REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zacząć poszukiwanie pracy jako przedstawiciel handlowy?

  • Artykuł sponsorowany
Lifestock
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Praca w szeroko rozumianym handlu marzy się wielu osobom. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ zarobki przedstawicieli handlowych bywają naprawdę imponujące. Sporo młodych osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób stawiać swoje pierwsze kroki w tej profesji. Poniżej zdradzamy garść przydatnych informacji, dzięki którym łatwiej będzie planować rozwój kariery w handlu lub po prostu przebranżowić się i rozpocząć zupełnie nową ścieżkę zawodową w życiu.

Praca przedstawiciel handlowy

Zanim wyjaśnimy dokładnie, w jaki sposób stawiać swoje pierwsze kroki w branży związanej z handlem, warto uświadomić sobie, że do efektywnej pracy w tym zawodzie trzeba mieć pewne predyspozycje. Czym są owe predyspozycje? Pewnymi wrodzonymi, ale też wyuczonymi cechami i umiejętnościami, które pozwalają na przykład nawiązywać efektywny kontakt z klientem, budować jego zaufanie i pomagać mu odkrywać potrzebę, dzięki czemu realizuje się sprzedaż. Być może brzmi to trochę w enigmatyczny sposób, ale handlowiec to naprawdę osoba o wyjątkowych kompetencjach. Bardzo ważną cechą jest orientacja na cel i orientacja na klienta. Oznacza to, że potrzeby klienta muszą stać zawsze na pierwszym miejscu, a jeżeli klient nie potrafi ich określić, należy w dyskretny i kulturalny sposób mu w tym pomóc. Drugą ważną cechą jest komunikatywność, umiejętność konwersacji, nawiązywania kontaktu. Handlowiec musi być osobą ciepłą, kulturalną i miłą, ale z drugiej strony stanowczą i konkretną. To szczególnie istotne wtedy, gdy pracuje się jako przedstawiciel handlowy, który sporo czasu spędza w trasie i dojeżdża do klientów. Niejednokrotnie musi ustalać terminy spotkań z klientami lub wynegocjować spotkanie nawet wtedy, gdy słyszy, że nie ma na nie teraz czasu i przestrzeni. To ten trudny kawałek pracy w branży związanej z handlem. Niestety handlowcy muszą używać wielu różnych umiejętności osobistych, niejednokrotnie czaru i uroku, aby móc porozmawiać z osobami podejmującymi najważniejsze decyzje zakupowe w firmie lub instytucji. Umiejętność docierania do tych najważniejszych osób i podtrzymywania z nimi kontaktu to bardzo ważne kompetencje handlowca.

REKLAMA

Jak rozwijać skrzydła w pracy przedstawiciela handlowego?

Od czego zacząć poszukiwania pracy jako przedstawiciel handlowy? Sporo osób decyduje się na taką pracę bardzo wcześnie, niejednokrotnie nawet na etapie szkoły średniej lub studiów. To właśnie wtedy stawiają swoje pierwsze kroki w kontakcie z klientami i pracują na przykład w punkcie obsługi klienta, w sklepach, w kawiarniach oraz różnego rodzaju punktach usługowych. Nie jest to jeszcze klasyczna praca przedstawiciela handlowego, ale już codziennie ma się kontakt z klientami, trenuje się komunikację, obsługę. Dzięki temu ma się możliwość przeżycia również stresujących sytuacji, których w pracy handlowca zwyczajnie nie brakuje. Kształtuje to kompetencje i sprawia, że osoba pracująca na takim stanowisku czuje się pewniej w przyszłości. Pracując, jako handlowiec, trzeba bowiem nastawiać się na różne przeciwności i mieć świadomość, że nie zawsze wszystko idzie gładko. Kolejna ważna cecha, dzięki której można swobodnie rozwijać się w tej branży, to umiejętność realizowania celów i nastawienia na sprzedaż. Niestety w pracy handlowca nie brakuje stresu związanego z koniecznością realizowania planów sprzedażowych. Często są one określone miesięcznie lub kwartalnie. Jeżeli się ich nie wypracuje, może łączyć się to na przykład z utratą premii. Dlatego właśnie w pracy przedstawiciela handlowego trzeba mieć grubą skórę, umieć radzić sobie ze stresem i docierać do klientów w różny sposób. Pierwsze kroki stawiane w pracy z ludźmi w miejscach, w których nie jest aż tak stresująca, to naprawdę dobra opcja.

Poszukiwanie pracy w charakterze przedstawiciela handlowego

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju w tej branży będzie poszukiwanie zatrudnienia w charakterze przedstawiciela handlowego. Nie jest to bardzo trudne i skomplikowane, ponieważ większość firm, które oferują różnego rodzaju usługi lub produkty, poszukuje przedstawicieli handlowych. Nie zawsze trzeba mieć konkretne doświadczenie na tym stanowisku, można być też nowicjuszem. Na stanowiskach pracy dla przedstawicieli handlowych często panuje spora rotacja, ponieważ ludzie nabierają nowego doświadczenia i na przykład przenoszą się do prężniej działających firm, dlatego też mniejsze firmy dosyć często prowadzą rekrutację. Warto poszukiwać ofert pracy między innymi w internecie na znanych i lubianych portalach. Istotne jest to, aby postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi rekrutacji, które są wyszczególnione w ofercie. Najczęściej należy po prostu złożyć swoje CV drogą e-mailową. Jeżeli aplikuje się na stanowiskach w dużych międzynarodowych korporacjach, najlepiej sporządzić swój dokumenty w języku angielskim. Trzeba pamiętać o tym, że różni się on od klasycznego CV w języku polskim. Nie zamieszcza się w takim dokumencie swojego zdjęcia, informacji dotyczących wieku, stanu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko przedstawiciela handlowego

Aby szybko znaleźć pracę, należy wysyłać swoje CV do dziesiątek, jeżeli nawet nie setek firm. Tak właśnie wygląda współczesna rekrutacja. Należy zatem śledzić oferty pracy z branży handlu i regularnie, każdego dnia rozsyłać swoje CV. Można oczywiście celować również do działu handlowego w konkretnej firmie, wtedy wystarczy złożyć dokumenty tylko tam. Sam sposób postępowania zależy bowiem od sytuacji konkretnego aplikującego pracownika. Jeżeli poszukuje się swojej pierwszej pracy, lepiej rozesłać CV do większej liczby firm. Podczas rozmów rekrutacyjnych często mogą pojawiać się różne konkretne zadania do zrealizowania. Przykładowo rekruter może poprosić o to, aby pokazać, jak rozmawia się z klientem i wpływa na jego decyzje zakupowe. Trzeba będzie przedstawić jakąś swoją technikę sprzedażową. Warto zatem wcześniej poczytać trochę na temat tej dziedziny wiedzy, między innymi skupiając się na literaturze psychologicznej oraz w pływaniu na innych. Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, że przedstawiciel handlowy powinien być osobą  mobilną. Prawo jazdy w tym zawodzie jest po prostu bezwzględnie wymagane. Oczywiście jako przedstawiciel handlowy można pracować również w tak zwanym telemarketingu, jednak to ścieżka, która jest mniej owocna jeżeli chodzi o zarobki. Można stawiać swoje pierwsze kroki w takim dziale w firmie, a jeżeli uda się wykazać skutecznością, awansować i zostać na przykład kierownikiem działu. Jeżeli jednak pragnie się realnego, żywego kontaktu z klientem, bez prawa jazdy nie ma szans na rozwój w tej branży. Firmy najczęściej oferują samochody służbowe, którymi trzeba poruszać się po mieście, województwie, a czasami nawet po całej Polsce.

Dlaczego warto pracować jako przedstawiciel handlowy?

Praca przedstawiciela handlowego może być naprawdę interesującym momentem w rozwoju kariery zawodowej. Na pewno łączy się też z możliwością zarobienia dużych pieniędzy. Oczywiście zarobki uzależnione są zarówno od branży, w której się będzie pracowało, jak i umiejętności samego handlowca. Jeżeli sprzedaje się dużo i istotnym klientom, zarobki będą wyższe, ponieważ najczęściej przedstawiciel handlowy otrzymuje premię w zależności od wypracowanego dla firmy zysku. Ten sposób motywowania do pracy jest charakterystyczny dla firm, które związane są z handlem. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę również z ciemnych stron tego zawodu, ponieważ one również niewątpliwie istnieją. Przedstawiciele handlowi często narzekają między innymi na duże przeciążenia i stres, co może być związane zarówno z pracą w systemie zadaniowym i koniecznością realizowania planów sprzedażowych w okresie rozliczeniowym, jak też dużym napięciem związanym z byciem w ciągłym ruchu. Przedstawiciele często jeżdżą po całej Polsce, muszą przemieszczać się i pokonywać ogromne odległości każdego dnia. Jest to zatem praca, w której może dosyć szybko dojść do wypalenia zawodowego. Zwykle dotyczy to osób, które słabo radzą sobie ze stresem i są mało odporne psychicznie. Zanim zacznie się swoją przygodę z tą pracą, warto dobrze przemyśleć sobie to, czy będzie ona zgodna z naszym charakterem, temperamentem i osobowością.

Praca przedstwiciel handlowy GoWork.pl - sprawdź oferty!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA