Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu odszkodowanie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące odszkodowanie.
Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy
Aktualizacja: 30.09.2015
Stłuczka z kierowcą bez prawa jazdy jest początkiem problemów dla kierowcy, który nie ma uprawnień do prowadzenia samochodu. Jest jednak różnica, czy to kierowca bez prawa jazdy spowodował kolizję, czy może jest tylko jej uczestnikiem. Co wtedy? »
Odszkodowania za wypadki komunikacyjne dla rodzin ofiar
Aktualizacja: 29.09.2015
Wypadki samochodowe są w Polsce nadal zjawiskiem powszechnym. Okazuje się jednak, że tylko nieliczni wiedząc o tym, że bliskim ofiar przysługuje z tego tytułu znaczne zadośćuczynienie. Jak je skutecznie wyegzekwować? »
Wypadek przy pracy czy w drodze z pracy - orzeczenie SN
Aktualizacja: 05.08.2015
Przedmiotem rozważań Sądu Najwyższego było zdarzenie, któremu uległa jedna z pracownic szkoły opuszczając miejsce swojej pracy. Pracownica opuszczając szkołę, poślizgnęła się na schodach należących bezpośrednio do szkoły i upadając, doznała urazu stawu skokowego. Sądy I i II instancji stwierdziły, że pracownica w chwili wypadku znajdowała się poza miejscem świadczenia pracy i nie pozostawała do dyspozycji pracodawcy, w związku z czym wydarzenie nie spełnia przesłanek do uznania za wypadek przy pracy. Sąd Najwyższy wyraził swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie. »
Odszkodowanie za wypadek dziecka na placu zabaw, na kolonii
Aktualizacja: 22.06.2015
Nie zawsze aktywność dzieci na placach zabaw, koloniach, czy aquaparkach jest bezpieczna, bowiem mimo zachowania środków ostrożności może dojść do wypadku. W takiej sytuacji rodzic może domagać się odszkodowania. Jak to zrobić? »
Kara umowna za odstąpienie od umowy – dopuszczalna?
Aktualizacja: 22.04.2015
Kary umowne można spotkać w prawie każdej umowie handlowej. Konstrukcja kar umownych za odstąpienie od umowy jest prosta: jeśli dłużnik narusza umowę, wierzyciel może od niej odstąpić oraz dochodzić zapłaty kary umownej. Czy taka konstrukcja jest jednak prawnie dopuszczalna? »
Pijany kierowca zapłaci za leczenie siebie i swojej ofiary
Aktualizacja: 13.04.2015
Zgodnie z projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierowca, który spowoduje wypadek komunikacyjny będąc pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego będzie mógł zostać obciążony kosztami świadczeń medycznych udzielonych jemu i jego ofiarom. »
Podatek od odszkodowania - kiedy trzeba go zapłacić?
Aktualizacja: 24.03.2015
Fiskus niechętnie rezygnuje z pobrania podatku od jakichkolwiek dochodów podatnika, nawet od przyznanego mu odszkodowania. Kiedy jednak nie trzeba płacić podatku od odszkodowania? »
Ubezpieczenia: Wypadek drogowy TIR’a i samochodu osobowego - odszkodowanie
Aktualizacja: 30.01.2015
W 2006 roku miał miejsce wypadek z udziałem TIR'a i samochodu osobowego. Niestety w wyniku obrażeń, kierowca samochodu osobowego - zmarł. Rodzina zmarłego wystąpiła o odszkodowania - sprawa skończyła się w sądzie. »
Wspólne przejazdy samochodem - czy kierowca zapłaci odszkodowanie?
Aktualizacja: 19.01.2015
W Polsce, coraz większą popularność zyskuje wspólne podróżowanie samochodem, tzw. Carpooling. Wraz z nią coraz częściej słychać opinię, że dzielący się miejscem w samochodzie kierowca, w razie wypadku możesz zostać zmuszony do zapłacenia pasażerowi odszkodowania za doznane uszczerbki na zdrowiu. Czy to prawda? »
Jakie roszczenia przysługują przedsiębiorcy, który ucierpiał w wypadku z winy innej osoby?
Aktualizacja: 03.11.2014
Szkoda na osobie, która jest przedsiębiorcą, może powodować perturbacje nie tylko w życiu osobistym poszkodowanego, ale i w prowadzonej działalności gospodarczej. »
Kiedy przedsiębiorca może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela?
Aktualizacja: 14.10.2014
Przedsiębiorca dostarczający swoje towary klientom może skorzystać z usług transportowych na koszt ubezpieczyciela, jeżeli pozbawiony był możliwości korzystania z własnego pojazdu z powodu jego uszkodzenia z winy osoby trzeciej. »
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez dziecko
Aktualizacja: 06.08.2014
Czy jako rodzic odpowiadam za zniszczenia dokonane przez moje dziecko? Kilka dni temu byłem z rodziną w pobliskim sklepie. W czasie zakupów mój 4-letni synek biegał między regałami i zrzucił z półki kilka szklanych butelek z napojami. Dwie z nich stłukły się. Czy będę za to odpowiadał? »
Aktualizacja: 30.07.2014
Negocjacje są procesem dynamicznym, czasem długotrwałym, i nie zawsze kończą się porozumieniem stron. Nie oznacza to jednak, że istnieje pełna dowolność ich prowadzenia, a negocjujący godzą się ponieść wszelkie ryzyko, jakie za sobą niesie taka forma dochodzenia do kompromisu. »
Odszkodowanie dla byłego pracownika to koszt firmy
Aktualizacja: 15.04.2014
NSA orzekł, że pracodawca może zaliczyć w koszty firmy odszkodowanie wypłacone byłemu pracownikowi, z którym nie wiąże go już stosunek pracy - sygn. akt II FSK 1122/12. »
Zabezpieczenie interesów przedsiębiorcy – kary umowne
Aktualizacja: 25.03.2014
Strony umowy cywilnoprawnej mogą zastrzec w umowie o wykonanie zobowiązań o charakterze niepieniężnym- kary umowne. Kara umowna uregulowana w artykułach 483-486 kodeksu cywilnego pełni funkcję odszkodowawczą za niewykonanie lub nienależne wykonanie zobowiązań wynikających z umowy. Kara umowna nie może być jednak zastosowana w umowach o pracę na rzecz pracodawcy. »
europejski lider w dziedzinie rozwiązań kadrowych w sektorze medycznym
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »