reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Jakie są skutki w podatku dochodowym oraz w pkpir wystąpienia wspólnika ze spółki

Aktualizacja: 21.02.2008

W spółce jawnej jestem jednym z trzech wspólników. Zdecydowałem o odejściu ze spółki. Postanowiłem indywidualnie prowadzić działalność gospodarczą i w związku z tym chcę zabrać wyposażenie, jakie wniosłem, tzn. komputer. Jakie są skutki odejścia w podatku dochodowym i w pkpir? Czy muszę sporządzić remanent likwidacyjny? »

Jakie są skutki podatkowe przekazania części działalności małżonkowi

Aktualizacja: 21.02.2008

Jestem osobą fizyczną (podatnikiem VAT). Prowadzę działalność prawniczą i handlową (sklep). Rozliczam się na podstawie pkpir. Sklep chciałbym przekazać żonie. W jaki sposób mogę to zrobić? Czy poprzez sprzedaż, czy w inny sposób? Jakie byłyby konsekwencje w podatku dochodowym dla obu stron? Jak nieodpłatnie przekazać zamortyzowane środki trwałe (chłodnie) i jakie to rodzi skutki u żony? »

Skutki nowej definicji wartości rynkowej

Aktualizacja: 21.02.2008

Nowa definicja wartości rynkowej dla potrzeb VAT może ograniczać przedsiębiorcom możliwość dowolnego kształtowania wartości towarów i usług. »

Jak opodatkować sprzedaż towarów używanych

Aktualizacja: 19.02.2008

Sprzedaż towarów używanych dla celów VAT można rozpatrywać w dwóch aspektach. Pierwszy będzie wtedy, gdy podatnik VAT sprzeda towar używany jednorazowo. Innym zasadom podlega sprzedaż towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania stanowi marża. »

Czy odsetki z firmowego konta są przychodem

Aktualizacja: 19.02.2008

Mam firmowe konto, które w wyniku oprocentowania przynosi mi jakieś zyski. Bank nie odprowadza od nich podatku, jak w przypadku konta prywatnego (podatek Belki). Czy mam wykazać ten przychód w urzędzie skarbowym i opodatkować? »

Co oznaczają pojęcia oazy lub raje podatkowe

Aktualizacja: 19.02.2008

Ostatnio bardzo często w kontekście międzynarodowego prawa podatkowego spotykamy się z pojęciem oazy podatkowe albo raje podatkowe. Co one dokładnie oznaczają? »

Jak prawidłowo rozliczać różnice kursowe

Aktualizacja: 19.02.2008

Bardzo ważne jest prawidłowe dokonywanie rozliczania różnic kursowych. Błędy w tym zakresie mogą spowodować nieprawidłowe obliczenie wysokości podstawy opodatkowania, narażając podatnika na niemiłe konsekwencje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. »

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług

Aktualizacja: 18.02.2008

Niezwykle istotna jest kwestia prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Jego określenie determinuje poprawność kalkulacji podatku i odprowadzanie go w odpowiedniej wysokości. Dla podatników VAT problematyka ta ma istotne znaczenie. »

Kto może być zwolniony z prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Aktualizacja: 14.02.2008

Przedsiębiorca, którego stan zdrowia lub wiek nie pozwalają na prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, może poprosić naczelnika urzędu skarbowego o zwolnienie z tego obowiązku. W tym celu musi złożyć wniosek w urzędzie. »

Kto może płacić VAT kwartalnie

Aktualizacja: 14.02.2008

Z kwartalnego rozliczania VAT mogą skorzystać mali podatnicy, którzy w odpowiednim czasie wybrali tę formę rozliczenia. »

Na co zwrócić uwagę, ujmując koszty pośrednie w CIT

Aktualizacja: 13.02.2008

Pierwszym z aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy rozliczaniu kosztów pośrednich, jest związek poniesionego wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W przypadku kosztów pośrednich najczęściej brak jest wyraźnego powiązania między nimi a osiąganym przez podatnika przychodem. Dlatego też przy badaniu, czy dane wydatki mogą stanowić podatkowy koszt uzyskania przychodu, w pierwszej kolejności należy dokonać analizy ich związku z działalnością podatnika. »

Czy wycofanie samochodu z działalności skutkuje obowiązkiem korekty odliczonego VAT

Aktualizacja: 13.02.2008

Czy w momencie wycofania i przeznaczenia samochodu na cele inne niż związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - czyli na własne potrzeby - wystąpi obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego w części dotyczącej pozostałego okresu z 5-letniej korekty? Samochód był wykorzystywany do działalności opodatkowanej. »

Kapitał zakładowy a koszty uzyskania przychodu

Aktualizacja: 12.02.2008

Przedsiębiorcy działający w formie spółki kapitałowej często ponoszą znaczące wydatki w celu podwyższenia kapitału zakładowego. Zwykle wydatki te obejmują koszt aktu notarialnego, usługi doradcze, wynagrodzenia prawników z tytułu przygotowania prospektów w przypadku spółek giełdowych czy też koszty ogłoszeń prasowych. »

Jak powinny być opodatkowane dywidendy wypłacane przez spółki

Aktualizacja: 08.02.2008

Od 2007 roku obowiązują zmienione zasady opodatkowania dywidend dla spółek będących polskimi rezydentami podatkowymi (dalej spółki RP) oraz spółek będących rezydentami podatkowymi w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (dalej spółki UE/EOG). Jak powinny wyglądać rozliczenia w sytuacji, gdy jedna spółka RP wypłaca dywidendy drugiej spółce RP i nie są spełnione warunki dające prawno do zwolnienia z podatku? »

Kiedy odliczyć VAT od zakupu kasy fiskalnej

Aktualizacja: 07.02.2008

Kiedy można dokonać odliczenia VAT od zakupu kas rejestrujących, czy dopiero w miesiącu fiskalizacji kasy? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria finansowo-rachunkowa Monika Zwolańska

Rachunkowość spółek i organizacji pozarządowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama