| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Ranking lokat: odsetki wciąż lecą w dół

Ranking lokat: odsetki wciąż lecą w dół

Banki konsekwentnie obniżają oprocentowanie lokat. W ciągu ostatnich tygodni nic się w tej kwestii nie zmieniło. Jeśli któryś z banków zdecyduje się na niewielką podwyżkę odsetek od jednej lub dwóch oferowanych przez siebie lokat, taką sytuację możemy zaliczyć do wyjątków. Tylko inflacja jest ostatnio znów bardziej litościwa dla naszych pieniędzy i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach będzie ona naszym sprzymierzeńcem.

W przypadku lokat o pozostałych terminach nie znajdziemy już takich, które oferowałyby nominalnie 6 proc. w skali roku (pod uwagę bierzemy jedynie takie lokaty, z których założeniem nie wiążą się żadne dodatkowe warunki, ani nie dotyczą ich żadne promocje). Można się spodziewać, że wkrótce i 5 procent przejdzie (przynajmniej na jakiś czas) do historii.

We wcześniejszych rankingach charakterystyczne były dość duże różnice w oprocentowaniu między ofertami banków z pierwszych miejsc naszego rankingu a tymi, które zajmują dalsze miejsca w tabelach. Tym razem są one znacznie mniejsze. W przypadku lokat 3-, 6- i 12 miesięcznych są one niewielkie, sięgają 0,2-0,4 punktu procentowego. To oznacza, że banki coraz słabiej ze sobą konkurują, ich oferty coraz bardziej się do siebie upodabniają. Trudno dziś powiedzieć, czy będzie to bardziej trwała tendencja. Można się spodziewać, że znów w przyciąganiu klientów większą rolę zacznie odgrywać reklama.

W listopadzie, w porównaniu do października, średnie oprocentowanie lokat w dziesięciu najlepszych pod tym względem bankach z naszego zestawienia nieznacznie wzrosło jedynie w przypadku lokat 1-miesięcznych. W porównaniu do stanu z połowy roku najbardziej obniżyło się średnie oprocentowanie lokat o najkrótszych terminach, czyli właśnie 1-miesięcznych i 3-miesięcznych. W przypadku tych pierwszych w czerwcu wynosiło ono 4,86 proc., a w listopadzie 4,16 proc., co oznacza spadek o 0,7 punktu procentowego. Lokaty trzymiesięczne „staniały” z 5,99 proc. do 4,92 proc., czyli o prawie 1,1 punktu procentowego. W przypadku lokat o dłuższych terminach tempo spadku oprocentowania jest znacznie mniejsze, można nawet powiedzieć, że nieistotne. Na przykład dla lokat rocznych w ciągu pięciu miesięcy obniżyło się o 0,1 punktu procentowego, a w przypadku dwuletnich o 0,3 punktu.

Bardzo niewiele dzieje się na rynku lokat walutowych. W przypadku tych w euro jedynie Alior Bank minimalnie obniżył oprocentowanie lokat 3- i 12 miesięcznych. Ich średnie oprocentowanie w pięciu najlepszych bankach naszego zestawienia nie zmieniło się dla lokat 1- i 6-miesięcznych i minimalnie spadło dla 3- i 12-miesięcznych. To i tak nieźle, biorąc pod uwagę, że stawki Euribor na międzynarodowym rynku bankowym osiągają rekordowo niski poziom. Banki pożyczają sobie pieniądze na jeden miesiąc, płacąc poniżej 0,4 proc. W porównaniu z tymi stawkami, oferowane przez Mazowiecki Bank Regionalny 1,25 proc. wydaje się bardzo atrakcyjną lokatą. Ale w przypadku lokat walutowych nie o zyski z odsetek przecież głównie chodzi klientom.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK