reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Finansowe aspekty faktoringu

Finansowe aspekty faktoringu

Faktoring polega na dokonaniu nabycia przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

 Faktoring pełni określone funkcje, do których zalicza się: funkcję administracyjną, spełnianą przez tę specyficzna umowę wówczas, gdy faktor poza zakupem wierzytelności dodatkowo zobowiązuje się do świadczenia na rzecz przedsiębiorcy określonych usług; funkcję gwarancyjną polegającą na zakupie wierzytelności przedsiębiorstwa przez faktora, z wyłączeniem prawa regresu wobec podmiotu dokonującego sprzedaży wierzytelności, niezależnie od ryzyk związanego ze ściąganiem należności od dłużnika.

Do funkcji faktoringu zalicza się także funkcję finansowania działalności, która przede wszystkim opiera się na dokonywaniu finansowania przez faktora procesu rozliczenia transakcji. Polega to na działaniach dokonywanych przez faktora w formie zapłaty za posiadaną wierzytelność, która pomniejszana jest o m.in. o przysługującą mu prowizję.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Określona wartość ceny zakupu wierzytelność zatrzymywana jest przez faktora (na pokrycie ewentualnych kosztów) do czasu zapłaty dłużnika. Wyróżnia się dwie metody dwie metody finansowania przedsiębiorcy: metodę awansową – do dyspozycji przedsiębiorcy przekazywana jest zaliczka w kwocie od połowy do nawet 95% kwoty wskazanej na fakturze oraz metodę dyskontową – jej podstawą jest niezwłoczne przekazanie środków przedsiębiorcy, z uwagi na zakup wierzytelności z terminem natychmiastowej wymagalności.

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Finansowe aspekty faktoringu
Finansowe aspekty faktoringu

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama