| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak płacić uproszczone zaliczki

Jak płacić uproszczone zaliczki

Do 20 stycznia podatnicy mający kalendarzowy rok podatkowy mogą wybrać uproszczoną metodę opłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych. Warto zatem przypomnieć, jakie korzyści wynikają z wyboru takiej metody.

Przedsiębiorcy, którzy wybrali uproszczoną metodę wpłacania zaliczek, zobowiązani są do jej stosowania przez cały rok podatkowy (art. 25 ust. 7a updop). Zawiadomienie o wyborze zaliczek uproszczonych jest skuteczne także w latach następnych. Jeżeli spółka nie chce w kolejnych latach stosować uproszczonej metody opłacania zaliczek, w terminie wpłaty pierwszej zaliczki za dany rok podatkowy powinna zawiadomić w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z uproszczonej formy wpłacania zaliczek.

WAŻNE!

Zawiadomienie o wyborze zaliczek uproszczonych jest skuteczne także w latach następnych.

Podatnicy wpłacają zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (art. 25 ust. 6 updop). Mówiąc prościej - zeznanie składane w roku poprzedzającym dany rok podatkowy to zeznanie za rok poprzedzający rok podatkowy o dwa lata.

Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie. Przy wyliczaniu kwoty zaliczek należy brać pod uwagę dochód po odliczeniu straty z lat ubiegłych.

Stanowisko w sprawie tego, jak rozumieć określenie „podatek należny”, zajęła Izba Skarbowa w Bydgoszczy w piśmie z 13 maja 2008 r. (nr ITPB3/423-126/08/AM):

Określenie „podatek należny” zawarte w art. 25 ust. 6 ustawy oznacza podatek, który (...) powinien być uiszczony (w tym w postaci zaliczek) za dany rok podatkowy, co wynika z treści art. 27 ust. 1 ustawy, stanowiącego, iż podatnicy, z wyjątkiem zwolnionych od podatku na podstawie art. 6 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 4a lit. a) i przepisów ustawy wymienionej w art. 40 ust. 2 pkt 8, są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym - do końca trzeciego miesiąca roku następnego i w tym terminie wpłacić podatek należny albo różnicę między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku.

Tym samym powyższe określenie obejmuje podatek, o którym mowa w art. 19 ustawy, pomniejszony o przewidziane przepisami odliczenia.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK