reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Rozliczenie roczne kartowiczów i ryczałtowców

Rozliczenie roczne kartowiczów i ryczałtowców

2 lutego mija termin złożenia deklaracji PIT-16A przez podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz PIT-28 przez opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 

2 lutego br. mija termin złożenia deklaracji PIT-16A. Składają ją podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej. W PIT-16A za 2008 r. należy wykazać wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach 2008 r.

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznań rocznych (art. 24 ust. 1 updof). W związku z tym w 2009 r. nie złożą zeznania rocznego za 2008 r.

Przypominamy jednak, że na podatnikach opłacających kartę podatkową ciąży obowiązek złożenia deklaracji o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach. Deklarację tę należy złożyć do 31 stycznia na formularzu PIT-16A.

WAŻNE!

Deklarację PIT-16A za 2008 r. należy złożyć do 31 stycznia 2009 r.

Do rozliczenia za 2008 r. płatnicy karty podatkowej powinni wykorzystać wersję 5 deklaracji PIT-16A. W 2009 r. należy ją złożyć do 2 lutego, ponieważ 31 stycznia przypada w tym roku w sobotę (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej).

Deklarację PIT-16A podatnik powinien złożyć do urzędu skarbowego:

• według miejsca położenia zorganizowanego zakładu, wskazanego przez niego w zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej,

• według miejsca zamieszkania podatnika lub siedziby spółki - jeżeli podatnik nie dopełnił zgłoszenia działalności do ewidencji lub gdy działalność jest wykonywana bez posiadania zorganizowanego zakładu,

• według miejsca zamieszkania jednego ze wspólników - jeżeli nie można ustalić siedziby spółki.

W przypadku gdy podatnik prowadzi działalność w kilku zorganizowanych zakładach na terenie objętym właściwością miejscową kilku naczelników urzędów skarbowych, deklarację PIT-16A powinien złożyć według miejsca wskazanego jako siedziba działalności.

Podatnik, wypełniając deklarację PIT-16A, powinien wykazać kwoty składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w każdym miesiącu. W związku z tym w deklaracji PIT-16A za 2008 r. podatnik powinien wykazać kwotę składki zdrowotnej zapłaconej i odliczonej od karty od stycznia do grudnia 2008 r.

2 lutego br. mija również termin złożenia zeznania rocznego PIT-28. Składają je podatnicy opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych mają obowiązek składania zeznań rocznych. Powinni to robić na formularzu PIT-28 w terminie do 31 stycznia (art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama