| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Karty kredytowe > Bezpieczeństwo > Pilnuj swojej karty płatniczej

Pilnuj swojej karty płatniczej

Coraz częściej słyszymy o nowych kradzieżach pieniędzy przy pomocy kart płatniczych. Wraz z rozwojem rynku przybywa kartowych przestępców. Expander radzi jak skutecznie zabezpieczyć przed nimi nasze pieniądze.

Najlepszym sposobem walki ze skimingiem jest wprowadzanie kart z chipem. Ta są bowiem praktycznie niemożliwe do skopiowania. Jednak stosowane w Polsce karty z chipem, to karty hybrydowe wyposażone także w pasek magnetyczny. Dlatego ciągle pozostają narażone na działania przestępców.

Czytaj też: Sposób na skimming

W sytuacji jednak, gdy karta została sklonowana i użyta bez podania kodu PIN, banki nie obciążają klientów powstałymi w ten sposób stratami. Inaczej jest natomiast, gdy złodzieje znają PIN, ponieważ udało im się go podejrzeć. Prawo zobowiązuje posiadaczy kart do szczególnej ochrony tego kodu. W sytuacji, gdy przestępcy dokonali wypłaty z użyciem kodu PIN trudne może być nawet udowodnienie, że doszło do skopiowania karty. Dlatego bardzo ważne jest, by w każdej sytuacji, gdy wprowadzamy kod PIN, robić do dyskretnie. Szczególnie jest to ważne podczas zakupów w sklepach, gdzie przy kasie korzystamy z przenośnych PIN-padów. Często klienci korzystający z takich urządzeń wprowadzają kod tak, że podejrzeć go mogą wszystkie osoby stojące w bliskim otoczeniu. Każda postronna osoba, może być przestępcą i może zrobić użytek z poznania naszego PINu. Dlatego bezwzględnie trzeba zawsze zasłaniać klawiaturę, kiedy wprowadzamy PIN. Powinniśmy także przybrać taką pozycję, by pionowe zasłony, w które wyposażony jest PIN-pad, chroniły nas przed wścibskimi spojrzeniami innych ludzi.

Ofiarą skimmingu można także paść przy bankomacie, na których przestępcy instalują czytniki zapisujące zawartość paska magnetycznego karty podczas jej wprowadzania. Natomiast kod PIN poznają dzięki miniaturowej kamerze lub poprzez nałożenie na oryginalną klawiaturę bankomatu jej dokładnie wykonanej kopii.
By się ustrzec przed skopiowaniem karty przed wypłatą powinniśmy dokładnie obejrzeć bankomat. Zauważenie jakiegokolwiek podejrzanego elementu dołączonego do urządzenia powinno nas skłonić do rezygnacji. W takiej sytuacji należy również zawiadomić bank będący właścicielem bankomatu lub od razu policję, jeśli jesteśmy pewni, że na bankomacie znajduje się skimmer. Z tego właśnie względu warto korzystać z tych samych bankomatów, wtedy łatwiej jest nam zauważyć zmiany w ich wyglądzie. Powinniśmy także obserwować otoczenie bankomatu, czy nie dzieje się tam nic podejrzanego. Warto także zasłonić ręką klawiaturę bankomatu, gdy wprowadzamy kod PIN. Zasadą jest, że jeśli osoba wybierająca pieniądze sama nie widzi wprowadzanego przez siebie kodu (bo dokładanie zasłania klawiaturę ręką) to przestępcy także nie będę w stanie go podejrzeć.

Wybierz kartę kredytową

Każdy posiadacz kart powinien także na bieżąco sprawdzać przychodzące wyciągi bankowe. W sytuacji gdy znajdzie na nich transakcje, których nie wykonał natychmiast zawiadomić bank i zastrzec kartę. Często bowiem zdarza się, że klienci nie zaglądają nawet do szczegółowych zestawień transakcji i nie zauważają, że padli ofiarą oszustwa. Na szczęście, jeśli już padniemy ofiarą przestępców, to w dość łatwy sposób można taką transakcję zareklamować i uzyskać zwrot wydatkowanych środków. To powinno zapienić nam bezpieczne korzystanie z kart.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »