REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak złożyć informację ZUS IWA? - poradnik

Milewski Marcin
Jak złożyć informację ZUS IWA?
Jak złożyć informację ZUS IWA?

REKLAMA

REKLAMA

Składanie informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe to obowiązek, który dotyczy przedsiębiorców spełniających określone przepisami warunki. Kiedy należy ją złożyć? Jak wypełnić ZUS IWA? Przeczytaj poradę eksperta.

Kto musi złożyć ZUS IWA?

REKLAMA

Do przekazywania „Informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA” zobowiązani są płatnicy, którzy spełniają łącznie trzy warunki:

- zostali zgłoszeni w sposób nieprzerwany w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe od dnia 1 stycznia do 31 grudnia (dotyczy to roku, którego dotyczy informacja) i co najmniej jeden dzień w styczniu ( odnosi się do roku następującego po roku, za który składana jest informacja),

- w roku, za który składana jest informacja, zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,

- byli wpisani do rejestru REGON w dniu 31 grudnia roku, za który jest składana informacja ZUS IWA.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgłoszenie będzie nieprzerwane od 1 stycznia do 31 grudnia 2010 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2011 r. wtedy, gdy w każdym miesiącu poprzedniego roku dokonywała zgłoszenia do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej jednej osoby. Oznacza to, że brak zgłoszenia w co najmniej jednym z miesięcy powoduje, że wskazany warunek nie będzie spełniony.

Ustalenie liczby ubezpieczonych odbywa się natomiast w postaci ilorazu sumy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu w ciągu poszczególnych miesięcy roku kalendarzowego (rok, za który przesyłana jest informacja)oraz suma miesięcy wskazanego roku. Liczba miesięcy będzie równa 12, z uwagi na wymóg zgłoszenia w sposób nieprzerwany opisanego wyżej.

Polecamy: Jak ustalić liczbę ubezpieczonych w informacji ZUS IWA?

Kiedy złożyć ZUS IWA?

Płatnik jest zobowiązany do złożenia informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe do 31 stycznia roku następującego po roku, za który składany jest formularz.

Jeżeli płatnik składa informację ZUS IWA za rok 2010, wówczas powinien to uczynić w terminie do 31 stycznia 2011 roku.

W jakiej formie?

REKLAMA

Obowiązującą dla płatnika forma przekazania ZUS IWA jest forma w jakiej składa dokumenty określone przez przepisy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że płatnik, który składa dokumenty ubezpieczeniowe za pośrednictwem teletransmisji danych w formie dokumentów elektronicznych wykorzystując oprogramowanie zgodne z wymaganiami określonymi przez ZUS (oprogramowanie interfejsowe), powinien przekazać informację ZUS IWA również w tej formie.

Płatnik uprawniony do złożenia informacji ZUS IWA w formie określanej mianem papierowej (tj. na formularzu zgodnym z ustalonym wzorem, bądź w formie wydruku z oprogramowania interfejsowego) przekazuje ją do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS (właściwość ustala się uwzględniając siedzibę płatnika).

Jeżeli płatnik przesyła informację za pośrednictwem operatora pocztowego, to nie może zapomnieć również o umieszczeniu oznaczenia w formie napisu „ZUS IWA” na przesyłce pocztowej.

W przypadku, gdy płatnik jest uprawniony do składania kilku kompletów dokumentów (w odniesieniu do określonego miesiąca), to przekazuje tylko jedną informację ZUS IWA. Odnosi się to m.in. do banków, czy ośrodków pomocy społecznej.

Polecamy: Jak wypełnić ZUS IWA?

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 r., Nr 167, poz. 1322).

2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz. U. Nr 200, poz. 1692, Nr 203, poz. 1720, z 2006 r. Nr 42, poz. 283, z 2007 r. Nr 117, poz. 812, Nr 195, poz. 1408, z 2008 r. Nr 73, poz. 436, z 2009 r. Nr 43, poz. 350).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA