reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Świąteczne prezenty dla pracowników

Świąteczne prezenty dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy często obdarowują pracowników paczkami, bonami lub wręczają im pieniądze. Wartość tych prezentów może niekiedy stanowić dla pracownika przychód, co pociąga za sobą dalsze konsekwencje składkowo - podatkowe.


Nie oznacza to jednak, że wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodu (kup).

W zakładach pracy przyjęło się także organizowanie różnego rodzaju imprez świątecznych, takich jak mikołajki czy tradycyjna firmowa wigilia. Organizacja tych imprez powoduje powstanie dodatkowych obowiązków podatkowo-składkowych zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy.

Rozważając zakres obciążeń podatkowo-składkowych wręczanych pracownikowi świadczeń rzeczowych, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

• z jakiego źródła będą finansowane prezenty,

• jaki rodzaj świadczenia chcemy podarować (np. czy będzie to paczka, czy bon towarowy),

• jaka będzie wartość prezentu.

Od tych kwestii zależy, czy prezent świąteczny będzie obciążony podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy od jego wartości trzeba będzie potrącić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Świadczenia rzeczowe dla pracowników mogą być finansowane z różnych źródeł, tj.:

• zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,

• funduszy związków zawodowych,

• funduszu socjalno-bytowego,

• bezpośrednio ze środków obrotowych firmy.

Fundusz socjalny jest tworzony w celu spełniania przez pracodawcę obowiązków w zakresie działalności socjalnej wobec pracowników. Uprawnieni do korzystania ze środków zfśs są pracownicy i ich rodziny oraz byli pracownicy - emeryci, renciści i ich rodziny.

Pracodawca w regulaminie zfśs może rozszerzyć krąg uprawnionych do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu socjalnego np. o:

• zleceniobiorców,

• wykonawców dzieła,

• byłych pracowników niebędących emerytami lub rencistami.

Świadczenia finansowane z zfśs nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, jeśli otrzymywali je pracownicy, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Część z tych świadczeń jest również zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Ze składek są zwolnione również świadczenia rzeczowe, które członek związku zawodowego otrzymał z funduszy związkowych.

W przypadku zwolnienia składkowego nie ma znaczenia wartość darowanego pracownikowi świadczenia (§ 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

Zwolniona z podatku dochodowego jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł. Należy podkreślić, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 updof). W całości więc będą podlegać opodatkowaniu wręczone pracownikowi prezenty w postaci bonu, talonu lub innego znaku uprawniające do ich wymiany na towary i usługi, bez względu na ich wartość i źródło finansowania. Wolne od podatku będą natomiast różnego rodzaju paczki, koszyki prezentowe do kwoty 380 zł, sfinansowane z zfśs. Ponadto, jak wynika z pisma Izby Skarbowej z 1 kwietnia 2004 r. (nr PD-3/005/2113) i z pisma Izby Skarbowej w Rzeszowie z 26 kwietnia 2004 r. (nr I/2-415/44/04) wolne od podatku są bilety na imprezę kulturalną czy sportową (do kwoty 380 zł, sfinansowane z zfśs).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama