REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska złotówka umacnia się

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Dobre zachowanie się amerykańskich giełd, a także brak kolejnych negatywnych zawirowań na Węgrzech, sprawiają, że złoty sukcesywnie zyskuje, łamiąc po drodze dość ważne poziomy techniczne.

REKLAMA

Tak było wczoraj kiedy to został sforsowany poziom 4,04-4,05 zł za euro, tak też może być i dzisiaj w przypadku dolara, który spadł rano poniżej poziomu 3,10 zł. Warto też wspomnieć o franku, który wczoraj rano znalazł się poniżej poziomu 3 zł i ruch ten jest kontynuowany, przy wsparciu ze strony EUR/CHF i USD/CHF (frank słabnie to obu tych walut). Wygląda na to, iż są spore szanse, aby złoty przetestował poziom 4 zł jeszcze w tym tygodniu, a w średnim terminie trzeba odejść od pesymistycznych prognoz na rzecz tych, które będą zakładać umocnienie złotego w okolice 3,93 zł za euro na koniec sierpnia, a może i nawet niżej.

REKLAMA

Dzisiaj istotnych danych makro z kraju nie będzie, zatem uwaga skupi się na informacjach z zagranicy. Wczoraj lepsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym nieco poprawiły nastroje, ale trudno powiedzieć, czy będzie tak też dzisiaj po publikacji indeksu zaufania konsumentów za lipiec (oczek. 51 pkt.). Odczyt zostanie podany o godz. 16:00. Warto jednak zwrócić uwagę, iż prognoza już na starcie jest nieco pesymistyczna, co teoretycznie daje lepszy poziom odniesienia.

Zobacz także serwis: Notowania

EUR/PLN: Złamanie wsparć na 4,04-4,05 zł jest średnioterminowym sygnałem wejścia w trend spadkowy, co sugeruje testowanie okolic 3,93 zł i dalej 3,86 zł i 3,82 zł w perspektywie kilkunastu tygodni. W najbliższych dniach kluczowy będzie atak na poziom 4,00 zł. Opór to wspomniane 4,04-4,05 zł.

REKLAMA

USD/PLN: Jeżeli USD/PLN złamie na trwalej wsparcie na 3,10 zł to będzie to też mocny średnioterminowy sygnał sugerujący testowanie okolic 3,0350 zł i dalej 3,00 zł i niżej w kolejnych tygodniach. Układ wskaźników, który wcześniej sugerował koncepcję platformy do zwyżek, teraz zaczyna się łamać, co może tylko sugerować przyspieszenie ruchu w dół. Do tego potrzebne będzie jednak wsparcie w postaci mocnej zwyżki EUR/USD (np. powyżej 1,31).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: Po wybiciu wczoraj po południu z krótkoterminowej formacji konsolidacji notowania wykonały ruch równy jej zasięgowi, zbliżając się w okolice lokalnego maksimum na 1,3028. Poziom ten nie został jednak przetestowany, co nie oznacza, iż tak się nie stanie w ciągu kolejnych godzin. Wcześniej jednak rynek może spaść w okolice 1,2950-60, które stały się teraz mocnym wsparciem. Ujęcie wskaźnikowe pokazuje, iż średnioterminowy trend wzrostowy może być kontynuowany, pomimo pojawiających się pewnych zagrożeń. W takim układzie do końca tygodnia można by oczekiwać okolic 1,3100-1,3130, lub wyższych.

GBP/USD: Funt ma pewien kłopot z trwałym sforsowaniem poziomu oporu na 1,5500-1,5520. Dopóki jednak nie dojdzie do spadku poniżej 1,54, nie będzie można mówić o ryzyku zmiany dotychczasowego trendu wzrostowego. Ewentualne naruszenie 1,5520 będzie silnym średnioterminowym sygnałem do ruchu w stronę 1,5800.

Polecamy: Waluty on-line

Powyższy materiał nie stanowi rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczących instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców ( Dz.U. nr 206 z 2005 roku, poz. 1715). Nie jest również tekstem promocyjnym Domu Maklerskiego BOŚ S.A.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA