reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Podatki

Zaliczenie do kosztów wydatków związanych z uzyskaniem dotacji

Aktualizacja: 08.07.2009

Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Ponieśliśmy wydatki na sporządzenie wniosku o dotację. Dotacja będzie dotyczyła maszyny stanowiącej składnik majątku spółki. Maszynę już zakupiliśmy, ale dotacji jeszcze nie otrzymaliśmy. Czy koszty związane ze sporządzeniem wniosku o dotację, który przygotowała firma doradcza, możemy zaliczyć do kosztów podatkowych? A może koszty te powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego? W jaki sposób powinniśmy amortyzować maszynę? »

Jak dokonywać odpisów jednorazowych po zmianie definicji „małego podatnika”

Aktualizacja: 06.07.2009

Spółka z o.o. „ABC” rozpoczęła działalność w 2008 r. Spółka skorzystała z możliwości dokonywania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych na kwotę 50 000 euro. Od początku 2009 r., tj. w drugim roku działalności, spółka nie dokonywała już odpisów jednorazowych z uwagi na fakt, iż nie była małym podatnikiem. Nie stanie się nim także po zwiększeniu limitu przychodów, które definiują małego podatnika. Czy jednak w związku ze zmianą maksymalnej kwoty odpisów jednorazowych spółka będzie mogła dokonywać takich odpisów w roku 2009? »

Jak rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy usług budowlanych

Aktualizacja: 06.07.2009

Prowadzę firmę świadczącą usługi budowlane i remontowe. Rozliczam się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, którą prowadzę metodą kasową. Ostatnio miałem dużo zleceń i byłem zmuszony do skorzystania z usług podwykonawcy przy układaniu glazury. Jak mam rozliczyć fakturę otrzymaną od podwykonawcy, wyszczególniającą zużyte materiały: kleje, fugi oraz wynagrodzenie za usługę? »

Kiedy spółka z o.o. może zmieniać stawki amortyzacyjne

Aktualizacja: 01.07.2009

Czy spółka z o.o. może w dowolnym momencie obniżać stawki amortyzacyjne, a następnie je podwyższać? »

Kiedy można powrócić do zwolnienia podmiotowego i kiedy jest to dla podatnika korzystne

Aktualizacja: 30.06.2009

Pod koniec 2008 r. i w trakcie 2009 r. wyraźnie spadły obroty w mojej firmie. Zastanawiam się nad powrotem do zwolnienia podmiotowego, z którego korzystałem na początku prowadzenia działalności. »

Deklaracje elektroniczne i udzielanie pełnomocnictw po zmianach

Aktualizacja: 25.06.2009

Od 8 kwietnia 2009 r. podatnik lub płatnik może składać deklaracje drogą elektroniczną bez konieczności przechodzenia skomplikowanej procedury. Uproszczona jest też procedura udzielania pełnomocnictw do podpisywania deklaracji składanych elektronicznie. »

Rozliczenie kwartalne a nowe limity dla małego podatnika

Aktualizacja: 23.06.2009

Po 1 stycznia bieżącego roku spółka z o.o. straciła status małego podatnika. W związku z tym nie przysługiwało jej prawo do dokonywania kwartalnego rozliczania podatku dochodowego od osób prawnych. Od 22 maja powiększono limity definiujące małego podatnika. Czy w związku z tym spółka może się stać w trakcie roku małym podatnikiem zgodnie z jego nową definicją oraz rozpocząć rozliczanie kwartalne podatku jeszcze w tym roku, czy jednak dopiero od 1 stycznia 2010 r.? »

Jaką stawką opodatkować nieruchomości w trakcie zawieszenia działalności

Aktualizacja: 22.06.2009

Czy istnieje możliwość płacenia niższego podatku od nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej? »

Jak opodatkować darowiznę przedsiębiorstwa

Aktualizacja: 08.07.2009

Mam pytanie dotyczące darowizny przedsiębiorstwa. Moja szwagierka chciałaby przekazać swojemu bratu firmę, która zajmuje się handlem materiałami budowlanymi. Przez 10 lat firma była zarejestrowana na nią, ale działalność była wykonywana w lokalu jej brata. Przeczytaliśmy, że jeżeli daruje całą firmę, wówczas nie trzeba będzie płacić VAT. Jak to zgłosić do urzędu skarbowego? Czy przy zawiadomieniu należy przedstawić spis z natury? Czy w wyniku darowizny brat szwagierki będzie mógł dalej odsprzedawać towary w nowo zarejestrowanej działalności? Czy należy złożyć dodatkowe dokumenty w zakresie innych podatków? »

Czy każdy błąd na fakturze pozbawia prawa do odliczenia VAT

Aktualizacja: 15.06.2009

W trakcie kontroli zostało zakwestionowanych kilka faktur ze względu na braki formalne (brak daty wystawienia faktury, brak NIP itp.). Czy możemy być z tego powodu pozbawieni prawa do odliczenia VAT z tych faktur? »

Jak ująć w pkpir wydatki pracownika na transport w podróży służbowej

Aktualizacja: 15.06.2009

Jak dokonać rozliczenia w pkpir wydatków poniesionych w trakcie podróży służbowej na poruszanie się środkami komunikacji miejskiej i taksówkami? Pracownik po powrocie z podróży przedstawił bilety oraz rachunki za taksówki. »

Czy złożenie zawiadomienia o kwartalnym sposobie rozliczeń nie na druku VAT-R jest skuteczne

Aktualizacja: 05.06.2009

Czy złożenie pisemnego zawiadomienia o zamiarze kwartalnego składania deklaracji VAT jest skuteczne, pomimo późniejszego (po ustawowym terminie) złożenia formularza aktualizacyjnego VAT-R? »

Jak rozliczyć wycofanie z działalności samochodu wykupionego z leasingu

Aktualizacja: 01.06.2009

Jak rozliczyć wycofanie środka trwałego (samochód wykupiony z leasingu) z działalności gospodarczej na potrzeby własne podatnika? Przy ostatecznym wykupie samochodu podatnikowi przysługiwało prawo do częściowego odliczenia VAT (60%), natomiast VAT zawarty w fakturach dokumentujących raty leasingowe był odliczany w całości ze względu na rejestrację umowy leasingowej w urzędzie skarbowym. Jakie skutki podatkowe wywoła darowizna tego samochodu? Czy można zastosować stawkę „ZW” (używane środki trwałe)? »

Czy złożenie po terminie zawiadomienia o miejscu instalacji kasy skutkuje utratą prawa do ulgi

Aktualizacja: 03.06.2009

Czy istnieje prawo do odliczenia kwoty wydatkowanej na zakup kasy fiskalnej, jeśli zawiadomienie o miejscu instalacji kasy złożono po siedmiu dniach od dnia jej fiskalizacji? »

Koszty uzyskania przychodów

Aktualizacja: 21.05.2009

Aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, między wydatkiem a przychodem musi istnieć związek przyczynowy. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama