Kategorie

Zastrzeżenie karty płatniczej

Aleksandra Pajewska
Zastrzeżenie karty płatniczej możliwe jest pod nr 828 828 828. /Fot. Fotolia
Fotolia
Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w wyjątkowych przypadkach, takich jak zgubienie, kradzież lub zniszczenie karty. Od stycznia 2014 dostępny jest jeden, wspólny numer służący zastrzeganiu kart płatniczych – 828 828 828.

Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w przypadku, gdy utracimy dostęp do karty lub umożliwimy go osobie nieuprawnionej. Przykład takiej sytuacji stanowi: zgubienie, kradzież, zniszczenie karty oraz uzyskanie kodu dostępu PIN/ CVV2/ CVC2 przez osobę nieuprawnioną. Rozumiane jest jako zgłoszenie karty do zablokowania. Należy go dokonać niezwłocznie po zauważeniu jednej ze wskazanych wyżej sytuacji. Mamy trzy możliwości dokonania zastrzeżenia: przy pomocy infolinii telefonicznej, poprzez stronę internetową banku lub osobiście w dowolnym oddziale naszego banku. Zastrzeżenie chroni przed użyciem karty przez osobę nieuprawnioną i utratą znajdujących się na rachunku bankowym oszczędności.

Zastrzeżenie karty płatniczej to zgłoszenie jej do zablokowania.

Dotychczasowe regulacje

Dotychczas każdy bank samodzielnie udostępniał wskazane procedury swoim klientom. Specjalna infolinia, zajmującą się obsługą kart płatniczych była dostępna tylko dla klientów tego konkretnego banku, coraz częściej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W przypadku zaistnienia przykrej sytuacji – zgubienia lub zniszczenia karty zmuszeni byliśmy do szukania numeru kontaktowego banku, z którego usług korzystamy. Niejednokrotnie mogło to nastręczać wielu trudności. Sytuacja komplikowała się jeszcze bardziej w przypadku osób korzystających z kilku kart w różnych bankach. Wówczas musiała ona znać kilka numerów telefonów.

Zadaj pytanie na: Forum

Nowe uregulowania

Reklama

Od stycznia 2014 roku kartę płatniczą możemy zastrzec dzwoniąc pod jeden, wspólny numer - 828 828 828.  Jest on dostępny całodobowo zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Do nowego systemu należy 20 banków dysponujących 80% rynku kart płatniczych w Polsce. Wprowadzenie jednolitego systemu zastrzegania kart płatniczych to inicjatywa Związku Banków Polskich (ZBP). Numer dostępny jest z obu typów telefonu (komórkowego oraz stacjonarnego). Dodatkowy kanał umożliwiający dostęp do procedury zastrzegania karty płatniczej stanowi strona internetowa www.zastrzegam.pl.

Przyjęcie zastrzeżenia wymaga weryfikacji danych osobowych zastrzegającego oraz danych dotyczących karty. Możemy więc zostać poproszeni o okazanie dowodu tożsamości oraz podanie ustalonego wcześniej hasła bezpieczeństwa.

Zobacz: Jak zastrzec dowód osobisty w banku?

Korzyści

Zastrzeżenie karty to procedura bardzo korzystna dla klienta banku. Skutkuje ona przejęciem przez bank pełnej odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje dokonane kartą (od kwoty 150 euro). Ważne jest zatem by dokonać jej możliwie najszybciej. Klient banku ponosi ryzyko i odpowiedzialność tylko za transakcje dokonane przez osobę nieuprawnioną od momentu zgubienia czy kradzieży do chwili zastrzeżenia, do kwoty 150 euro. Bank nie bierze na siebie jednak odpowiedzialności za transakcje potwierdzone kodem PIN.  To na właścicielu karty ciąży bowiem obowiązek nieujawniania tego numeru żadnym osobom.

Niedopuszczalne jest umieszczanie samoprzylepnej kartki z kodem PIN bezpośrednio na karcie płatniczej.

Jeśli po jakimś czasie odnajdziemy kartę płatniczą uważaną za zagubioną, nie będziemy już mieli możliwości skorzystania z niej. Nie ma opcji odblokowania zastrzeżonej karty. W tej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie nowej karty. Zgłoszenia takiego można dokonać najczęściej zarówno drogą telefoniczną, internetową jak i osobiście. Starą – nieaktywną - kartę należy zniszczyć bądź zostawić w placówce banku.

Opłaty

Zastrzeżenie karty płatniczej powinno być dokonane bezpłatnie. Opłata za taką usługę widnieje na liście umownych klauzul niedozwolonych prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK). Klauzula o treści: „W przypadku unieważnienia, zagubienia lub kradzieży karty posiadacz karty zobowiązany jest zapłacić bankowi kwoty należne w związku z jej zastrzeżeniem określone w cenniku usług" została uznana za niezgodną z prawem w wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKIK) z dnia 5 czerwca 2003 roku (sygn. akt XVII Amc 39/02).

Podstawowe zasady użytkowania karty płatniczej

Dla własnego bezpieczeństwa warto pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania karty płatniczej.

Po pierwsze nie powinniśmy nosić jej w portfelu, razem z pieniędzmi i innymi dokumentami. W przypadku kradzieży tracimy je wszystkie jednocześnie, a złodziej uzyskuje nieograniczony dostęp do wszystkich naszych danych. Dokonując płatności kartą nie powinniśmy podawać jej sprzedawcy a już na pewno tracić z pola widzenia. Powinniśmy mieć zapewnioną możliwość samodzielnego wprowadzenia karty do odpowiedniego urządzenia (terminala płatniczego). Ważny jest także sposób wprowadzania kodu PIN. Warto upewnić się, czy żadna postronna osoba nie ma do niego dostępu. Wypłat gotówki z bankomatu lub w oddziale banku powinniśmy dokonywać tylko osobiście. Warto także porównać kwoty widniejące na potwierdzeniu dokonania transakcji z tymi zawartymi w historii rachunku. Dokumenty otrzymane z banku w tradycyjnej formie, zawierające np. numer PIN lub numer karty należy przed wyrzuceniem zniszczyć, w sposób uniemożliwiający odczytanie danych.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Dodatkowym zabezpieczeniem może być ustalenie dziennego limitu dokonywanych transakcji. Oznacza to, że w jednym dniu nie moglibyśmy dokonać transakcji, których łączna kwota przekroczyłaby np. 600 zł. W przypadku kradzieży karty mamy gwarancję, że złodziej „nie wyczyści” naszego konta. Będzie mógł wypłacić jednego dnia tylko tyle, na ile opiewa ustalony, dzienny limit.

Podstawa prawna:

 • ustawa z 29 sierpnia 1997 roku - Prawo bankowe,
 • wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKIK) z dnia 5 czerwca 2003 roku (sygn. akt XVII Amc 39/02).
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca

  Tydzień Przedsiębiorcy 21-25 czerwca. W dniu 21 czerwca przypada Dzień Przedsiębiorcy. Z tej okazji Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zaprasza w tym roku firmy i przedsiębiorców, w tym szczególności z sektora MŚP, na specjalnie zorganizowane wydarzenia. Potrwają one do 25 czerwca 2021 r. Podczas organizowanych w tym celu spotkań, telekonferencji, webinariów i podcastów MRPiT chce wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa praktyczną wiedzą, doświadczeniem i kontaktami na rzecz rozwoju ich działalności biznesowej tak w kraju, jak i na rynkach Unii Europejskiej, a także pozaunijnych.

  Które firmy stać na sztuczną inteligencję?

  Sztuczna inteligencja odmieniana jest przez wszystkie przypadki. Chociaż średnie i małe firmy nie mają embarga na technologie wykorzystujące SI, praktyka pokazuje, że istnieje wewnętrzny opór. Dlaczego tak się dzieje?

  Firma w Czechach. Przedsiębiorcy pomału odpuszczają

  Nawet o kilkaset procent wzrosła w ostatnich tygodniach liczba pytań kierowanych do firm pomagających prowadzić firmę w Czechach. Ale jak podkreślają eksperci, nie każdy biznes można przenieść do Czech czy na Słowację. Wyjaśniamy dlaczego.

  Handel hurtowy i detaliczny szuka pracowników

  Przedsiębiorcy z sektora handlu detalicznego i hurtowego w najbliższych trzech miesiącach mają zamiar dość intensywnie rozbudowywać swoje zespoły. Kogo głównie poszukują pracodawcy?

  Tokenizacja - słowo klucz w nowoczesnym biznesie. Co można stokenizować?

  Tokenizacja to termin zdobywający ostatnimi czasy olbrzymią popularność, w szczególności w środowiskach biznesowych. Przedsiębiorcy zaczynają żywiej interesować się możliwościami, jakie oferuje ta oparta na technologii blockchain forma cyfryzacji. Pytanie tylko, cyfryzacji… czego? Jak działa blockchain? Czym jest tokenizacja? Co to jest token? Jakie są rodzaje tokenów? Co można stokenizować? Jak przeprowadzić cyfryzację biznesu poprzez tokenizację? Wyjaśniają eksperci z Kancelarii Prawnej RPMS Staniszewski & Wspólnicy

  Ceny mieszkań rosną wolniej niż zarobki

  Ceny mieszkań. W trakcie trwającej hossy mieszkaniowej pensje Polaków wzrosły o prawie 53% - sugerują dane GUS. To prawie tyle, o ile zdrożały w międzyczasie nieruchomości. W ostatnim kwartale znowu pensje wyprzedziły ceny. Oby nie na chwilę.

  Odejście od chowu klatkowego jest niemożliwe

  Resort rolnictwa przygląda się działaniom KE ws. chowu klatkowego. Tymczasem branża stoi na stanowisku, że rezygnacja z chowu klatkowego nie jest możliwa.

  Przedsiębiorcy częściej źle oceniają jakość pracy zdalnej

  Po upływie kilkunastu miesięcy model pracy zdalnej przynosi gorsze efekty zdaniem co trzeciego pracodawcy. Najmniej zadowoleni z home office są przedstawiciele handlu, przemysłu i mikrofirm.

  Działalność gospodarcza a status osoby bezrobotnej

  Czy osoba prowadząca działalność gospodarczą z wpisem do CEIDG może uzyskać status osoby bezrobotnej? Jak wygląda sytuacja spółek prawa handlowego i działalności nierejestrowej?

  Dariusz Bliźniak: dlaczego drzewa i zieleń stają się kapitałem?

  Ślad węglowy to jedno z największych wyzwań XXI wieku, które nie pozostaje obojętne zarówno pojedynczym obywatelom, jak i całym rządom poszczególnych państw - mówi Dariusz Bliźniak.

  PR w firmie. Czym jest pozycjonowanie eksperckie?

  Pozycjonowanie eksperckie - na czym polega ten rodzaj prowadzenia dialogu z publicznością (a docelowo – przyszłymi klientami)? Jakie narzędzia są niezbędne w skutecznym pozycjonowaniu eksperckim?

  Audi RS e-tron GT: w 3,2 sek. do setki w elektryku! Pierwsza jazda.

  Audi e-tron GT choć jest elektryczny, powstaje w tej samej fabryce co R8. Choć nie emituje spalin, generuje potężną ilość emocji.

  Jacek Czauderna: Panie Premierze, przedsiębiorcy czekają na konkrety [PODCAST]

  Polski Ład to kolejna piękna, marketingowa, ale polityczna akcja – mówi Jacek Czauderna. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Opłacalność fotowoltaiki - co się zmieni od 2022 roku?

  Opłacalność fotowoltaiki. Szykują się duże zmiany na rynku fotowoltaiki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy, który m.in. reguluje nowe zasady dla prosumentów. Co to oznacza? Jak mówi Jakub Jadziewicz, Członek Zarządu Alians OZE - „Magazyny energii staną się niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej”. Dla rynku PV niebawem rozpocznie się nowy rozdział.

  Uproszczone Postępowanie Restrukturyzacyjne to już 84% wszystkich spraw

  UPR okazało się niewątpliwie czarnym koniem restrukturyzacji ostatnich kilkunastu miesięcy. Na koniec czwartego kwartału ubiegłego roku UPR stanowiło 52% wszystkich postępowań restrukturyzacyjnych. Na czym polega UPR?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czym jest i kiedy jest wpisywany?

  Zastaw rejestrowy na pojeździe. Czyli dziś opowiemy o tym, czemu pojawia się taka adnotacja w dokumentach pojazdu i jak się jej pozbyć.

  Małgorzata Ławnik: oszczędność na pracownikach to pierwszy krok do strat w biznesie

  Zignorowanie potencjału, jaki niosą ze sobą pracownicy, jest jednym z największych błędów przedsiębiorstw, ponieważ to właśnie od zatrudnionych osób zależy przyszłość firmy – mówi Małgorzata Ławnik, dyrektor Pionu Personalnego Kaufland Polska.

  Nadanie nowego numeru VIN. Na czym polega?

  Nadanie nowego numeru VIN może być konieczne po poważnej modyfikacji pojazdu. jak przeprowadzić procedurę zgodnie z przepisami?

  Polski Ład napędzi ceny mieszkań. Będzie drożej

  Polski Ład. Mieszkania to wciąż atrakcyjna lokata kapitału, dlatego ich ceny pomimo pandemii idą cały czas w górę. Eksperci prognozują, że wprowadzenie Polskiego Ładu przyczyni się do zwiększenia inflacji, a tym samym do jeszcze wyższych wzrostów cen mieszkań. W praktyce może być trudniej uzyskać kredyt hipoteczny, a tym samym kupić nowe lokum.

  Jaką rolę w transformacji cyfrowej firm odgrywa chmura obliczeniowa?

  Chmura obliczeniowa w trakcie pandemii zyskała na znaczeniu. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. optymalizacja kosztów, zwiększenie efektywności operacyjnej, ale przed wszystkim wzrost biznesu. Co jeszcze zyskują firmy w chmurze?

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje

  Wydanie dowodu rejestracyjnego zatrzymanego przez Policje. Czyli jak odzyskać dokumenty pojazdu po kontroli funkcjonariuszy?

  Jaki jest cel nowelizacji ustawy odległościowej?

  Ustawa odległościowa to jedno z założeń transformacji energetycznej. Lądowa energetyka wiatrowa ma być korzyścią dla branży, dostawców energii wiatrowej, ale też mieszkańców i samorządów. Na czym mają polegać zmiany?

  Będą zmiany w ustawie o cudzoziemcach

  Ustawa o cudzoziemcach - będą zmiany dotyczące cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i będących uczestnikami programów wsparcia.

  Jak branża gastronomiczna może na nowo zdobyć klientów?

  Przed branżą gastronomiczną pojawiło się nowe wyzwanie. W jaki sposób ponownie pozyskać kandydatów do pracy? Czy pomoże im w tym pozytywny wizerunek pracodawcy?

  Praca w IT - home office, ale projekty nierozwojowe

  Warunki zatrudnienia na rynku pracy IT są lepsze niż przed pandemią – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę HRK S.A. Zdaniem 39% specjalistów pracujących w IT COVID-19 miał pozytywny wpływ na ich branżę.