| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Spada oprocentowanie lokat

Spada oprocentowanie lokat

Banki nadal obniżają oprocentowanie depozytów, mimo że w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych – wynika z danych zebranych przez Open Finance.

Pomysłem na zwiększenie sprzedaży może być również wprowadzenie lokat w formie ubezpieczenia – na taki ruch zdecydował się w kwietniu MultiBank. Z kolei Raiffeisen Bank w niedługim czasie planuje rozszerzyć ofertę o produkt, który będzie odwzorowaniem sytuacji na rynku międzybankowym. Mowa o lokacie opartej o jednomiesięczny WIBOR. Nieco inny pomysł znajdziemy w Noble Banku, gdzie nowością jest dwuletnia Lokata Rewolwer ze stałym oprocentowaniem na poziomie 7 proc. Od tradycyjnego depozytu różni się tym, że raz na kwartał można ją zerwać bez utraty odsetek. Wszystkie te przypadki pokazują, że banki starają się walczyć o klienta nie tylko wysokością oprocentowania. Próbują też zmniejszyć koszty pozyskiwania depozytów, zachęcając klientów do skorzystania z innych produktów banku.

Czołówka majowego rankingu lokat została zdominowana przez AIG Bank, oferującego najlepsze depozyty na kwartał i pół roku (odpowiednio 6,5- i 7 proc. w skali roku) przy środkach w wysokości 5- i 20 tys. złotych. Najwyżej oprocentowany roczny depozyt na 5 tys. zł ofertuje Lukas Bank (polisa lokacyjna ze stawką 6,8 proc), a w przypadku kwoty 20 tys. zł – Noble Bank (7,2 proc.). Wśród dwuletnich lokat, zarówno na 5- jak i 20 tys. zł, ponownie najlepiej wypada Noble Bank z Lokatą Rewolwer przynoszącą 7 proc. w skali roku.

Wybierając lokatę lub poliso-lokatę powinniśmy zwracać uwagę na możliwy do osiągnięcia zysk. Warto pamiętać, że oferowane nagrody czy ubezpieczenia to tylko dodatek, który często ma przesłonić niższe oprocentowanie.

Ministerstwo Finansów szacuje, że w kwietniu inflacja wyniosła 3,9 proc. Widać więc wyraźnie, że lokaty zaczynają oferować jedynie możliwość przechowania pieniędzy, tak by nie traciły na wartości. Mimo prognoz spadku inflacji na przestrzeni najbliższych miesięcy, coraz mniej oferowanych przez banki depozytów pozwala realnie zarobić, zatem tym bardziej warto skupić się na wyborze lokat ze stałym i możliwie wysokim oprocentowaniem.

Wybierz lokatę terminową

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK