REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Remont a ulepszenie
Remont a ulepszenie

REKLAMA

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą. Zamierzam dokonać generalnego remontu mojej niewielkiej hali produkcyjnej oraz infrastruktury na terenie zakładu. Remont ma dotyczyć: wymiany okien i dachu hali, wykonanie nowej posadzki, ocieplenie hali. Ponadto wykonany zostanie remont drogi dojazdowej do hali na terenie zakładu oraz placu wokół niej. Czy ww. prace mam zakwalifikować podatkowo jako remont, czy też może ulepszenie środków trwałych?

Remont powoduje przywrócenie stanu pierwotnego

REKLAMA

Niestety przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia remontu. Określają tylko ogólnikowo jakie wydatki powodują ulepszenie środka trwałego.

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że istotą remontu jest przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego. Remont może być połączony z wymianą zużytych części, jeżeli w trakcie wykonanych prac nie dojdzie do zmiany charakteru i funkcji środka trwałego, a taka wymiana jest wynikiem eksploatacji danego środka trwałego.

Za remont uznaje się wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny środka trwałego, jego pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji (tak np. w wyroku NSA z 14 stycznia 1998 r., sygn. SA/Sz 119/97).

Zobacz: Jak obliczyć wrażliwość firmy na zawirowania rynkowe?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulepszenie

Zasadnicza różnica między remontem a ulepszeniem środków trwałych polega na tym, że wydatki remontowe zmierzają do podtrzymywania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych (konserwacja, naprawy), a wydatki o charakterze ulepszeń zmierzają do podjęcia czy rozszerzenia działalności i powodują istotną zmianę cech użytkowych składnika majątku. Tak stwierdził NSA w wyroku z 27 czerwca 2001 r., sygn. I SA/Gd 2487/98.

W piśmie Ministerstwa Finansów z 13 marca 1995 r. sygn. PO 3-722-160/94 podjęto również próbę wyjaśnienia pojęcia ulepszenie:
„(…) wydatki na ulepszenie są to wydatki powodujące zwiększenie wartości użytkowej tych środków z dnia ich przekazania do używania. Do wydatków na ulepszenie środków trwałych zalicza się wydatki na ich:
- przebudowę, czyli zmianę (poprawienie istniejącego stanu środków trwałych na inny);
- rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych itp.;
- rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych;
- adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu, niż wskazywało jego pierwotne przeznaczenie, albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych;
- modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.”

Takie stanowisko MF podzielają również inne organy podatkowe np. w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 11 października 2007 r., sygn. ITP-B1/423-31/07/PSZ.

REKLAMA

Wymiana elementów obiektów na nowocześniejsze

Charakter prac budowlanych, remontowych, konserwacyjnych, ulepszeniowych zmienia się wraz z postępem technologicznym (wymiana na nowocześniejsze). Wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy w wyniku postępu technologicznego, niektóre elementy środków trwałych są zastępowane przez, nowocześniejsze.

Może się okazać, że wymiana zużytych części na bardziej nowoczesne może przyczynić się do zwiększenia zdolności wytwórczej środka trwałego czy też poprawy jego parametrów użytkowych.

Jednak analizując wyjaśnienia organów podatkowych należy stwierdzić, że stoją one na stanowisku uznawania wykonanych prac za remontowe, mimo że w trakcie wykonywania tych prac dochodzi do wymiany zużytych elementów środka trwałego na bardziej nowoczesne.

Zobacz: Jak obliczyć opłacalność firmy?

Jak potraktować wymianę okien

REKLAMA

W przypadku wymiany okien (np. na nowe plastikowe) ze względu na powszechny charakter takich prac oraz ze względów ekonomicznych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów. Takie rozwiązanie potwierdzają interpretacje organów podatkowych np. pismo Izby Skarbowej w Rzeszowie z 25 maja 2006 r., sygn. IS.I/1-4151/8/06.

Mimo tego, w niektórych przypadkach wymiana okien może być potraktowana przez organy podatkowe nie jako remont, ale ulepszenie, np. Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta w piśmie z 27 października 2005 r., sygn. PD-1/423/15/05 uznał, iż spółdzielnia wymieniając okna i drzwi w budynkach mieszkalnych i użytkowych, dokonując inwestycji zwiększającej wartość środka trwałego powoduje jednocześnie wyciszenie z ulicy hałasu w lokalach mieszkalnych oraz zmniejszy zużycie energii cieplnej. W opinii Izby wydatki poniesione na wykonanie takich prac zwiększają wartość użytkową i techniczną budynków, a w konsekwencji wartość początkową środka trwałego dlatego będą kosztem uzyskania przychodów, ale poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wymiana dachu

Problem podobnego rodzaju powstaje również w przypadku remontów dachów kiedy np. zużyta papa czy eternit są zastępowane np. blachodachówką. Wówczas mamy do czynienia z sytuacją zmiany materiału budowlanego na bardziej nowoczesny.

W opinii organów podatkowych uwzględniając obecny stopień zaawansowania techniki budowlanej, zamiana papy na blachę jest ekonomicznie uzasadniona i nie powoduje podwyższenia wartości środka trwałego.

Zatem poniesione wydatki można zakwalifikować jako remont, a tym samym zaliczyć je bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Położenie nowej posadzki w hali

Natomiast w przypadku wymiany posadzki przy zastosowaniu materiałów budowlanych o lepszych niż poprzednio zastosowanych parametrach traktowane są również jako remont. Takie stanowisko zajął Urząd Skarbowy w Wyszkowie w piśmie z 3 sierpnia 2006 r., sygn. 1443ZPD41/415/282/17/06, cyt. „(…) unowocześnienia środka trwałego poprzez poddaniu go pracom remontowym przy zastosowaniu materiałów nowej generacji nie musi być równoznaczne z jego ulepszeniem w rozumieniu przepisów ustawy o PIT.”

Nowa elewacja i ocieplenie budynku

Jeśli chodzi o wydatki na wykonanie elewacji budynku w tym ocieplenie, to organy podatkowe pozwalają zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie poprzez odpisy amortyzacyjne. W opinii organów ocieplenie budynku wiąże się z ulepszeniem parametrów technicznych (izolacji termicznej i akustycznej), co w konsekwencji niewątpliwie wpływa to na koszty eksploatacji budynku.

W inny sposób należy potraktować przypadek, kiedy docieplenie budynku polega na wymianie starego docieplenia zewnętrznego np. supremy na inny materiał np. styropian. W takim przypadku mamy do czynienia z remontem, a nie z modernizacją.

Remont placu i drogi dojazdowej na terenie zakładu

Oczywiście i tu wiele zależy od faktycznego zakresu prac. Przykładowo Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie w piśmie z 21 września 2006 r., sygn. I USI/415/40/06, uznał iż prace budowlane polegające na utwardzeniu wgłębienia i kolein kamieniem i wybetonowanie placu manewrowego należy uznać za remont.

Z kolei Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu w interpretacji z 20 lipca 2006 r., sygn. 1424/2150/4111/415/49/06 stwierdził, że: „wydatki na pokrycie asfaltem powierzchni placu manewrowego wokół zakładu w miejsce starej betonowej nawierzchni należy uznać za wydatki o charakterze remontowym, bowiem wykonane prace przywrócą jedynie stan techniczny placu umożliwiający prawidłową jego eksploatację. W związku z tym poniesione wydatki mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów”.

Zobacz: Jak przeprowadzić analizę finansową firmy?

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli prace będą polegały na wybetonowaniu placu, który przedtem nie był pokryty podobną nawierzchnią, to w takim przypadku organy podatkowe uznają poniesione przez przedsiębiorcę wydatki za modernizację. Wtedy zaliczenie do kosztów tych wydatków będzie możliwe tylko poprzez odpisy amortyzacyjne.

Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA