszej ich zmiany. Ponadto automatyczne przeniesienie stosunku pracy odnosi się wyłącznie do tych pracowników, którzy w chwili przejęcia byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

REKLAMA

W stosunku do pracowników zatrudnionych na innych podstawach, np. powołania czy mianowania, nowy pracodawca ma obowiązek złożenia propozycji nowych warunków pracy i płacy. Wskazuje przy tym termin nie krótszy niż 7 dni na ich przyjęcie lub odrzucenie. Jeśli strony nie uzgodnią warunków, dotychczasowa umowa rozwiązuje się z upływem określonego w niej okresu wypowiedzenia.

Porozumienie zmieniające

Przejście zakładu pracy na innego pracodawcę w trybie art. 231 k.p. nie wyklucza dobrowolnych modyfikacji warunków zatrudnienia w drodze zgodnego porozumienia stron do osiągnięcia celów korzystnych dla każdej strony stosunku pracy (wyrok SN z 20 czerwca 2007 r., I BP 62/06). Pracownik i pracodawca mogą wprowadzić w drodze porozumienia warunki pracy mniej korzystne od dotychczasowych, jeżeli tylko oświadczenie pracownika jest w pełni dobrowolne. Porozumienie nie może także zmierzać do obejścia art. 231 k.p., tzn. zmiany warunków zatrudnienia nie można tłumaczyć samym przejęciem zakładu pracy. Przyczyną uzasadniającą zawarcie takiego porozumienia jest natomiast sytuacja ekonomiczna nowego pracodawcy czy też wysokość wynagrodzeń u przejmującego pracodawcy.

W drodze porozumienia pracodawca może też dokonać zmian postanowień dotychczasowych umów o pracę w sytuacji, gdy zmiany te miałyby zostać dokonane z korzyścią dla pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy

REKLAMA

W przypadku gdy strony nie zawrą porozumienia, a nowy pracodawca chce zmienić treść umowy o pracę przejętego pracownika, wprowadzając warunki mniej korzystne od dotychczasowych, może tego dokonać w trybie wypowiedzenia warunków pracy i płacy na podstawie art. 42 k.p. Podobnie jak w przypadku porozumienia przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie warunków pracy i płacy nie może być sam fakt przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę.

Przyczyną taką może być natomiast sytuacja, gdy poprzedni pracodawca tuż przed przejęciem zakładu pracy podpisał szczególnie korzystne umowy ze swoimi dotychczasowymi pracownikami. Według Sądu Najwyższego nieuzasadniona ekonomicznie podwyżka płac dokonana bezpośrednio przed przejściem zakładu pracy na innego pracodawcę może uzasadniać wypowiedzenie przez niego warunków wynagrodzenia.

WAŻNE!

Do chwili podpisania przez pracowników porozumień lub do momentu upływu okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy pracodawca jest związany treścią dotychczasowych warunków umów o pracę.

 

Układ zbiorowy

Największą ochronę w sytuacji przejęcia zakładu pracy przepisy gwarantują pracownikom, którzy u dotychczasowego pracodawcy byli objęci układem zbiorowym pracy.

W ciągu roku od przejścia zakładu pracy na nowego pracodawcę do przejętych pracowników stosuje się postanowienia układu zbiorowego, którym byli objęci przed transferem, w brzmieniu obowiązującym w dniu przejścia (art. 2418 § 1 k.p.). Nowy pracodawca nie staje się przez to stroną takiego układu zbiorowego pracy, a jedynie zobowiązany jest do stosowania jego postanowień. Pracownikom objętym układem zbiorowym została więc zapewniona czasowa niewzruszalność określonych układem zbiorowym warunków zatrudnienia. W okresie roku od przejęcia zakładu pracy nowy pracodawca pozbawiony został możliwości wprowadzania niekorzystnych dla pracowników zmian postanowień układowych.

Przepis ten nie pozbawia jednak nowego pracodawcy możliwości określenia warunków korzystniejszych od wynikających z dotychczasowego układu.

Po upływie roku postanowienia dotychczasowego układu zbiorowego nie wygasają automatycznie i stają się częścią indywidualnych umów o pracę pracowników, którzy byli objęci układem. Aby przestały obowiązywać, pracodawca musi złożyć pracownikom indywidualne wypowiedzenia warunków pracy i płacy (art. 42 k.p.) albo zawrzeć porozumienia zmieniające.

Przykład

W chwili przejęcia przez nowego pracodawcę - 30 września 2008 r. Jan K. był objęty zakładowym układem zbiorowym. Układ ten przewidywał dla pracownika posiadającego 20 lat stażu pracy nagrodę jubileuszową w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy układ ten przestał obowiązywać 31 sierpnia 2009 r., a jego postanowienia stały się częścią indywidualnych umów o pracę. We wrześniu 2009 r. nowy pracodawca dokonał wypowiedzeń warunków pracy i płacy w zakresie prawa do nagród jubileuszowych. Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy okres wypowiedzenia w przypadku Jana K. wynosi 3 miesiące. W dniu 15 grudnia 2009 r. pracownik ten osiągnie wymagany 20-letni staż pracy. W tej sytuacji nowy pracodawca ma obowiązek wypłacić nagrodę jubileuszową.

Regulamin pracy i wynagradzania

Jeżeli regulamin pracy i regulamin wynagradzania obowiązujący w przejmowanym zakładzie pracy różnią się od regulaminów obowiązujących u przejmującego pracodawcy, należy ujednolicić regulaminy obu tych przedsiębiorstw.

Zmiany regulaminu pracy i regulaminu wynagradzania wchodzą w życie po upływie 2 tygodni od dnia ich ogłoszenia pracownikom. Oznacza to więc, że w przejmowanej firmie co najmniej 14 dni przed jej przejęciem należałoby ogłosić dokonanie zmian w wewnętrznych aktach prawnych. Jeżeli pracodawca zakładu przejmowanego tego nie uczyni, to mimo że w firmie przejmującej będą obowiązywały inne regulaminy, dopóki nowy pracodawca nie dokona zmian w regulaminach zakładu przejętego, dopóty przejętych pracowników będą obowiązywały dotychczasowe przepisy wewnętrzne.

Zmiany wprowadzające warunki korzystniejsze zastępują dotychczasowe postanowienia regulaminów w tym zakresie z dniem wejścia w życie nowego regulaminu. Jeżeli jednak zasady płacowe miałyby się pogorszyć, pracodawca zgodnie z art. 772 § 5 k.p. musi dokonać wypowiedzenia zmieniającego w trybie art. 42 k.p.
 

Ewa Łukasik 

Podstawa prawna:

• art. 231, 42, 772 § 5, art. 2418 § 1 Kodeksu pracy,

• wyrok SN z 20 czerwca 2007 r. (I PK 166/08, M.P.Pr. 2007/8/419).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA