| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki VAT 0% przy WDT

Dokumenty uprawniające do zastosowania stawki VAT 0% przy WDT

Przedsiębiorca, który dokonuje wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów, ma możliwość zastosowania do danych transakcji preferencyjnej stawki VAT 0%. Musi jednak spełnić kilka warunków. Po pierwsze - zarówno on, jak i odbiorca muszą być podatnikami zgłoszonymi do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych i tym samym posiadać identyfikator podatkowy poprzedzony dwuliterowym kodem swojego kraju. Po drugie - musi nastąpić przemieszczenie towaru z Polski do innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, co należy odpowiednio udokumentować.

E-dokumenty

Co ciekawe, do zastosowania stawki 0% wystarczające mogą być również dokumenty w formie elektronicznej. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej w dniu 8 stycznia 2014 r. interpretacji indywidualnej (sygn. ILPP4/443-465/13-5/ISN). W pytaniu podatnika zostało przedstawione zdarzenie przyszłe, odnoszące się do zliberalizowania oraz uproszczenia dotychczas stosowanych zasad wysyłania e-faktur oraz otrzymywania w formie elektronicznej potwierdzeń dostarczenia towarów nabywcy.

Spółka stanęła przy stanowisku, że prawidłowym będzie posiadanie - oprócz specyfikacji poszczególnych sztuk ładunku oraz korespondencji handlowej -  potwierdzenia przyjęcia towarów przez nabywcę przesłanego przez niego w formie e-maila zwrotnego (w przypadku e-faktur) lub w postaci skanu w formacie PDF (w przypadku faktur tradycyjnych) na bezpieczny adres poczty elektronicznej.

Jak udokumentować WDT, żeby móc zastosować 0 % stawkę podatku VAT

Dyrektor IS przychylił się do tego stanowiska, podając w uzasadnieniu: “Zasadniczo dopuszczalna jest każda forma dokumentu, byle uprawdopodobniała ona wywóz towarów z terytorium kraju i ich dostarczenie na terytorium innego państwa członkowskiego. W dobie szeroko rozumianej komunikacji technicznej nie ma podstaw do odmawiania mocy dowodowej dokumentowi przesyłanemu np.: w formie elektronicznej, skanem czy faxem. Dla zastosowania stawki 0% dla transakcji wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie jest konieczne zatem posiadanie danego dokumentu w formie papierowej, wystarczy jego wersja elektroniczna.”

Dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT 0% przy transakcji WDT konieczne jest zatem skompletowanie wymaganej ustawą dokumentacji. Nie ma natomiast znaczenia, czy podatnik otrzyma ją w tradycyjnej papierowej formie, czy też w wersji elektronicznej.

Autor: Beata Kostrzycka - specjalista ds. księgowości, wfirma.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »