| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Będą zachęty dla firm zatrudniających starsze osoby

Będą zachęty dla firm zatrudniających starsze osoby

Firmy zatrudniające osoby wracające do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych lub po 50. roku życia będą mogły liczyć na zwolnienia z opłacania części składek.

• Fundusz Pracy ma w tym roku mieć ponad 4 mld zł nadwyżki. Na co zostaną przeznaczone?

- Chcemy je wydać na aktywizację zawodową w 2009 roku i na zmiany, jakie wprowadzimy nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

• Może zamiast na siłę szukać wydatków, lepiej nie pobierać od pracodawców składki na FP?

- Rozważamy też i to. O tym, czy tak się stanie, zadecyduje program aktywizacji zawodowej, który chcemy wdrożyć od stycznia 2009 r. Założenia do tego programu przedstawimy do końca tego miesiąca.

• A czy będzie nowa ustawa regulująca rynek pracy?

- Nie. Chcemy znowelizować obowiązującą ustawę, a zmiany powinny zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. Najpóźniej w kwietniu chcemy przekazać projekt do konsultacji. Zmiany będą szły w kierunku sprzyjającym powstawaniu nowych miejsc pracy i zwiększeniu mobilności zawodowej.

• A czy mają państwo jakiś pomysł na zachęty dla pracodawców, żeby nie zwalniali kobiet wracających z urlopów macierzyńskiego i wychowawczego?

- Można na kilka lat zwolnić pracodawców z odprowadzania składki na Fundusz Pracy i na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Powinna zostać też stworzona podatkowa polityka prorodzinna, żeby przekonać rodziców, że będą mieli możliwość utrzymania dziecka.

• Pracodawcy niechętnie szukają pracowników w UP.

- Wielu pracodawców uważa, że w urzędzie pracy nie znajdą dobrego pracownika. Niestety, nie ma tam wszystkich ofert pracy, które są w danej chwili na rynku. Urzędy muszą więc aktywniej zabiegać o oferty pracy. Ponadto nie wszyscy, którzy nie mają pracy, zgłaszają się do UP, obawiając się, że zła opinia o klientach urzędów przyczyni się do tego, że na pewno nikt nie będzie chciał ich zatrudnić. A powinno być dokładnie odwrotnie. Pracodawca, składając ofertę zatrudnienia do urzędu pracy, powinien mieć pewność, że dostanie dobrego pracownika.

• Po co ludzie tam się rejestrują?

- Praktyka pokazuje, że często nie chodzi im o znalezienie pracy, ale o zarejestrowanie się i zagwarantowanie sobie na przykład świadczeń zdrowotnych. Bezrobotny i poszukujący pracy powinien przyjść do urzędu pracy po propozycję pracy i doradztwo. Również po to, żeby na przykład dowiedzieć się, dlaczego ma problemy w pracy, którą obecnie wykonuje.

• A może najwyższy czas, aby odłączyć od statusu bezrobotnego prawo do składki zdrowotnej?

- Każdy obywatel ma prawo do opieki zdrowotnej. Za bezrobotnego bez prawa do zasiłku składkę płaci budżet, a za takiego, który otrzymuje zasiłek, FP. Jednak wielu bezrobotnych nie chce się aktywizować zawodowo. Chcą mieć status bezrobotnego, aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej. Są to na przykład często matki wychowujące dzieci, które nie są gotowe do powrotu na rynek pracy. Będziemy konsultować pomysł rozdzielenia statusu bezrobotnego od prawa do leczenia z NFZ, ministrem zdrowia i ministrem finansów.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK