| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Jak skorzystać z ulgi na nowe technologie

Od ponad roku podatnicy prowadzący działalność mogą korzystać z ulgi innowacyjnej. Pozwala ona na odliczenie wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowych technologii.


CO STANOWI NABYCIE NOWYCH TECHNOLOGII

Nabyciem nowej technologii jest nie tylko jej zakup, ale także nabycie praw do wiedzy technologicznej, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw.


ILE WYNOSI LIMIT ODLICZENIA

Ulga innowacyjna ograniczona została limitem. Obecnie jest on taki sam dla wszystkich. Odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50 proc. kwoty poniesionych wydatków.


Utrata prawa


Przepisy określają nie tylko sytuacje, w których podatnik ma prawo do odliczenia. Szczegółowo wskazują też przypadki, w których następuje utrata tego przywileju. Ma to miejsce w trzech przypadkach. Podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie. Po drugie, jeżeli w tym terminie udzieli w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii. Wyłączenie nie dotyczy tylko przypadków przeniesienia prawa w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców - dokonywanych na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. I wreszcie podatnik straci prawo do odliczeń, gdy przed upływem trzech lat zostanie ogłoszona jego upadłość, obejmująca likwidację majątku, lub zostanie postawiony w stan likwidacji.


We wszystkich tych sytuacjach trzeba będzie zwrócić ulgę.


PODSTAWA PRAWNA

l Art. 26c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

l Art. 18b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).


ALEKSANDRA TARKA

aleksandra.tarka@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK