reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

Osoba wykonująca w naszej firmie zlecenie zachorowała i wystąpiła z prośbą o wyrażenie zgody na powierzenie wykonywania czynności wynikających z tej umowy osobie trzeciej. Za naszą zgodą osoba ta zastąpi chorego zleceniobiorcę w czasie jego niezdolności do pracy. Czy osoba, która zastępuje zleceniobiorcę, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Jeżeli osoba zastępująca zleceniobiorcę otrzymuje przychód ze zlecenia, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców. Chorego zleceniobiorcy nie należy wyrejestrowywać z ubezpieczeń w ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

Do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o świadczenie usług stosuje się przepisy o zleceniu w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Przepisy te nie nakazują bezwzględnie zawierania umów zlecenia na piśmie. Taki wymóg jest wskazany dla celów dowodowych, gdyż w razie sporu co do treści i postanowień umowy brak spisania warunków umowy może utrudnić stronie dochodzenie przed sądem ewentualnych roszczeń. Jeżeli umowa zlecenia jest wykonywana nieodpłatnie, powinno to być wyraźnie określone w umowie.

Osoba zastępująca zleceniobiorcę również powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń (na zasadach określonych dla zleceniobiorcy), jeżeli zleceniodawca umówił się z nią na konkretną kwotę za czas pracy w zastępstwie.

Zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu), a także ubezpieczeniu zdrowotnemu, od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Składki powinny być rozliczone i opłacone w miesiącu uzyskania przychodu przez zleceniobiorcę.

Zobacz serwis: Finanse

Jeżeli osoba, której zleceniobiorca powierzył, za zgodą zleceniodawcy, wykonanie umowy zlecenia, spełnia warunki do objęcia jej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (tj. nie występują okoliczności określone w art. 9 ustawy systemowej wyłączające obowiązek tych ubezpieczeń – np. osoba nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracy na pełny etat) i ubezpieczeniem zdrowotnym, powinna zostać zgłoszona przez zleceniodawcę do tych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. W zgłoszeniu należy wykazać obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, oraz – jeśli osoba ta złoży wniosek – dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Michał R. pracuje na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej ze spółką Z. Został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2 do 20 stycznia 2017 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim (bez prawa do zasiłku, bo nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). W tym czasie w pracy zastępował go Dariusz C., który został na te dni zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (również nie wyraził chęci przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego) i zdrowotnego. Spółka nie wyrejestrowuje Michała R. z ubezpieczeń, ponieważ nadal wiąże go umowa zlecenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę zgłaszania pracowników do ubezpieczeń społecznych.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS /fot. Fotolia
Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS /fot. Fotolia

Monitor Księgowego - wydanie cyfrowe (eMK)19.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama