REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy praca kierowców jest podróżą służbową?

Krystyna J. Ptasińska
Kiedy podróż kierowcy jest podróżą służbową?
Kiedy podróż kierowcy jest podróżą służbową?

REKLAMA

REKLAMA

Pracuję jako kierowca w małej firmie transportowej. Ostatnio szef zapowiedział mi niekorzystną zmianę wynagrodzenia, ponieważ nie może już wypłacać diet za delegację. Podobno zmieniły się przepisy. Czy ktoś wie o co chodzi?

Zamieszanie w sprawie zwrotu wydatków za delegację (głównie diet) wypłacanych kierowcom oraz innym pracownikom pracującym w terenie (np. przedstawicielom handlowym, personelowi pokładowemu) spowodowała uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów z 19.11.2008.

Sąd wyraził w niej pogląd, że o wyjeździe na delegację można mówić jeśli wyjazd poza miejsce pracy jest dla pracownika czynnością wyjątkową. Jeśli natomiast wyjazdy są istotą pracy na określonym stanowisku, to pracownik nie wyjeżdża na delegację tylko po prostu pracuje w terenie, bo taki jest jego codzienny obowiązek. Trud pracy w szczególnych warunkach powinien być odpowiednio uwzględniony w wysokości wynagrodzenia a nie poprzez zwrot wydatków. Taki pogląd Sąd Najwyższy prezentuje konsekwentnie, co najmniej od 2004 r. 

REKLAMA

Zobacz serwis: Prawo konkurencji

REKLAMA

Jeśli przyjąć, że kierowca nie wyjeżdża na delegację, to nie ma szans na jej rozliczenie a pracodawca na wypłatę diet i innych należności z tytułu podróży służbowej, które są zwolnione z podatku i składek ZUS. Dotychczas Główny Inspektor Pracy i Minister Finansów nie podzielali poglądu SN. Oba organy potwierdzały, że pracownicy terenowi mają prawo do rozliczania delegacji. 

Niestety kryzys finansów spowodował, że ostatnio coraz częściej interpretacje MF są dla kierowców i ich pracodawców niekorzystne. Teoretycznie pracodawcy mogą zdecydować się na wypłacanie diet ale muszą odprowadzić od nich podatek i ZUS. Na to nie stać firm transportowych.

W prasie pojawiła się informacja, że w Ministerstwie Pracy powstała jakaś komisja, która ma doprowadzić do odpowiedniej (czytaj: korzystnej) zmiany przepisów o delegacjach. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Na razie kierowcom i ich pracodawcom pozostaje takie podzielenie dotychczasowych wypłat (pensja + diety) aby wilk (Fiskus) był syty i owca (kierowca) ocalała.

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

REKLAMA