REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zastrzeżenie karty płatniczej

Aleksandra Pajewska
Zastrzeżenie karty płatniczej możliwe jest pod nr 828 828 828. /Fot. Fotolia
Zastrzeżenie karty płatniczej możliwe jest pod nr 828 828 828. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w wyjątkowych przypadkach, takich jak zgubienie, kradzież lub zniszczenie karty. Od stycznia 2014 dostępny jest jeden, wspólny numer służący zastrzeganiu kart płatniczych – 828 828 828.

Zastrzeżenie karty płatniczej to procedura stosowana w przypadku, gdy utracimy dostęp do karty lub umożliwimy go osobie nieuprawnionej. Przykład takiej sytuacji stanowi: zgubienie, kradzież, zniszczenie karty oraz uzyskanie kodu dostępu PIN/ CVV2/ CVC2 przez osobę nieuprawnioną. Rozumiane jest jako zgłoszenie karty do zablokowania. Należy go dokonać niezwłocznie po zauważeniu jednej ze wskazanych wyżej sytuacji. Mamy trzy możliwości dokonania zastrzeżenia: przy pomocy infolinii telefonicznej, poprzez stronę internetową banku lub osobiście w dowolnym oddziale naszego banku. Zastrzeżenie chroni przed użyciem karty przez osobę nieuprawnioną i utratą znajdujących się na rachunku bankowym oszczędności.

REKLAMA

Zastrzeżenie karty płatniczej to zgłoszenie jej do zablokowania.

Dotychczasowe regulacje

Dotychczas każdy bank samodzielnie udostępniał wskazane procedury swoim klientom. Specjalna infolinia, zajmującą się obsługą kart płatniczych była dostępna tylko dla klientów tego konkretnego banku, coraz częściej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W przypadku zaistnienia przykrej sytuacji – zgubienia lub zniszczenia karty zmuszeni byliśmy do szukania numeru kontaktowego banku, z którego usług korzystamy. Niejednokrotnie mogło to nastręczać wielu trudności. Sytuacja komplikowała się jeszcze bardziej w przypadku osób korzystających z kilku kart w różnych bankach. Wówczas musiała ona znać kilka numerów telefonów.

Zadaj pytanie na: Forum

Nowe uregulowania

REKLAMA

Od stycznia 2014 roku kartę płatniczą możemy zastrzec dzwoniąc pod jeden, wspólny numer - 828 828 828.  Jest on dostępny całodobowo zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Do nowego systemu należy 20 banków dysponujących 80% rynku kart płatniczych w Polsce. Wprowadzenie jednolitego systemu zastrzegania kart płatniczych to inicjatywa Związku Banków Polskich (ZBP). Numer dostępny jest z obu typów telefonu (komórkowego oraz stacjonarnego). Dodatkowy kanał umożliwiający dostęp do procedury zastrzegania karty płatniczej stanowi strona internetowa www.zastrzegam.pl.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjęcie zastrzeżenia wymaga weryfikacji danych osobowych zastrzegającego oraz danych dotyczących karty. Możemy więc zostać poproszeni o okazanie dowodu tożsamości oraz podanie ustalonego wcześniej hasła bezpieczeństwa.

Zobacz: Jak zastrzec dowód osobisty w banku?

Korzyści

Zastrzeżenie karty to procedura bardzo korzystna dla klienta banku. Skutkuje ona przejęciem przez bank pełnej odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje dokonane kartą (od kwoty 150 euro). Ważne jest zatem by dokonać jej możliwie najszybciej. Klient banku ponosi ryzyko i odpowiedzialność tylko za transakcje dokonane przez osobę nieuprawnioną od momentu zgubienia czy kradzieży do chwili zastrzeżenia, do kwoty 150 euro. Bank nie bierze na siebie jednak odpowiedzialności za transakcje potwierdzone kodem PIN.  To na właścicielu karty ciąży bowiem obowiązek nieujawniania tego numeru żadnym osobom.

Niedopuszczalne jest umieszczanie samoprzylepnej kartki z kodem PIN bezpośrednio na karcie płatniczej.

Jeśli po jakimś czasie odnajdziemy kartę płatniczą uważaną za zagubioną, nie będziemy już mieli możliwości skorzystania z niej. Nie ma opcji odblokowania zastrzeżonej karty. W tej sytuacji należy złożyć wniosek o wydanie nowej karty. Zgłoszenia takiego można dokonać najczęściej zarówno drogą telefoniczną, internetową jak i osobiście. Starą – nieaktywną - kartę należy zniszczyć bądź zostawić w placówce banku.

Opłaty

Zastrzeżenie karty płatniczej powinno być dokonane bezpłatnie. Opłata za taką usługę widnieje na liście umownych klauzul niedozwolonych prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK). Klauzula o treści: „W przypadku unieważnienia, zagubienia lub kradzieży karty posiadacz karty zobowiązany jest zapłacić bankowi kwoty należne w związku z jej zastrzeżeniem określone w cenniku usług" została uznana za niezgodną z prawem w wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKIK) z dnia 5 czerwca 2003 roku (sygn. akt XVII Amc 39/02).

Podstawowe zasady użytkowania karty płatniczej

Dla własnego bezpieczeństwa warto pamiętać o podstawowych zasadach użytkowania karty płatniczej.

Po pierwsze nie powinniśmy nosić jej w portfelu, razem z pieniędzmi i innymi dokumentami. W przypadku kradzieży tracimy je wszystkie jednocześnie, a złodziej uzyskuje nieograniczony dostęp do wszystkich naszych danych. Dokonując płatności kartą nie powinniśmy podawać jej sprzedawcy a już na pewno tracić z pola widzenia. Powinniśmy mieć zapewnioną możliwość samodzielnego wprowadzenia karty do odpowiedniego urządzenia (terminala płatniczego). Ważny jest także sposób wprowadzania kodu PIN. Warto upewnić się, czy żadna postronna osoba nie ma do niego dostępu. Wypłat gotówki z bankomatu lub w oddziale banku powinniśmy dokonywać tylko osobiście. Warto także porównać kwoty widniejące na potwierdzeniu dokonania transakcji z tymi zawartymi w historii rachunku. Dokumenty otrzymane z banku w tradycyjnej formie, zawierające np. numer PIN lub numer karty należy przed wyrzuceniem zniszczyć, w sposób uniemożliwiający odczytanie danych.

Polecamy serwis: Prawa konsumenta

Dodatkowym zabezpieczeniem może być ustalenie dziennego limitu dokonywanych transakcji. Oznacza to, że w jednym dniu nie moglibyśmy dokonać transakcji, których łączna kwota przekroczyłaby np. 600 zł. W przypadku kradzieży karty mamy gwarancję, że złodziej „nie wyczyści” naszego konta. Będzie mógł wypłacić jednego dnia tylko tyle, na ile opiewa ustalony, dzienny limit.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 29 sierpnia 1997 roku - Prawo bankowe,
  • wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKIK) z dnia 5 czerwca 2003 roku (sygn. akt XVII Amc 39/02).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA