REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zacząć poszukiwanie pracy jako przedstawiciel handlowy?

  • Artykuł sponsorowany
Lifestock
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Praca w szeroko rozumianym handlu marzy się wielu osobom. To zupełnie zrozumiałe, ponieważ zarobki przedstawicieli handlowych bywają naprawdę imponujące. Sporo młodych osób zastanawia się nad tym, w jaki sposób stawiać swoje pierwsze kroki w tej profesji. Poniżej zdradzamy garść przydatnych informacji, dzięki którym łatwiej będzie planować rozwój kariery w handlu lub po prostu przebranżowić się i rozpocząć zupełnie nową ścieżkę zawodową w życiu.

Praca przedstawiciel handlowy

Zanim wyjaśnimy dokładnie, w jaki sposób stawiać swoje pierwsze kroki w branży związanej z handlem, warto uświadomić sobie, że do efektywnej pracy w tym zawodzie trzeba mieć pewne predyspozycje. Czym są owe predyspozycje? Pewnymi wrodzonymi, ale też wyuczonymi cechami i umiejętnościami, które pozwalają na przykład nawiązywać efektywny kontakt z klientem, budować jego zaufanie i pomagać mu odkrywać potrzebę, dzięki czemu realizuje się sprzedaż. Być może brzmi to trochę w enigmatyczny sposób, ale handlowiec to naprawdę osoba o wyjątkowych kompetencjach. Bardzo ważną cechą jest orientacja na cel i orientacja na klienta. Oznacza to, że potrzeby klienta muszą stać zawsze na pierwszym miejscu, a jeżeli klient nie potrafi ich określić, należy w dyskretny i kulturalny sposób mu w tym pomóc. Drugą ważną cechą jest komunikatywność, umiejętność konwersacji, nawiązywania kontaktu. Handlowiec musi być osobą ciepłą, kulturalną i miłą, ale z drugiej strony stanowczą i konkretną. To szczególnie istotne wtedy, gdy pracuje się jako przedstawiciel handlowy, który sporo czasu spędza w trasie i dojeżdża do klientów. Niejednokrotnie musi ustalać terminy spotkań z klientami lub wynegocjować spotkanie nawet wtedy, gdy słyszy, że nie ma na nie teraz czasu i przestrzeni. To ten trudny kawałek pracy w branży związanej z handlem. Niestety handlowcy muszą używać wielu różnych umiejętności osobistych, niejednokrotnie czaru i uroku, aby móc porozmawiać z osobami podejmującymi najważniejsze decyzje zakupowe w firmie lub instytucji. Umiejętność docierania do tych najważniejszych osób i podtrzymywania z nimi kontaktu to bardzo ważne kompetencje handlowca.

REKLAMA

Jak rozwijać skrzydła w pracy przedstawiciela handlowego?

Od czego zacząć poszukiwania pracy jako przedstawiciel handlowy? Sporo osób decyduje się na taką pracę bardzo wcześnie, niejednokrotnie nawet na etapie szkoły średniej lub studiów. To właśnie wtedy stawiają swoje pierwsze kroki w kontakcie z klientami i pracują na przykład w punkcie obsługi klienta, w sklepach, w kawiarniach oraz różnego rodzaju punktach usługowych. Nie jest to jeszcze klasyczna praca przedstawiciela handlowego, ale już codziennie ma się kontakt z klientami, trenuje się komunikację, obsługę. Dzięki temu ma się możliwość przeżycia również stresujących sytuacji, których w pracy handlowca zwyczajnie nie brakuje. Kształtuje to kompetencje i sprawia, że osoba pracująca na takim stanowisku czuje się pewniej w przyszłości. Pracując, jako handlowiec, trzeba bowiem nastawiać się na różne przeciwności i mieć świadomość, że nie zawsze wszystko idzie gładko. Kolejna ważna cecha, dzięki której można swobodnie rozwijać się w tej branży, to umiejętność realizowania celów i nastawienia na sprzedaż. Niestety w pracy handlowca nie brakuje stresu związanego z koniecznością realizowania planów sprzedażowych. Często są one określone miesięcznie lub kwartalnie. Jeżeli się ich nie wypracuje, może łączyć się to na przykład z utratą premii. Dlatego właśnie w pracy przedstawiciela handlowego trzeba mieć grubą skórę, umieć radzić sobie ze stresem i docierać do klientów w różny sposób. Pierwsze kroki stawiane w pracy z ludźmi w miejscach, w których nie jest aż tak stresująca, to naprawdę dobra opcja.

Poszukiwanie pracy w charakterze przedstawiciela handlowego

Kolejnym ważnym krokiem w rozwoju w tej branży będzie poszukiwanie zatrudnienia w charakterze przedstawiciela handlowego. Nie jest to bardzo trudne i skomplikowane, ponieważ większość firm, które oferują różnego rodzaju usługi lub produkty, poszukuje przedstawicieli handlowych. Nie zawsze trzeba mieć konkretne doświadczenie na tym stanowisku, można być też nowicjuszem. Na stanowiskach pracy dla przedstawicieli handlowych często panuje spora rotacja, ponieważ ludzie nabierają nowego doświadczenia i na przykład przenoszą się do prężniej działających firm, dlatego też mniejsze firmy dosyć często prowadzą rekrutację. Warto poszukiwać ofert pracy między innymi w internecie na znanych i lubianych portalach. Istotne jest to, aby postępować zgodnie z wytycznymi dotyczącymi rekrutacji, które są wyszczególnione w ofercie. Najczęściej należy po prostu złożyć swoje CV drogą e-mailową. Jeżeli aplikuje się na stanowiskach w dużych międzynarodowych korporacjach, najlepiej sporządzić swój dokumenty w języku angielskim. Trzeba pamiętać o tym, że różni się on od klasycznego CV w języku polskim. Nie zamieszcza się w takim dokumencie swojego zdjęcia, informacji dotyczących wieku, stanu cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozmowa rekrutacyjna na stanowisko przedstawiciela handlowego

Aby szybko znaleźć pracę, należy wysyłać swoje CV do dziesiątek, jeżeli nawet nie setek firm. Tak właśnie wygląda współczesna rekrutacja. Należy zatem śledzić oferty pracy z branży handlu i regularnie, każdego dnia rozsyłać swoje CV. Można oczywiście celować również do działu handlowego w konkretnej firmie, wtedy wystarczy złożyć dokumenty tylko tam. Sam sposób postępowania zależy bowiem od sytuacji konkretnego aplikującego pracownika. Jeżeli poszukuje się swojej pierwszej pracy, lepiej rozesłać CV do większej liczby firm. Podczas rozmów rekrutacyjnych często mogą pojawiać się różne konkretne zadania do zrealizowania. Przykładowo rekruter może poprosić o to, aby pokazać, jak rozmawia się z klientem i wpływa na jego decyzje zakupowe. Trzeba będzie przedstawić jakąś swoją technikę sprzedażową. Warto zatem wcześniej poczytać trochę na temat tej dziedziny wiedzy, między innymi skupiając się na literaturze psychologicznej oraz w pływaniu na innych. Koniecznie trzeba pamiętać również o tym, że przedstawiciel handlowy powinien być osobą  mobilną. Prawo jazdy w tym zawodzie jest po prostu bezwzględnie wymagane. Oczywiście jako przedstawiciel handlowy można pracować również w tak zwanym telemarketingu, jednak to ścieżka, która jest mniej owocna jeżeli chodzi o zarobki. Można stawiać swoje pierwsze kroki w takim dziale w firmie, a jeżeli uda się wykazać skutecznością, awansować i zostać na przykład kierownikiem działu. Jeżeli jednak pragnie się realnego, żywego kontaktu z klientem, bez prawa jazdy nie ma szans na rozwój w tej branży. Firmy najczęściej oferują samochody służbowe, którymi trzeba poruszać się po mieście, województwie, a czasami nawet po całej Polsce.

Dlaczego warto pracować jako przedstawiciel handlowy?

Praca przedstawiciela handlowego może być naprawdę interesującym momentem w rozwoju kariery zawodowej. Na pewno łączy się też z możliwością zarobienia dużych pieniędzy. Oczywiście zarobki uzależnione są zarówno od branży, w której się będzie pracowało, jak i umiejętności samego handlowca. Jeżeli sprzedaje się dużo i istotnym klientom, zarobki będą wyższe, ponieważ najczęściej przedstawiciel handlowy otrzymuje premię w zależności od wypracowanego dla firmy zysku. Ten sposób motywowania do pracy jest charakterystyczny dla firm, które związane są z handlem. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę również z ciemnych stron tego zawodu, ponieważ one również niewątpliwie istnieją. Przedstawiciele handlowi często narzekają między innymi na duże przeciążenia i stres, co może być związane zarówno z pracą w systemie zadaniowym i koniecznością realizowania planów sprzedażowych w okresie rozliczeniowym, jak też dużym napięciem związanym z byciem w ciągłym ruchu. Przedstawiciele często jeżdżą po całej Polsce, muszą przemieszczać się i pokonywać ogromne odległości każdego dnia. Jest to zatem praca, w której może dosyć szybko dojść do wypalenia zawodowego. Zwykle dotyczy to osób, które słabo radzą sobie ze stresem i są mało odporne psychicznie. Zanim zacznie się swoją przygodę z tą pracą, warto dobrze przemyśleć sobie to, czy będzie ona zgodna z naszym charakterem, temperamentem i osobowością.

Praca przedstwiciel handlowy GoWork.pl - sprawdź oferty!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA