reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Rachunki i konta oszczędnościowe > Jak wybrać konto osobiste

Jak wybrać konto osobiste

Wybierając konto bankowe musimy zastanowić się w jaki sposób będziemy z niego korzystać i czego oczekujemy od usług bankowych. Na pierwszy rzut oka najważniejszy wydaje się miesięczny koszt prowadzenia rachunku. Tymczasem jest to informacja, na którą powinniśmy zwrócić uwagę na samym końcu naszej analizy.

Bardziej istotne są opłaty za operacje bankowe, na przykład przelewy, zlecenia stałe, wypłaty z bankomatów. Wybierając ROR warto zwrócić uwagę na cztery podstawowe aspekty: oszczędzanie, wypłaty z bankomatów, funkcję rozliczeniową konta (przede wszystkim przelewy i korzystanie z bankowości elektronicznej) oraz dostęp do kredytów.

Osoby, dla których ważne jest oszczędzanie, powinny zwrócić uwagę zarówno na oprocentowanie środków na koncie, jak i na szybki i łatwy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na rachunku.

Warto przyjrzeć się oprocentowaniu rachunków – oferta rynkowa jest zmienna, ale porównywalna przez rynek. Klienci, którzy robią duże zakupy, płacą gotówką, podróżują po kraju, mają zwiększone zapotrzebowanie na wypłaty z bankomatów powinny zwracać uwagę na cenę za wypłaty z bankomatów.

Banki dysponują z reguły siecią bankomatów własnych, warto sprawdzić jak dużą, a niektóre oferują bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju - nawet innych banków. To oznacza możliwość dużych oszczędności, rzędu kilkuset złotych rocznie.

Ważna jest też funkcja rozliczeniowa rachunku, przeciętna rodzina realizuje nawet kilkanaście przelewów miesięcznie – dobrze przyjrzeć się opłatom za przelewy, zlecenia stałe – zarówno zlecane za pośrednictwem Internetu, jak i w Oddziale – w wielu przypadkach ceny znacznie się różnią.

W dzisiejszych czasach dobry ROR oznacza również szybki kredyt na prostych zasadach – w formie debetu lub pożyczki w koncie, która – w zależności od banku – może być nawet do kilkuset tysięcy złotych. Zazwyczaj posiadanie konta upoważnia również do preferencyjnych warunków cenowych na inne produkty, w tym kredyty np. hipoteczny.

Z tych wszystkich przyczyn opłata za konto nie powinna być głównym kryterium wyboru oferty, ponieważ zawarty w opłacie dostęp do bezpłatnych lub obniżonych kosztów korzystania z innych usług i produktów może ją z nawiązką rekompensować.

reklama

Czytaj także

Autor:

Dyrektor Departamentu Produktów Detalicznych BOŚ

Źródło:

INFOR

Tagi

lokata

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama