| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wysokie kary za niestosowanie obowiązkowego split paymentu od 1 września 2019 r.

Wysokie kary za niestosowanie obowiązkowego split paymentu od 1 września 2019 r.

Przedsiębiorcy krytykują rozwiązania związane z obowiązkową podzieloną płatnością w VAT. Zobacz za co można dostać wysoką karę.

Także 100% kwoty VAT-u zapłaci nabywca, który mimo obowiązku nie zastosuje MPP, nawet jak transakcja jest w pełni legalna i uczciwa i nie dochodzi do uszczuplenia VAT-u. Projekt nie przewiduje sytuacji, że np. przy stosowaniu zautomatyzowanych systemów księgowo-płatniczych, literówka czy nieczytelny dopisek, spowoduje, że faktura nie zostanie właściwie zapłacona. Co więcej, wadliwa płatność, oznaczać będzie brak możliwości uwzględnienia wydatku jako kosztu uzyskania przychodu. W ocenie Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan, bardziej adekwatne byłoby stosowanie przepisów o solidarnej odpowiedzialności niż nakładanie sankcji w VAT. Przepisy wyłączające płatności z pominięciem MPP z kosztów uzyskania przychodów wykraczają poza cel ustawy oraz zakres zgody, w której Komisja Europejska wyraziła akceptację dla wprowadzenia w Polsce obligatoryjnego MPP.

Biorąc pod uwagę ilość wątpliwości jakie budzą przekazane do konsultacji przepisy, np. co należy rozumieć pod pozycją hurtowa czy detaliczna sprzedaż części samochodowych, czy obejmują one publikację ogłoszeń o ich sprzedaży, jaka jest definicja części i akcesoriów pojazdów silnikowych, czy są to też alkomaty, kamery samochodowe, dywaniki, zapachy, bagażniki, pokrowce, nawigacje, organizery, lodówki turystyczne, foteliki dla dzieci, jak traktować usługi wynajmu maszyn, usługi sprzątania terenów budowy, usługi konserwatorskie, ustawa powinna wejść w życie po co najmniej półrocznym vacatio legis, nie wcześniej niż 1 stycznia 2020 r. Proponowany termin 1 września 2019 r. jest dla przedsiębiorców nie do zaakceptowania.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »