| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Jak rozliczyć wydatki na klimatyzację w siedzibie firmy

Postanowiłem zainstalować klimatyzację w siedzibie firmy (budynek stanowi moją własność). W jaki sposób rozliczyć poniesione na to wydatki?

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. W piśmie z 3 listopada 2006 r., nr 1419/UDD-415/161/06/MP, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku stwierdził:

Stanowi on (klimatyzator - przyp. redakcji) więc środek trwały, który zgodnie z rozporządzeniem w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) zakwalifikować należy do rodzaju 653 Urządzenia klimatyzacyjne. Urządzenia klimatyzacyjnego nie należy kwalifikować jako wyposażenia w rozumieniu przepisów rozporządzenia w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), gdyż nie jest ono trwale wmontowane w konstrukcję budynku (jak przykładowo wymienione w rozporządzeniu instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku, np. wbudowane meble) i w dowolnym momencie może zostać odłączone od budynku bez uszczerbku zarówno dla budynku, jak i urządzenia.

Reasumując, klimatyzator stanowi środek trwały w rozumieniu art. 16a ust. 1 pkt 2 updop. Podatnik ma więc prawo dokonywać jego amortyzacji do celów podatkowych na zasadach określonych w art. 16a-16m ww. ustawy, a dokonywane odpisy amortyzacyjne może zaliczać do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 6 updop. (...)

Przytoczone wyjaśnienie organu podatkowego zostało wydane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, jednak w drodze analogii znajdzie zastosowanie do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych.

Jeżeli nabyta przez Pana klimatyzacja nie może stanowić odrębnego środka trwałego, należy zwiększyć wartość początkową budynku, w którym została zamontowana. Klimatyzacja jest wtedy wydatkiem o charakterze ulepszeniowym. Odpisów amortyzacyjnych od zwiększonej wartości początkowej powinien Pan wtedy dokonywać według stawki właściwej dla budynku (2,5%) od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ulepszenie zostało zakończone.

Jedynie gdy wartość wydatków poniesionych na ulepszenie budynku (w tym na klimatyzację) nie przekroczy w roku podatkowym kwoty 3500 zł, będzie Pan mógł nie zwiększać wartości budynku jako środka trwałego. Wtedy poniesione wydatki powinien Pan zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu.

W opisanej w pytaniu sytuacji można rozważyć skorzystanie przez Pana z tzw. szybkiej amortyzacji. Polega ona na możliwości jednorazowego zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie środków trwałych - do wartości 50 000 euro w roku podatkowym (w 2008 r. 188 000 zł). Ta metoda amortyzacji dotyczy jednak tylko określonej grupy podatników oraz określonej grupy środków trwałych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Frątczak

Doświadczony coach i trener biznesu, menedżer z dyplomem MBA. Ekspert w CEO Solutions. Akredytowany trener w Ernst &Young Academy of Business.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK