Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu kultura jazdy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące kultura jazdy.
Jak postępować na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym przez policjanta?
Aktualizacja: 01.07.2011
W ruchu miejskim zdarza się, zwłaszcza w godzinach szczytu, że dla rozładowania korków na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną dodatkowo kierują ruchem policjanci lub inne uprawnione do tego osoby »
Jak wykorzystywać ruch innych pojazdów dla bezpieczniejszej jazdy?
Aktualizacja: 20.10.2011
Jednym z najwyższych stopni wtajemniczenia w rzemiosło szoferskie jest umiejętność wykorzystywania ruchu innych pojazdów do podniesienia bezpieczeństwa jazdy. »
Piesi i rowerzyści na drodze: jak się wobec nich zachowywać podczas jazdy?
Aktualizacja: 25.11.2011
Wśród użytkowników dróg publicznych wielu jest takich, którzy nie znają przepisów ruchu, a są i tacy którzy z ich istnienia nie zdają sobie sprawy. Kierowcy nie mogą więc zakładać, że każda napotkana na drodze osoba postąpi zgodnie z Kodeksem Drogowym. »
Jak się zachowywać wobec tramwajów i autobusów komunikacji publicznej?
Aktualizacja: 28.06.2011
Pojazdy komunikacji miejskiej korzystają z pewnych przywilejów zagwarantowanych im przez przepisy odpowiednich ustaw, w tym Kodeksu Drogowego. Nie oznacza to, że kierujący innymi pojazdami powinni respektować wyłącznie te ustawowe przywileje. »
Jak jechać w przypadkowych kolumnach pojazdów?
Aktualizacja: 21.11.2011
Na wąskich i krętych drogach, szczególnie w górach, tworzą się bardzo często kolumny przypadkowych pojazdów, na czele których zawsze jedzie pojazd wolny, o małej mocy silnika lub bardzo mocno obciążony ładunkiem. Jada w takiej kolumnie nie jest ani łatwa, ani przyjemna. »
Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?
Aktualizacja: 21.06.2011
Do podstawowych elementów savoir vivre’u należą, także na drodze, podziękowania i przeprosiny. Ponieważ podczas jazdy są one w praktyce nie wykonalne, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu miedzy zainteresowanymi, przyjęło się okazywanie ich w sposób szczególny – za pomocą gestów lub samochodowych urządzeń sygnalizacyjnych. »
Jak skręcać z drogi podporządkowanej w główną dwujezdniową?
Aktualizacja: 06.05.2011
Wyjechanie z wąskiej drogi podporządkowanej i skręt w lewo w drogę główną dwujezdniową, często z jezdniami, rozdzielonymi pasami zieleni lub wydzielonym torowiskiem tramwajowym, nie jest manewrem prostym. »
Jak uzyskać prawo jazdy na motocykl?
Aktualizacja: 12.07.2011
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza nowe zasady uzyskania prawa jazdy na motocykl. Najważniejszymi rozwiązaniami są: podwyższenie minimalnego wieku ubiegania się o prawo jazdy na motocykl do 24 lat oraz wprowadzenie nowej kategorii AM. »
Jakie są uprawnienia i obowiązki młodego kierowcy?
Aktualizacja: 13.07.2011
Ustawa o kierujących pojazdami wprowadza liczne ograniczenia dla młodych kierowców. Poza wprowadzeniem dwuletniego okresu próbnego, obowiązkiem oznaczenia samochodu zielonym listkiem, ustawa przewiduje także limit 50 km/h w obszarze zabudowanym, który będzie obowiązywał młodego kierowcę także w nocy. »
Kierowcy seniorzy: w jakim wieku należy zrezygnować z prowadzenia auta?
Aktualizacja: 01.03.2012
Nawet jeśli całe życie byłeś świetnym kierowcą z wiekiem możesz stracić swoje umiejętności. Naukowcy są zgodni, że po 75. roku życia siadanie za kółkiem staje się ryzykowne. »
Jak spędzić weekend na Kielecczyźnie? cz. III
Aktualizacja: 15.02.2011
Podczas wycieczki objazdowej samochodem będziemy zwiedzać rejon Kielc. Pojawimy się w stolicy polskiego dowcipu, odwiedzimy muzeum mieszczące się w opactwie cystersów i ujrzymy żydowski kirkut w Szydłowcu. »
Jak spędzić weekend w północnej części Jury? cz.I
Aktualizacja: 15.02.2011
Podróżujemy po północnej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Z klasztoru jasnogórskiego podziwiamy okolice Częstochowy, w kaplicy kontemplujemy przy „cudownym” obrazie Czarnej Madonny. W Mstowie spacerujemy chwilę po malowniczym ryneczku. W Olsztynie warto napić się kawy u podnóża XIV-wiecznych ruin zamku. »
Samochodem na weekend: Stężyca
Aktualizacja: 20.01.2011
Podróżując samochodem po Kaszubach warto zawitać na dłużej w gminie Stężyca. W szymbarskim Centrum Edukacji i Promocji Regionu będziemy oglądać takie atrakcje jak: Stół Noblisty, Dom Sybiraka czy też Bunkier Gryfa. Od turystycznej mekki Kaszub, jest niespełna godzina drogi do Morza Bałtyckiego. »
Województwo łódzkie: Aleksandrów Łódzki
Aktualizacja: 18.01.2011
Wycieczka krajoznawcza po Aleksandrowie Łódzkim będzie wiązać się z historią powstania Łódzkiego Okręgu Przemysłowego. Na jego terenie będziemy mogli podziwiać m.in Domy Tkaczy, które doskonale odzwierciedlają charakter regionu. »
Polska pod ziemią : Kopalnia w Nowej Rudzie
Aktualizacja: 14.12.2010
Kopalnia w Nowej Rudzie podzieliła los większości tego typu obiektów na Śląsku – zamknięto ją i jej wnętrze przeznaczono na muzeum. Efektem tego jest możliwość eksploracji jej wnętrza jedyną w Polsce górniczą kolejką dostępną dla gości. »