REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS /fot. Fotolia
Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Osoba wykonująca w naszej firmie zlecenie zachorowała i wystąpiła z prośbą o wyrażenie zgody na powierzenie wykonywania czynności wynikających z tej umowy osobie trzeciej. Za naszą zgodą osoba ta zastąpi chorego zleceniobiorcę w czasie jego niezdolności do pracy. Czy osoba, która zastępuje zleceniobiorcę, powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Jeżeli osoba zastępująca zleceniobiorcę otrzymuje przychód ze zlecenia, powinna być zgłoszona do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na zasadach przewidzianych dla zleceniobiorców. Chorego zleceniobiorcy nie należy wyrejestrowywać z ubezpieczeń w ZUS. Szczegóły w uzasadnieniu.

REKLAMA

REKLAMA

Do osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o świadczenie usług stosuje się przepisy o zleceniu w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Przepisy te nie nakazują bezwzględnie zawierania umów zlecenia na piśmie. Taki wymóg jest wskazany dla celów dowodowych, gdyż w razie sporu co do treści i postanowień umowy brak spisania warunków umowy może utrudnić stronie dochodzenie przed sądem ewentualnych roszczeń. Jeżeli umowa zlecenia jest wykonywana nieodpłatnie, powinno to być wyraźnie określone w umowie.

Osoba zastępująca zleceniobiorcę również powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń (na zasadach określonych dla zleceniobiorcy), jeżeli zleceniodawca umówił się z nią na konkretną kwotę za czas pracy w zastępstwie.

Zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu), a także ubezpieczeniu zdrowotnemu, od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy. Składki powinny być rozliczone i opłacone w miesiącu uzyskania przychodu przez zleceniobiorcę.

Zobacz serwis: Finanse

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jeżeli osoba, której zleceniobiorca powierzył, za zgodą zleceniodawcy, wykonanie umowy zlecenia, spełnia warunki do objęcia jej obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi (tj. nie występują okoliczności określone w art. 9 ustawy systemowej wyłączające obowiązek tych ubezpieczeń – np. osoba nie jest zatrudniona na podstawie umowy o pracy na pełny etat) i ubezpieczeniem zdrowotnym, powinna zostać zgłoszona przez zleceniodawcę do tych ubezpieczeń na druku ZUS ZUA, z kodem tytułu ubezpieczenia 04 11 xx. W zgłoszeniu należy wykazać obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe i zdrowotne, oraz – jeśli osoba ta złoży wniosek – dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Michał R. pracuje na podstawie umowy o świadczenie usług zawartej ze spółką Z. Został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego. Od 2 do 20 stycznia 2017 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim (bez prawa do zasiłku, bo nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). W tym czasie w pracy zastępował go Dariusz C., który został na te dni zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (również nie wyraził chęci przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego) i zdrowotnego. Spółka nie wyrejestrowuje Michała R. z ubezpieczeń, ponieważ nadal wiąże go umowa zlecenia.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy osoba zastępująca w pracy zleceniobiorcę powinna być zgłoszona do ubezpieczeń ZUS

W artykule omówiono również przykłady omawiające problematykę zgłaszania pracowników do ubezpieczeń społecznych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA