Czym są gonty modyfikowane elastomerem?
23 lut 2011
Gonty modyfikowane elastomerem charakteryzują się tym, że są elastyczne nawet w ujemnych temperaturach, poza tym są bardzo trwałe.
Jak wykonać izolację akustyczną stropu drewnianego?
23 lut 2011
Główną wadą stropów drewnianych jest słabe izolowanie dźwięków, dlatego należy starannie dobrać i wykonać izolację akustyczną. Izolacja akustyczna w postaci wełny mineralnej w przestrzeni między belkami oraz zastosowanie podłogi pływającej poprawi izolacyjność akustyczną.
Jaką rolę pełnią parapety zewnętrzne?
23 lut 2011
Parapety zewnętrzne, zwane też podokiennikami, chronią fragment muru pod oknem przed zawilgoceniem. W tym celu parapety zewnętrzne montuje się pod małym kątem i wysuwa poza lico muru.
Jakie drzwi zamontować w kuchni?
23 lut 2011
Drzwi w kuchni powinny się komponować z jej wnętrzem. Muszą być funkcjonalne, a co za tym idzie wygodne w użyciu. Dodatkowo muszą być bardzo wytrzymałe ze względu na ciągłe użytkowanie oraz powinny być odporne na wilgoć. W zależności od estetyki czy dostępnego miejsca mamy do wyboru drzwi skrzydłowe bądź przesuwne.
Drzwi – jakie okucia należy stosować w celu zabezpieczenia przed włamaniem?
23 lut 2011
W celu zabezpieczenia drzwi przed włamaniem należy stosować okucia uchwytowo-osłonowe o jak najwyższej klasie i montować je zgodnie z zaleceniami producenta. Tylko wówczas możemy liczyć na skuteczniejszą ochronę.
Dlaczego farba na elewacji się łuszczy?
23 lut 2011
Powody łuszczenia się farby zależne są od czasu, który minął od pomalowania elewacji. Jeśli farba łuszczy się zaraz po pomalowaniu, to błędy popełniliśmy już przed malowaniem i w trakcie malowania. Natomiast jeśli farba na naszej elewacji złuszczyła się po długim czasie, przyczyną może być wilgoć, wysoka zmienność temperatur czy wysokie nasłonecznienie.
Jakie są zalety styropianu?
23 lut 2011
Styropian to nazwa polistyrenu spienionego. Główna zaletą tego materiału jest słaba przewodność ciepła, dzięki czemu jest świetnym izolatorem termicznym. Do kolejnych jego zalet zaliczymy trwałość, wytrzymałość oraz znikomą chłonność wody. Styropian wykorzystywany jest jako izolacja termiczna do praktycznie wszystkich przegród w budynku.
Jakie są zalety wełny mineralnej?
23 lut 2011
Wełna mineralna to nazwa wełny kamiennej i szklanej. Główną zaletą tego materiału jest słaba przewodność ciepła, dzięki czemu jest świetnym izolatorem termicznym. Kolejną jej zaletą jest ognioodporność. Wykorzystujemy to głównie przy ocieplaniu dachów czy ścian działowych. Wełna mineralna jest także materiałem, który przepuszcza parę i świetnie pełni funkcję izolacji akustycznej.
Jakie drzwi pełne wybrać: przesuwne czy skrzydłowe?
23 lut 2011
Rodzaj drzwi pełnych (przesuwnych czy skrzydłowych) powinien być zależny od naszych potrzeb, upodobań, rodzaju wnętrza pomieszczenia czy przeznaczenia pomieszczenia. Przesuwne drzwi to nowoczesne rozwiązanie, które pozwala zachować sporo miejsca i ułatwia korzystanie z nich. Natomiast drzwi skrzydłowe dadzą nam więcej prywatności i pasować będą do większości wnętrz.
Czy jednowarstwowa ściana z pustaków z keramzytu spełni wymagania cieplne?
23 lut 2011
Pustaki keramzytowe są dobrą alternatywą przy wyborze materiałów ściennych i izolacyjnych, ponieważ spełniają obie te funkcje jednocześnie. Możliwość stosowania jednowarstwowej ściany z pustaków z keramzytu spowoduje oszczędność czasu realizacji jak i pieniędzy. Wynika to z braku konieczności montowania dodatkowej izolacji termicznej.
Jakie drzwi stosujemy w domach energooszczędnych?
23 lut 2011
Coraz częściej decydujemy się na domy jednorodzinne energooszczędne, a nawet pasywne, gdyż dążymy do zminimalizowania strat ciepła z naszego budynku. W tym celu należy zadbać, by wszelkie przegrody były odpowiednio zaizolowane w tym drzwi zewnętrzne. Główną cechą, na którą musimy zwrócić uwagę przy wyborze takich drzwi, to ich współczynnik przenikania ciepła (maksymalnie 1,0 W/mk).
Jak wybrać drzwi wewnętrzne?
23 lut 2011
Wnętrze mieszkania wpływa na nasze samopoczucie dzięki zachowaniu odpowiedniego klimatu. Drzwi wewnętrzne należy dopasować do otaczającego wnętrza, ale powinno się to równoważyć z zachowaniem ich funkcjonalności i wygody użytkowania.
Jak wybrać drzwi zewnętrzne?
23 lut 2011
Wybór drzwi zewnętrznych należy dobrze przemyśleć, ponieważ są elementem wykończeniowym domu i chronią nas przed czynnikami atmosferycznymi czy włamaniem. Cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest dużo. Do podstawowych z nich nalezą: bezpieczeństwo, estetyka, szczelność, izolacyjność termiczna i akustyczna.
Drzwi przesuwne – jak i gdzie je zastosować?
23 lut 2011
Drzwi przesuwne są nowoczesnym rozwiązaniem oddzielenia kuchni od salonu, garderoby, pomieszczeń znajdujących się przy wąskim korytarzu. Miejsc zastosowań jest jeszcze więcej! Do zamontowania drzwi przesuwnych wystarczy jedynie umieszczenie prowadnicy na ścianie.
Jak odnowić stary parapet lastrykowy?
23 lut 2011
Parapet wewnętrzny jest nie tylko elementem wykończeniowym, lecz także użytkowym, dlatego też warto zadbać o jego wygląd. Oznaki zniszczeń parapetu z lastryko to popękania, zaciemnienia i matowienie powierzchni. Parapet z lastryko możemy podać renowacji lub przeobrazić go w nowy parapet za pomocą nakładek czy płytek ceramicznymi.
Po co stosować moskitiery?
23 lut 2011
Komary i inne owady mogą skutecznie uprzykrzyć nam życie. Metodą, by nie przedostawały się do naszego mieszkania czy domu, jest montaż moskitier. W zależności od naszych potrzeb czy też zasobów portfela możemy zdecydować się na moskitiery z siatki z włókna szklanego bądź ze stali czy aluminium. Sposób montażu będzie miał istotny wpływ na ich żywotność.
Po co stosować rolety zewnętrzne?
23 lut 2011
Stosowanie rolet zewnętrznych zapewni nam doskonałą ochronę przed kradzieżą, uniemożliwi szybkie dostanie się przez okna do naszego mieszkania. Rolety zewnętrzne pełnia też doskonałą rolę izolatora termicznego. Zimą, gdy będziemy je opuścimy ochronią dom przed stratami ciepła, a latem ochronią pomieszczenia przed przegrzaniem.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi z zabezpieczeniem antywłamaniowym?
23 lut 2011
Drzwi antywłamaniowych zapewnią nam bezpieczeństwo i ochronę przed włamaniem. Przy ich kupnie powinniśmy się kierować sposobem kotwienia ościeżnicy, liczbą oraz jakością zamków, a ponadto izolacyjnością termiczną drzwi.
Czym są włókna celulozowe i gdzie je stosować?
23 lut 2011
Włókna celulozowe są naturalnym materiałem stosowanym jako izolacja termiczna poddaszy, ścian czy podłóg w budownictwie mieszkalnym, przemysłowym oraz usługowym. Celuloza jest materiałem bezpiecznym dla zdrowia a co najważniejsze nie wywołującym alergii.
Wymiana drzwi – jak wymierzyć i kupić nowe drzwi?
23 lut 2011
Wymianę drzwi na nowe należy poprzedzić dokładnym wymierzeniem starych i sprawdzeniem czy potrzebujemy drzwi lewych czy prawych. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nowe drzwi będą pasowały i bez problemowo je założymy.
Czy styropian pełni rolę izolacji akustycznej?
23 lut 2011
Przy wyborze styropianu elastycznego możemy zapewnić sobie odpowiednią izolacyjność akustyczną w systemie podłóg pływających (styropian elastyczny pochłania dźwięki). Styropian „tradycyjny” nie będzie tak dobrze pochłaniał dźwięków, nawet jeśli zastosujemy go zarówno na ścianach jak i podłogach.
Czym ocieplić budynek – jaki materiał wybrać?
23 lut 2011
Chcąc ponosić mniejsze koszty za ogrzewanie domu, należy ocieplić budynek właściwym materiałem. Przy wyborze materiału do izolacji ścian należy wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj materiału ale i konkretne parametry danego produktu.
Stosowany system ociepleń i miejsce jego zastosowania powinny być głównym kryterium przy wyborze odpowiedniego materiału izolacyjnego.
Czym najlepiej termicznie izolować ławy fundamentowe?
23 lut 2011
Izolowanie termiczne ław fundamentowych ochroni nas przed zbyt dużymi stratami ciepła z budynku, co pozwoli nam zaoszczędzić w późniejszym czasie na ogrzewaniu. Stosowanie styropianu XPS zapewni nam poza izolacją termiczną także dodatkową ochronę przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi powstającymi przy zasypywaniu fundamentów lub powstającymi poprzez korzenie roślin i drzew.
Czym jest izolacja refleksyjna?
23 lut 2011
Stosowanie izolacji refleksyjnej powoduje zminimalizowanie strat ciepła z budynku. Izolacja refleksyjna powoduje odbijanie się energii cieplnej na tej samej zasadzie jak ekran dźwiękowy na naszych drogach, zatrzymując ciepło w budynku. Najczęściej jako izolacje refleksyjną stosujemy specjalną folię łączoną z aluminium.
Czy warto stosować rolety zewnętrzne?
23 lut 2011
Koszt zakupu i montażu rolet zewnętrznych zależny jest od ich jakości, wyglądu i sposobu montażu. Rolety zewnętrzne zabezpieczają nas przed włamaniem, niwelują straty ciepła z budynku, chronią pomieszczenia przed przegrzaniem oraz mogą zdobić naszą elewację.
Czy sufit podwieszany pełni funkcję izolacji akustycznej?
23 lut 2011
Sufity podwieszane, przy wypełnieniu z wełny skalnej czy szklanej, są świetnym izolatorem akustycznym, chronią nas przed słyszeniem niepożądanych dźwięków. Sufity podwieszane stały się ważnym elementem w nowoczesnych wnętrzach, gdzie poprzez formę sufitu czy różnorodność zastosowanego oświetlenia, chcemy uzyskać walory estetyczne.
Czym ocieplić dach płaski?
23 lut 2011
Dach płaski (inaczej nazywany stropodachem) bez wątpienia należy ocieplić. Chronimy się w ten sposób przed stratami ciepła i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Możemy stosować wełnę mineralną, styropian i polistyren ekstrudowany w zależności od technologii i układu warstw materiałów oraz sposobu użytkowania naszego dachu.
Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?
23 lut 2011
Białe wykwity na elewacji z klinkieru szpecą ściany, a powstawać mogą zaraz po jej wzniesieniu. Przed wykwitami możemy się chronić już przed wymurowaniem ściany przez odpowiednie dobieranie materiałów i sposób wykonania. Można je też zwalczyć, gdy już się pojawią.
Czym różni się wełna mineralna od szklanej?
23 lut 2011
Wbrew pozorom wełna mineralna to nic innego jak wełna szklana i wełna skalna. Ponieważ wełny szklana była długo niedostępna, wełna mineralna stała się określeniem jedynie dla wełny kamiennej. Przez to często teraz myli się pojęcia wełny mineralnej i wełny szklanej. Wełna kamienna od szklanej niewiele się różnią poza materiałami, z których są produkowane oraz palnością.
Czy warto naprawiać stare drzwi?
23 lut 2011
Opłacalność naprawy starych drzwi zależna jest od stanu ich zniszczenia. Czasem wystarczą proste zabiegi, by odnowić nasze drzwi. W najgorszych sytuacjach pracochłonność i przeznaczone środki, pochłonięte przez naprawę, będą zbyt duże. Wówczas bardziej ekonomicznym wyborem będzie kupno nowych drzwi.
Kilka słów o kotłach gazowych
23 lut 2011
Gdy chcemy kupić kocioł gazowy stajemy przed ogromnym wyborem. Kocioł może podgrzewać wodę lub zapewnić ogrzewanie domu. Musimy teraz zastanowić się nad tym, jaki kocioł wybrać – stojący czy wiszący?
Jak dobrze zagospodarować poddasze?
23 lut 2011
Stara zabudowa także stwarza możliwości ciekawej aranżacji. Występujące w niej poddasza można przystosować do mieszkania. Należy pamiętać o odpowiedniej izolacji dachu i zachowaniu otwartych przestrzeni.
Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?
22 lut 2011
Instalacja centralnego ogrzewania na pierwszy rzut oka nie powinna stanowić problemu. Jednak by w trakcie jej wykonywania nie okazało się, że to zadanie nas przerosło, powinniśmy dowiedzieć się czegoś na ten temat. Można też poprosić o pomoc fachowca.
Cegła czy drewno? Różnice między domem drewnianym a murowanym
22 lut 2011
Dom drewniany, czy dom z cegły? Która technologia jest lepsza? Domy drewniane tak samo jak domy z cegły mają zarówno swoje zalety jak i wady. Zobacz jakie.
Działka ekologiczna? Czemu nie!
22 lut 2011
Często chcemy zrobić coś dla środowiska i zacząć prowadzić zdrowszy styl życia, bezpieczniejszy dla przyrody. Jednak nie mamy pomysłu, co można zrobić. Może, gdy zdecydujemy się wybudować dom, zastanówmy się nad eko-działką?
Jak skutecznie zapobiegać mostkom termicznym?
17 lut 2011
Dobrze wykonana izolacja ścian od zewnątrz pozwala obniżyć koszty ogrzewania zarówno domu, jak i budynku komercyjnego. Prawidłowe funkcjonowanie systemu ociepleń jest uzależnione od sposobu jego instalacji. Podstawową zasadą jest zminimalizowanie przerw w izolacji, czyli tak zwanych mostków cieplnych. Niemożliwe jest ich całkowite usunięcie, jednak można zmniejszyć ich liczbę.
Co powinien zawierać aneks na wykonanie systemu ociepleń budynku?
17 lut 2011
Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, w skrócie SSO, stworzyło wzór aneksu do umowy na wykonanie systemu ociepleń budynku. Dokument ma ułatwić indywidualnemu inwestorowi kontrolowanie prac ociepleniowych na własnej budowie. W ten sposób można uniknąć zagłębiania się w obszerne instrukcje techniczne i materiały inwestycyjne.
Mostki termiczne w miejscu łączenia ściany z dachem
16 lut 2011
Mostki termiczne to miejsca o podwyższonej przewodności cieplnej. W tych strefach straty ciepła są większe niż podawane wartości dla danej przegrody. Występują mostki punktowe w miejscach przebić i łączeń oraz liniowe np. wzdłuż krawędzi łączenia elementów konstrukcji. Jednym z niebezpiecznych łączeń jest styk połaci dachu z zewnętrzną ścianą konstrukcyjną.
Stropy w domach drewnianych
16 lut 2011
Zarówno w domach o konstrukcji drewnianej jak i murowanej można stosować stropy z belek drewnianych. Najczęściej stosowane jest drewno świerkowe w rozstawie belek co 100–120 cm.
Z jakiego materiału wykonać instalację c.o.?
16 lut 2011
Rury miedziane, stalowe czy tworzywa sztuczne – cokolwiek wybierzemy, musimy wiedzieć o trwałości i cenie materiału oraz o sposobie montażu. Wielokrotnie dąży się do szybszego wykonania instalacji, co zmniejsza ilość punktów bardziej narażonych na awarię.
Jak właściwie zabezpieczać drewno konstrukcyjne?
16 lut 2011
Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu ochronę przed szkodliwym działaniem grzybów i owadów oraz zmniejszenie palności drewna. Dzięki temu wydłuża się znacznie trwałość i przydatność do użytkowania. Wyróżnia się kilka sposobów zabezpieczania drewna: impregnację preparatami do ochrony drewna poprzez moczenie w wannach oraz impregnację ciśnieniową.
W jaki sposób zabezpieczyć posadzkę podłogi na gruncie?
16 lut 2011
Posadzka na gruncie znajduje się w każdym domu, bez względu czy jest w nieogrzewanej piwnicy czy w mieszkalnej części domu. Posadzka wymaga wykonania warstwy ocieplenia – chroniącej przed przemarzaniem podłogi wzdłuż ściany zewnętrznej – oraz wykonania hydroizolacji, chroniącej przed podsiąkiem kapilarnym wody.
Zalety i wady elewacji z sidingu
11 lut 2011
Elewacja z sidingu wyglądem przypomina boazerię drewnianą. Jest trwałym wykończeniem elewacji, odpornym na czynniki atmosferyczne oraz nie wymagającym konserwacji. Niestety rozwiązanie to nie należy do najtańszych i jego montaż trzeba powierzyć odpowiedniemu fachowcowi.
Jakie schody wybrać: drewniane czy żelbetowe?
11 lut 2011
Wybór schodów może spędzać sen z powiek. To, jakie schody pojawią się w naszym wymarzonym domu, najlepiej ustalić już na etapie budowy. Jakie schody wybrać: żelbetonowe czy drewniane? Czym się kierować przy podejmowaniu decyzji?
W jaki sposób dobrać materiał na elewację?
11 lut 2011
Odpowiedni wybór materiału na elewację nada naszemu domowi charakteru, jednocześnie będzie naszą wizytówką. Materiał elewacyjny powinien chronić izolację cieplną oraz mur konstrukcyjny przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi, dlatego powinien mieć odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Estetyka, ochrona, technologia ścian i względy ekonomiczne będą decydowały o doborze odpowiedniego materiału na elewację.
Jak należy zadbać o dach domu?
09 lut 2011
Dbanie o dach domu jest bardzo istotne. Zadbany dach to nie tylko estetyczny budynek ale i bezpieczeństwo. Dobrze wykonany dach chroni nas przed działaniem zewnętrznych czynników atmosferycznych takich jak deszcz, śnieg i słońce. Poniżej w sześciu krokach przedstawiamy czynności, o których nie należy pamiętać podczas jego budowy i eksploatacji.
Jak się pozbyć śniegu z dachu?
09 lut 2011
Opady śniegu podczas zimy mogą być bardzo niebezpieczne. Śnieg zalegający na dachu wraz z opadami stale zwiększa swój ciężar. Jeśli nie będziemy go regularnie usuwać, może to zagrozić naszemu bezpieczeństwu.
Jak projektować dachy?
09 lut 2011
Podstawą jest, aby budynek został zaprojektowany i zaadaptowany zgodnie z normami obowiązującymi w danym regionie. Fachowy projektant doradzi optymalne rozwiązania konstrukcyjne. Inwestor powinien zadbać jedynie o wykonanie budynku według założeń wybranego projektu oraz o odpowiedni dobór materiałów.
Jak zadbać o dach obciążony śniegiem?
09 lut 2011
Mając na uwadze stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo ludzi, o dach należy dbać w taki sposób aby nie był on narażony na przeciążenia śniegiem. Kluczowym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej znajdującej się na dachu oraz regularne jej usuwanie.
Jak chronić drzewa na placu budowy?
03 lut 2011
Drzewa i krzewy rosnące na terenie budowy są szczególnie narażone na liczne zagrożenia w postaci bezpośrednich uszkodzeń lub gwałtownych i niekorzystnych zmian warunków siedliskowych. Z tego względu drzewa i krzewy na placu budowy powinny być skutecznie zabezpieczane.