reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Czy ryczałtowiec rozlicza VAT?

Aktualizacja: 02.11.2020

Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca podatek dochodowy od osób fizycznych w formie ryczałtu ewidencjonowanego ma prawo jako zarejestrowany podatnik VAT do odliczania podatku naliczonego od podatku należnego? »

Udzielenie pożyczki własnemu pracownikowi

Aktualizacja: 26.07.2007

Czy udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę z o.o. jej własnemu pracownikowi jest czynnością podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług? Spółka udziela takich pożyczek sporadycznie, a udzielanie ich nie należy do rodzaju działalności prowadzonej przez spółkę. »

Czy stosowanie kasowej metody rozliczania VAT jest korzystniejsze od zasad ogólnych

Aktualizacja: 26.07.2007

Świadczę usługi budowlane i rozliczam się miesięcznie. Czy opłaca mi się wybrać kasową metodę rozliczeń i jakie są tego konsekwencje? »

Kiedy aport przedsiębiorstwa należy rozliczyć w deklaracji

Aktualizacja: 25.07.2007

Ostatni dzień działalności firmy X osoby fizycznej to 30 kwietnia 2007 r. W dniu 2 maja 2007 r. dokonany został notarialnie aport całego przedsiębiorstwa do spółki jawnej Y. Czy i w jakim miesiącu osoba fizyczna, a więc firma X, powinna wykazać dokonany aport w VAT-7 jako zwolniony? »

Czy mogę zawiesić działalność

Aktualizacja: 25.07.2007

Płacę kartę podatkową? Czy mogę zawiesić działalność na czas urlopu? »

Czy można korzystać z ryczałtu, gdy świadczy się usługi na rzecz byłego pracodawcy

Aktualizacja: 25.07.2007

Zamierzam rozpocząć działalność gospodarczą. Czy przychody z usług wykonywanych na rzecz byłego pracodawcy, które nie wchodziły w zakres czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy, mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego? »

Czy można zaliczyć do kosztów składki na grupowe ubezpieczenie pracowników, przedsiębiorcy i jego małżonki

Aktualizacja: 25.07.2007

Od marca 2007 r., jako pracodawca, ubezpieczyłem grupowo na życie swoich pracowników. Czy mogę w koszty uzyskania przychodów zaliczyć comiesięczną składkę płaconą za pracowników? »

Czy wycofanie z działalności budynku podlega opodatkowaniu VAT

Aktualizacja: 25.07.2007

Podatnik będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wybudował budynek (pięć mieszkań na wynajem i pawilon handlowy). Podatnik odliczył VAT od części handlowej i obecnie zamierza wycofać przedmiotowy budynek z działalności gospodarczej. Od budowy budynku minęło 6 lat. Czy dochodzi do opodatkowania VAT? »

Przekształcenie spółek - podatkowe problemy wspólników

Aktualizacja: 23.07.2007

Podejmując decyzję o zmianie formy prawnej należy pamiętać o tym, że nie jest to operacja gospodarcza obojętna podatkowo. Pułapki czyhają przede wszystkim na wspólników (udziałowców, akcjonariuszy) przekształcających dotychczasowy podmiot w spółkę osobową. »

Jak dowiedzieć się o wysokości zaległości podatkowych kontrahenta

Aktualizacja: 20.07.2007

Jeśli podatnik chce sprawdzić, czy jego kontrahent nie ma zaległości podatkowych, może wystąpić do urzędu skarbowego o wydanie zaświadczenia w tej sprawie. Jednak zgodę na podanie przez fiskusa takich danych musi wyrazić sprawdzany przedsiębiorca. »

Wybrane kwestie podatkowe w spółce cywilnej

Aktualizacja: 20.07.2007

Spółka cywilna to specyficzna forma prowadzenia działalności gospodarczej, w której to wspólnicy są uznawani za przedsiębiorców i podatników podatku dochodowego, ale podatnikiem podatku od towarów i usług jest sama spółka. »

Czy wręczanie klientom gadżetów z logo firmy jest jej reklamą

Aktualizacja: 23.07.2007

Przedsiębiorca przekazuje klientom firmowe gadżety (niemarkowe pióra, długopisy, wizytowniki). Każdy prezent jest opatrzony logo firmy, jej adresem internetowym, hasłami promocyjnymi. Czy są to wydatki na reklamę? »

Czy zatrudnienie brata i bezrobotnych jest wliczane do limitów zatrudnienia

Aktualizacja: 23.07.2007

Jestem opodatkowany kartą podatkową. Mam możliwość zatrudnienia brata oraz bezrobotnych absolwentów. Czy spowoduje to przekroczenie limitów zatrudnienia? »

Wypowiedzenie się przez stronę w sprawie zebranych dowodów

Aktualizacja: 23.07.2007

Po kontroli podatkowej, która ustaliła zaniżenie przychodu w mojej firmie, będę musiał dopłacić podatek dochodowy. Czy urząd skarbowy powinien wezwać mnie do zapoznania się z materiałem dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy zanim wyda decyzję o wysokości podatku? »

Czy nabycie udziałów za pożyczkę od udziałowca jest korzystne podatkowo

Aktualizacja: 23.07.2007

Spółka z o.o. zamierza nabyć udziały w innej spółce. Czy gdyby zaciągnęła na ten cel pożyczkę od udziałowca, to odsetki od tej pożyczki mogłaby zaliczać do kosztów uzyskania przychodu? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama