reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Gorsze notowania dolara

Gorsze notowania dolara

Dzisiaj poszły w dół notowania dolara amerykańskiego. Kurs EUR/USD podniósł się do wartości 1,3460. Znalazł się on jednocześnie w strefie istotnych oporów, które mieszczą się w przedziale 1,3400 – 1,3500. Wzrost kursu eurodolara trwał aż do osiągnięcia wartości zbliżonych do szczytów z minionego tygodnia.

Ostateczne sygnały do trwalszej zwyżki eurodolara padną dopiero, gdy przekroczy on poziom 1,3500. Za osłabieniem amerykańskiej waluty zaczyna przemawiać obecnie sytuacja panująca w notowaniach indeksu USD. Indeks ten zdołał dzisiaj zejść pod istotne wsparcie na poziomie 79,00, będące dolnym ograniczeniem ponad półtoramiesięcznego kanału wahań. Jeśli pokonanie tej bariery okaże się trwałe, powstanie przestrzeń do kilkuprocentowego osłabienia dolara. Z oceną trwałości wybicia należy jednak wstrzymać się przynajmniej do jutra.

O dzisiejszym umocnieniu euro względem amerykańskiej waluty zadecydował m.in. znacznie lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ZEW z Niemiec. Osiągnął on poziom 15,4 pkt, podczas gdy prognozowano, iż wyniesie 6,8. Słabszy od oczekiwań odczyt indeksu NY Fed Empire State, mimo że przemawiał podobnie jak dane z Europy za wzrostem EUR/USD, nie przyniósł bezpośredniej reakcji kursu tej pary walutowej.

Dowiedz się także: Dlaczego w pierwszej połowie stycznia nastąpiły wzrosty eurodolara?

Na rynku wciąż spekuluje się na temat tego, czy europejskie władze zdecydują się wkrótce na zwiększenie programu stabilizacyjnego, co miałoby na celu przywrócenie zaufania do mniej rozwiniętych krajów strefy euro. Choć patrząc na notowania EUR/USD można ulec wrażeniu, iż inwestorzy oczekują, że wkrótce tego typu kroki zostaną podjęte, to jednak zachowanie rynku obligacji wskazanych państw sugeruje inne wnioski. Rentowności hiszpańskich i portugalskich obligacji odnotowały dzisiaj wzrost, co oznacza, że uczestnicy rynku wciąż pozostają nieufni wobec państw-emitentów tych papierów dłużnych. Fakt ten osłabia podstawy fundamentalne do wzrostu kursu EUR/USD.

Polecamy serwis: Inwestycje

Dolar podobnie jak względem euro, tracił dzisiaj również w stosunku do funta. Bezpośredni impuls do zdecydowanej zwyżki kursu GBP/USD dał znacznie wyższy od prognoz odczyt grudniowej inflacji CPI z Wielkiej Brytanii. Ceny towarów i usług wzrosły tam w minionym miesiącu o 3,7 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano zwyżki o 3,3 proc. Dane te stawiają w trudnej sytuacji Bank Anglii, bowiem sugerują one konieczność zacieśnienia polityki pieniężnej, co byłoby jednak dość bolesne dla brytyjskiej gospodarki, która w najbliższym czasie może odczuwać jeszcze negatywne skutki wprowadzonych w minionych roku, zdecydowanych rządowych oszczędności. Wysoki odczyt wskaźnika CPI przybliża jednak z pewnością moment zakończenia okresu wyjątkowo łagodnej polityki pieniężnej w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj kurs GBP/USD przekroczył psychologiczną barierę 1,6000, kolejny istotny opór w jego notowaniach usytuowany jest już jednak nieco poniżej 1,6100.

Na rynku złotego w ostatnich godzinach nie dokonały się istotne zmiany. Kurs EUR/PLN co prawda odnotował nieznaczny wzrost do poziomu 3,8750, jednak sytuacja techniczna jego notowań nie uległa zmianie.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Impulsem do zwyżki eurodolara będzie przekroczenie poziomu 1,3500.
Impulsem do zwyżki eurodolara będzie przekroczenie poziomu 1,3500.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama