reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech

Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech

Minimalne wynagrodzenie na terenie Niemiec wynosi 8,5 euro za godzinę. Polscy kierowcy wykonujący swoje zadania służbowe w tym kraju także powinni być opłacani według tej stawki. Dotyczy to kierowców, którzy przejazd łączą z wyładunkiem/załadunkiem w Niemczech. Przedstawiamy zasady obowiązujące przy obliczaniu takiego wynagrodzenia.

Zgodnie z niemiecką ustawą o płacy minimalnej (Mindestlohngesetz, w skrócie: MiLoG), obowiązującą od 1 stycznia 2015 r., gwarantowane minimalne wynagrodzenie u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 8,5 euro brutto za godzinę. Ta ustawa odnosi się nie tylko do Niemców, ale również pracowników innych narodowości (w tym Polaków), którzy wykonują pracę na terytorium Niemiec (niezależnie od tego, czy czynią to w ramach podróży służbowej czy też oddelegowania).

Zobacz serwis: Moja firma

Po interwencji Polski i kilku innych krajów Komisja Europejska (KE) zwróciła się do Niemiec o wyjaśnienia w sprawie przepisów o płacy minimalnej. KE po przeanalizowaniu spornych przepisów stanęła na stanowisku, że ich zastosowanie do wszystkich operacji transportowych na terenie Niemiec w nieproporcjonalny sposób tworzy bariery administracyjne i ogranicza swobodę świadczenia usług oraz wolny przepływ dóbr w UE. Jest to jednak dopiero początek postępowania o naruszenie prawa UE, które w ostateczności może zakończyć się nawet przed Trybunałem Sprawiedliwości w Luksemburgu. Z sygnałów płynących z Brukseli wynika, że z dużą dozą prawdopodobieństwa w październiku KE wyśle do Berlina kolejne upomnienie, co będzie dodatkową presją, by modyfikować normy prawne.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech

W artykule opisano szczegółowo w jaki sposób wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech oraz przedstawiono przykład takiego wyliczenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 21.10.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech. /fot. Fotolia
Jak wyliczyć wynagrodzenie kierowcy ciężarówki wykonującemu transport w Niemczech. /fot. Fotolia

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją + nowe kody w JPK_VAT59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Papliński

Analityk ds. projektów konsultingowych w PKF Consult

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama