| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyty gotówkowe i konsumpcyjne > Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Ranking kredytów gotówkowych - styczeń 2010

Umiesz liczyć? Jeśli chcesz otrzymać kredyt konsumpcyjny, licz na swój bank – takie motto będzie przyświecało rynkowi pożyczek gotówkowych w 2010 r. Kredyty gotówkowe wciąż będą udzielane, ale z dużo mniejszym rozmachem niż w ostatnich latach. To już nie będzie przyrost o ponad 30 czy kilkanaście procent rocznie jak w latach 2008 i 2009 r., lecz co najwyżej około 10 procent – uważa Łukasz Molenda, dyrektor zespołu kredytów dla ludności w Banku Zachodnim WBK.

W Polbanku EFG zakończyła się oferta z darmową prowizją i od nowego roku trzeba wyłożyć 3 proc. wartości kredytu. Oprocentowanie pozostało niezmienione. Efekt? Kredyt nie kosztuje już 1943 zł, lecz blisko 2300 zł. W Alior Banku skala podwyżek również była spora. Bank ujednolicił ofertę dla klientów znanych i nieznanych. Oprocentowanie dla tych pierwszych z 13 proc. wzrosło do 16 proc., prowizja skoczyła z 1 do 2 pkt proc. Ostatecznie koszt kredytu zwiększył się do ponad 3800 zł. Stracili przede wszystkim znani bankowi klienci. Podobnie w styczniu było w Euro Banku. Tam dla znanych klientów w górę poszło oprocentowanie z 11,5 do 12,5 proc. Oferta dla obcych klientów nie zmieniła się. Oprocentowanie i prowizja poszły w górę również w PKO BP. Dla swoich klientów bank podniósł odsetki z 15,65 do 17,99 proc., a prowizję z 4,5 do 5 proc. Dla „obcych” klientów odsetki z 15,65 proc. zwiększyły się do 19,99 proc. Prowizja pozostała na 5 proc. maksymalnym poziomie. Kredyty dla swojego klienta kosztował w największym banku 3669 zł, a dla obcego ponad 4 tys. zł

Zobacz serwis: Kredyty i pożyczki hipoteczne

Obniżki

W MultiBanku z 4 do 3 proc. spadła prowizja dla osób, które nie były wcześniej jego klientami i zrównała się z płaconą przez osoby znane bankowi. W efekcie koszt pożyczenia 10 tys. zł na 3 lata przez nieznaną bankowi czteroosobową rodzinę zarabiającą 6 tys. zł netto obniżył się do 3082 zł. Ale i tak pozostał wyższy niż dla stałego klienta banku. W BPH w jednej z ofert dla osób nie współpracujących wcześniej z bankiem mocno spadł koszt ubezpieczenia - z 1705 zł do niecałych 800 zł, czyli do poziomu płaconego przez stałych klientów banku. Koszty ubezpieczenia obniżył również Bank Pocztowy. Zamiast ponad 1500 zł, od stycznia ubezpieczenie kosztuje 1260 zł. Jeśli ktoś chce ubezpieczenia uniknąć może założyć w banku lokatę w wysokości pożyczki. Podobny wybór nieznanym sobie wcześniej klientom daje Millennium.

Dla znanych klientów najtaniej w BNP Paribas Fortis, BZ WBK i Millennium

Po cenowych zmianach na pierwszej pozycji rankingu Gold Finance znalazła się w styczniu oferta kredytu z BNP Paribas Fortis z kosztem 2032 zł. Bank za tyle samo pożyczy 10 tys. zł na 3 lata zarówno znanym, jak i nieznanym klientom. Atrakcyjną ofertę mają dla własnych klientów również BZ WBK, Millennium i Citi Handlowy, w których nasz 3-letni kredyt na 10 tys. zł kosztował niecałe 2500 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »