REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym są obowiązkowe członkostwa

WPHI Konsulatu Generalnego RP w Kolonii
Czym są obowiązkowe członkostwa
Czym są obowiązkowe członkostwa

REKLAMA

REKLAMA

Rozpoczynając działalność w Niemczech musisz pamiętać o pewnych charakterystycznych rozwiązaniach funkcjonujących na podstawie tamtejszego prawa krajowego. Przykładem jest tzw. obowiązkowe członkostwo.

Izba przemysłowo-handlowa (Industrie- und Handelskammer)

Przedsiębiorstwa wprowadzone do rejestru gospodarczego stają się automatycznie członkami właściwej dla siedziby przedsiębiorstwa izby przemysłowo-handlowej (lub izby rzemieślniczej w przypadku wykonywania rzemiosła). Urząd ds. gospodarczych informuje automatycznie właściwą izbę przemysłowo-handlową o wprowadzeniu do rejestru gospodarczego konkretnego podmiotu, a izba zwraca się już we własnym zakresie do konkretnego przedsiębiorcy. Składki członkowskie w izbie są obliczane według wysokości płaconego podatku od działalności gospodarczej (Gewerbesteuer). Małe przedsiębiorstwa są zwolnione ze składek, jeżeli nie są wpisane do sądowego rejestru handlowego (Handelsregister), a ich roczny zysk nie przekracza sumy 5.200,- EUR.

REKLAMA

Izba rzemieślnicza (Handwerkskammer)

W przypadku działalności rzemieślniczej istnieje obowiązek członkostwa w odpowiedniej izbie rzemieślniczej. W tym przypadku podmioty prowadzące działalność rzemieślniczą są zwolnione z obowiązkowego członkostwa w izbie handlowej.

W tzw. zakładach mieszanych (prowadzących działalność rzemieślniczą oraz inną np. handlową) o przynależności do odpowiedniej izby decyduje kryterium prowadzenia podstawowej (najważniejszej) działalności. Zalecane jest omówienie ewentualnych niejasności dotyczących obowiązku członkostwa z danymi izbami.

Składki członkowskie w izbie rzemieślniczej obliczane są również według wysokości obrotów. Małe przedsiębiorstwa mają możliwość zwolnienia ze składek.

Inne organizacje branżowe

Przedstawiciele wolnych zawodów są zwolnieni z obowiązku członkostwa zarówno w izbie handlowej, jak i w izbie rzemieślniczej. Natomiast przedstawiciele tzw. zawodów zrzeszonych w izbach są zobowiązani do wstąpienia do odpowiedniej izby (np. izba adwokacka).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Branżowe towarzystwo ubezpieczeniowe (Berufsgenossenschaft)

Branżowe towarzystwa ubezpieczeniowe są podmiotami odpowiedzialnymi za ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy. Dla przedsiębiorstw zatrudniających pracowników istnieje obowiązek członkostwa w branżowym towarzystwie ubezpieczeniowym (Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung). Pełna nazwa tych podmiotów, to branżowe towarzystwa ubezpieczeniowe ds. ustawowego ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy.

Porównaj: Jak założyć własną firmę w Polsce

REKLAMA

Wynika to z faktu, że ustawowe ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków przy pracy jest podstawowym zabezpieczeniem pracodawcy w przypadku ponoszenia przez niego odpowiedzialności cywilnej. Z tego obowiązku zwolnione są osoby wykonujące samodzielną działalność gospodarczą.

Po dokonaniu przez osobę zainteresowaną rejestracji działalności gospodarczej urząd ds. gospodarczych informuje automatycznie właściwe ze względu na adres firmy branżowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednakże byłoby wskazane poinformowanie we własnym zakresie o rejestracji działalności taką instytucję lub organizację nadrzędną, tj. Związek Krajowy Branżowych Towarzystw Ubezpieczeniowych (Landesverband fur Deutsche Gesetzliche Unfallversicherung).

Kontakt z branżowym towarzystwem ubezpieczeniowym jest jednak niezbędny w przypadku, gdy taka instytucja nie skontaktowała się sama z przedsiębiorcą w krótkim okresie od zameldowania przedsiębiorstwa w urzędzie gospodarczym.

To samo dotyczy przypadku zatrudnienia jednego lub więcej pracowników w późniejszym okresie, tj. gdy przedsiębiorstwo już działa.

Członkostwo w odpowiednich izbach łączy się wprawdzie z obowiązkiem płacenia składek, ale daje w zamian wiele korzyści. W szczególności należy wymienić szeroką ofertę informacyjną i doradczą, np. doradztwo przy założeniu działalności, doradztwo w sprawach pozyskania dotacji itp. Lista właściwych instytucji wraz z danymi teleadresowymi znajduje się na stronie internetowej: www.deutsche-rentenversicherung-bund.de

Zobacz także: serwis Fundusze Unijne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA