Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu postępowanie gospodarcze. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące postępowanie gospodarcze.
Jak poświadczać dokumenty za zgodność z oryginałem?
Aktualizacja: 11.09.2014
Nie zawsze możemy pozwolić sobie na wydanie oryginałów dokumentów do akt sądowych (np. faktur czy umów). Warto wtedy załączyć dokument poświadczony za zgodność z oryginałem przez uprawniony podmiot. »
Podjęcie zawieszonego postępowania
Aktualizacja: 13.10.2011
W przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego sąd będzie może zawiesić toczące się postępowanie cywilne. Co do zasady, w przypadku ustania przyczyny zawieszenia danego postępowania, sąd wydaje postanowienie o jego ponownym podjęciu. Jednak należy pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczny będzie wniosek stron. »
Kiedy sąd będzie mógł zawiesić postępowanie?
Aktualizacja: 13.10.2011
Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego przewidują szereg okoliczności uzasadniających obligatoryjne zawieszenie przez sąd postępowania z urzędu. Z kolei niektóre przyczyny będą stanowiły podstawę do zawieszenia przez sąd postępowania, jednak celowość zawieszenia będzie podlegała ocenie sądu. »
Aktualizacja: 13.10.2011
Zdolność procesowa to zdolność danego podmiotu do samodzielnego podejmowania czynności procesowych takich jak wytaczanie powództw czy zaskarżanie orzeczeń sądowych zarówno w postępowaniu procesowym jak i nieprocesowym, a także w innych rodzajach postępowania cywilnego. Przepisy Kodeksu postępowania cywilnego określają komu przysługuje zdolność procesowa. »
W jakich sprawach możliwe jest wydanie wyroku zaocznego?
Aktualizacja: 21.02.2020
Jeśli nie stawimy się na rozprawie, istnieje ryzyko, że sąd pod naszą nieobecność może wydać wyrok zaoczny. Jednak czy w każdej sprawie sąd może wydać taki wyrok? »
Skutki niewykonania ugody sądowej
Aktualizacja: 13.10.2011
Ugoda zawarta przed sądem, pozwala znacząco skrócić postępowanie- jeśli zostanie zatwierdzona przez sąd- stanowi tytuł egzekucyjny (podobnie jak prawomocny wyrok). »
Co z wartością przedmiotu sporu przy kilku roszczeniach jednocześnie?
Aktualizacja: 13.10.2011
W niektórych przypadkach możliwe jest dochodzenie przez powoda jednym pozwem kilku roszczeń. Jeżeli powód zdecyduje się dochodzić kilku roszczeń jednoczenie wartość przedmiotu sporu stanowi suma wszystkich dochodzonych roszczeń. »
Jak określić wartość przedmiotu sporu?
Aktualizacja: 13.10.2011
Każdy pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego a dodatkowo zawierać określone przez powoda zapisy jak: dokładne określenie żądania, przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie oraz właściwość sądu, a także w sprawach o prawa majątkowe – oznaczenie wartości przedmiotu sporu. To właśnie określenie wartości przedmiotu sporu, zwłaszcza w niektórych przypadkach może rodzić wiele problemów i negatywnych konsekwencji, chociażby dlatego, że często od wartości przedmiotu sporu uzależniona jest również wysokość wnoszonej przez powoda opłaty sądowej. »
Odpowiedź na pozew w postępowaniu gospodarczym
Aktualizacja: 13.10.2011
W sprawach gospodarczych, o ile sprawa nie toczy się według przepisów odrębnych w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, pozwany jest obowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew. Ma na to dwa tygodnie. »
Jak wygląda postępowanie gospodarcze?
Aktualizacja: 13.10.2011
Jeżeli sprawa gospodarcza tj. wynikająca ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej trafi do sądu, będzie toczyć się według przepisów regulujących odrębne postępowanie – postępowanie w sprawach gospodarczych. Postępowanie między przedsiębiorcami jest bardziej restrykcyjne i surowsze niż inne postępowania. Jakie pułapki czekają na przedsiębiorców w tym postępowaniu? »
Kiedy można zgłosić wniosek o odbycie posiedzenia przy drzwiach zamkniętych?
Aktualizacja: 13.10.2011
W postępowaniu gospodarczym istnieje możliwość, aby sąd zarządził odbycie posiedzenia lub też jego części przy drzwiach zamkniętych, gdy mogłyby zostać ujawnione okoliczności stanowiące tajemnice przedsiębiorstwa. Rozpoznanie sprawy na posiedzeniu przy drzwiach zamkniętych następuje na wniosek strony. »
Ile trwa rozpoznanie sprawy w postępowaniu gospodarczym?
Aktualizacja: 13.10.2011
Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu w sprawach gospodarczych sąd powinien dążyć do wydania wyroku w sprawie w terminie trzech miesięcy od daty złożenia pozwu. Dodatkowo, sprawy o zawarcie, zmianę i rozwiązanie umowy oraz o ustalenie jej treści powinny być rozpoznawane w pierwszej kolejności. Co to w praktyce oznacza? »
Jak wykazać, że sprawa ma charakter gospodarczy?
Aktualizacja: 13.10.2011
Postępowanie w sprawach gospodarczych jest szybsze od postępowania zwykłego - stwarza także dla powoda kilka wygodnych rozwiązań. Sąd sam określa czy sprawa ma charakter gospodarczy czy nie, zawsze jednak można go „naprowadzić” na właściwy trop. »
Jak starać się o pełnomocnika z urzędu?
Aktualizacja: 13.10.2011
19 kwietnia 2010 zmieniły się zasady ustanawiania pełnomocnika z urzędu w postępowaniu cywilnym. Strona (uczestnik postępowania) chcący uzyskać pomoc z urzędu nie musi już uzyskać zwolnienia od kosztów sądowych – musi jedynie wykazać, że nie stać jej na opłacenie pełnomocnika z wyboru. »
Aktualizacja: 13.10.2011
Prawo osobno reguluje kwestię zabezpieczenia roszczeń majątkowych i niemajątkowych. »
Łatwiejsza kwalifikacja urządzeń grzewczych i materiałów w programie „Czyste Powietrze”
Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »