| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Komentarze rynkowe > Nawrót recesji coraz bardziej realny

Nawrót recesji coraz bardziej realny

Zła passa na rynkach finansowych nabiera coraz większych rozmiarów. Idzie ona w parze z globalnym spowolnieniem gospodarczym i niepokojami, związanymi z niebezpieczeństwem ponownej recesji. Publikacje makroekonomiczne z ostatnich tygodni oraz lipcowe odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury, w połączeniu z kryzysem dłużnym, nie wróżą nic dobrego.

Powinniśmy spodziewać się ograniczenia wydatków budżetowych i braku wsparcia dla koniunktury, które przyczyniało się w ostatnich 2 latach do jej ożywienia. Wtorkowe notowania na globalnych rynkach można traktować jako przełomowe. Światowy rynek akcji sforsował średnioterminowe wsparcie i tym samym zakończył wielotygodniowy trend boczny. Istnieje ryzyko, że wczorajsza sesja przesądza o utrwaleniu spadkowej tendencji nie na tygodnie, ale na miesiące.

Nie chodzi tylko o napływające wiadomości, z których bardzo wiele jest niekorzystnych, ale również skalę rozczarowania inwestorów tym, że nie udaje się powtórzyć scenariusza z minionego roku, na który tak bardzo liczyli w poprzednich tygodniach. Wtedy spowolnienie gospodarcze okazało się tymczasowe, a kłopoty z finansami publicznymi nie pociągnęły za sobą konsekwencji gospodarczych.

W tych warunkach warszawski parkiet nie ma innego wyboru, jak podążać w dół. Przestrzeń do zniżki wydaje się wciąż jeszcze znacząca. Kluczowe może być zachowanie walorów KGHM, które, podobnie jak surowce, pozostają dość odporne na pogorszenie notowań. Jeśli jednak inwestorzy odwrócą się od towarów, to i ta bardzo znacząca na naszym rynku firma mocno ucierpi.

Przeczytaj również: EFSF „Europejskim Funduszem Walutowym”?

Do chińskiego i indyjskiego rynku nieruchomości dołączył australijski - on też przechodzi kryzys.

Australijski rynek mieszkaniowy w dalszym ciągu przeżywa trudności. W czerwcu, 3. kolejny miesiąc, malała liczba wydanych pozwoleń na budowę. Jednocześnie w dół poszły ceny domów. Liczba pozwoleń obniżyła się o 3,5% w skali miesiąca, po spadku o 6,3% w maju. W porównaniu z czerwcem 2010 r. była niższa o 15,5%. W II kwartale ceny domów spadły o 0,1%, do najniższego poziomu od 2009 r. W takiej sytuacji nie dziwi pozostawienie w Australii stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Wcześniej podnoszono je systematycznie, by zwalczać oznaki bańki na rynku nieruchomości.

Polecamy serwis: Kursy walut

Tymczasem azjatyccy inwestorzy wykazują coraz większe zainteresowanie luksusowymi hotelami w USA. Szacuje się, że będą oni odpowiadali w tym roku za „niskie kilkanaście” procent wszystkich transakcji tego typu obiektami. W minionym roku było to 8%. Ostatnim przykładem takiej transakcji było kupno 5 hoteli, włącznie z położonym na Manhattanie Carlyle, przez rodzinę milionera z Hong Kongu za 570 mln USD.

Zespół analiz
Home Broker

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »