Kategorie

Przepisy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podświetlenie tablicy rejestracyjnej: przepisy również określają wymogi jego działania. Jakie powinno być i co grozi kierowcy w razie jego awarii?
Jak jeździć po rondzie? Czyli dziś zajmiemy się najważniejszymi zasadami obowiązującymi podczas jazdy po skrzyżowaniu o ruchu okrężnym.
Rzecznik Finansowy opublikował niedawno raport na temat tzw. szkód parkingowych. Przed jakimi zachowaniami ubezpieczycieli ostrzega Rzecznik?
Jestem sprawcą kolizji: Co powinienem zrobić w takiej sytuacji? Jakie dane należy podać poszkodowanemu? I jak powinno wyglądać oświadczenie?
W jakim czasie trzeba zgłosić szkodę do ubezpieczyciela? To dość ważne pytanie, bo przegapienie terminu może oznaczać brak wypłaty odszkodowania.
Odmowa przyjęcia mandatu: Pokwitowanie czy inny dokument? Jakie potwierdzenie otrzyma ukarany kierowca po wniosku do sądu?
Mandat za kolizję może być naprawdę dotkliwy. Kierowcy grozi nawet 6 punktów karnych! Czy zatem zawsze warto wzywać policję?
Jak napisać odwołanie od mandatu? W tym materiale powiemy też ile na złożenie wniosku ma ukarany oraz jak wygląda postępowanie.
Odwołanie od mandatu przysługuje każdej osobie ukaranej przez policję lub np. służbę graniczną. Jak powinno wyglądać i gdzie się je składa?
Ważność prawa jazdy a koronawirus. Z uwagi na pandemię ważność dokumentów była wydłużana ustawą. Tylko na ile skutecznie działa to za granicą?
Odmowa przyjęcia mandatu: już wkrótce rządzący chcą odebrać kierowcom taką możliwość. Co to oznacza w praktyce i jak się przygotować?
Hulajnogą elektryczną po chodniku? Wszystko wskazuje na to, że tzw. osobiste środki transportu już niedługo znikną ze szlaków dla pieszych.
Transport: brexit miał ogromny wpływ na tą dziedzinę działalności. I choć początkowo spowodował chaos, sytuacja z czasem powinna się unormować.
Taryfikator mandatów 2021 r.: czy szykują się jakieś zmiany w sposobie karania kierowców? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Jazda na rowerze po alkoholu oznacza konsekwencje prawne. Jest ona wykroczeniem czy przestępstwem? Jaki konkretnie mandat czeka rowerzystę?
Mandaty dla rowerzystów w taryfikatorze często nie są wysokie. Drastyczne przekroczenie przepisów będzie mimo wszystko słono karane!
Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.
Tablica za szybą: czy to legalne na polskich drogach, czy auto powinno zostać wycofane z ruchu? Oto pytanie na dziś.
Przerejestrowanie samochodu online to opcja, na którą od jakiegoś czasu mogą zdecydować się kierowcy. Zatem jak zarejestrować auto przez Internet?
Sprzedaż auta bez tablic? Tak, jest możliwa. Sprzedawca i kupujący muszą jednak wiedzieć, że rodzi to pewne problemy.
Auto bez tablic i powrót do domu na kołach po zakupie. Co na to polskie prawo? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Jazda na tablicach kolekcjonerskich może być mało przyjemna w skutkach. A mandat to dopiero pierwsza z niespodzianek, która czekają na kierowcę.
Brudne tablice rejestracyjne? Mandat to jedna z form kary, którą dla kierowcy mogą przygotować funkcjonariusze.
Odmowa przyjęcia mandatu? Koszty sądowe staną się pewnikiem, ale głównie w przypadku przegranej. Na jaką kwotę musi przygotować się kierowca?
Pierwszeństwo pieszych przy wchodzeniu na pasy to nie koniec. Przepisy regulują kwestię jazdy na zderzaku oraz korzystania z telefonu przez pieszych.
Kulig samochodem to popularna forma zimowej rozrywki. Tylko czy ciągnięcie sanek autem po drodze publicznej to dobry pomysł?
Opony zimowe? 82 proc. kierowców w Polsce jest zwolennikiem obowiązku ich stosowania. Jednocześnie aż 6 mln aut jeździ bez zimówek w sezonie.
Odśnieżanie samochodu? przepisy są w tej kwestii jednoznaczne! Określają i sposób, i warunki odśnieżania. Zobacz o czym pamiętać.
Strefa czystego transportu w Polsce jest pojęciem, które już niedługo ma zostać zaktualizowane. Co zakładają nowe przepisy? Liberalizację!
Europejska etykieta opony została wprowadzona w roku 2012. Teraz włodarze UE chcą rozszerzyć pojawiające się na niej właściwości ogumienia.
Mandat za odśnieżanie samochodu jest realnym scenariuszem w Polsce. Za jakie wykroczenia należy się kara? O tym opowiemy w naszym materiale.
Jak sprawdzić czy auto ma wycięty DPF? Sposobów jest kilka. Każdy ma jednak potężne znaczenie, bo brak osadnika oznacza poważne problemy.
Osoby wchodzące na pasy uzyskają pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na jezdnię. Nowe przepisy to jednak nie tylko prawa, ale i... obowiązki!
Prędkość w terenie zabudowanym zostanie ograniczona. Projekt przygotowany przez rząd oznacza m.in. zmniejszenie limitu szybkości w nocy.
Popularny grzech motoryzacyjny? To bez wątpienia jazda na zderzaku. Przepisy odnoszące się do niej już wkrótce... zaostrzą się. Jak bardzo?
Pierwszeństwo pieszych na pasach to temat, który powraca po raz kolejny. Jak wyglądają nowe przepisy w ostatecznym kształcie? Sprawdziliśmy to.
Powraca temat pierwszeństwie pieszych przed przejściem. Projekt nowelizacji przepisów dla kierowców został przyjęty przez rząd.
W dużych miastach znalezienie przestrzeni parkingowej jest niełatwym zadaniem. Ile mogą kosztować błędy? Mandat za parkowanie może być słony!
Dla pojęcia zielonej strzałki w prawo kluczowa jest linia zatrzymania. Co jednak w sytuacji, w której zarządca drogi jej nie wyznaczył?
Czy zielona strzałka w lewo daje kierowcy pierwszeństwo przejazdu? To wyjaśnimy dziś. Zobacz jak zachować się przy sygnalizatorze kierunkowym.
Jazda bez prawa jazdy po zatrzymaniu za prędkość może się skończyć mandatem, ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę?
Ponad półtora miliona osób korzysta już z aplikacji mObywatel. Za niecały miesiąc pojawi się mPrawo Jazdy. Czy warto je wybrać?
Jazda bez prawa jazdy po egzaminie w teorii jest możliwa. Konsekwencje są jednak minimalne dopiero od momentu, wpisania prowadzącego do CEPiK.
Podatek od wzbogacenia - czyli PCC-3 - opłaca nabywca samochodu używanego. Kiedy, ile wynosi i jak należy go zgłosić? O tym w naszym materiale.
W sierpniu 2020 roku wszedł w życie pakiet deregulacyjny. To jednak jeszcze nie oznacza jazdy bez prawa jazdy. Od kiedy obowiązują nowe przepisy?
Czasami kierowcy zdejmują oznaczenia świadomie. Czasami te są gubione w czasie jazdy. Warto wiedzieć jaki jest mandat za brak tablicy rejestracyjnej.
W dużym mieście nietrudno o mandat za parkowanie. Kiedy przedawnia się tego typu kara? Co na temat przedawnienia musi wiedzieć kierowca?
Pierwszeństwo łamane dość mocno zmienia zasady obowiązujące na skrzyżowaniu. Jakie są jego zasady i o czym pamiętać? Już odpowiadamy.
Obowiązkowa wymiana prawa jazdy dotyczyła do tej pory kierowców, który mieli dokument wydany w formie książeczki. Czy nadal można go wymienić?
Czy wiecie, że w Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia bez koszulki? Sprawdźcie jaki mandat czeka na kierowców, którzy postanowią go złamać.