| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Portugalii

Portugalia jest państwem przyjaznym rozwojowi biznesu, o ogromnym potencjale gospodarczym. Sprzyja temu stosunkowo ograniczona liczba formalności, z którymi związane jest rozpoczęcie biznesu. Z drugiej jednak strony - obciążenia podatkowe są porównywalne z istniejącymi w Polsce, a przy pewnym poziomie dochodów nawet wyższe niż w Polsce.

Prawo portugalskie zawiera bardzo dużo odliczeń i zwolnień podatkowych, które mogą znacznie obniżyć kwotę podatku i niwelują wysokie progi podatkowe.

Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Portugalii w 2008 r. przedstawiają się następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Źródło: Stawki podatków w krajach Unii Europejskiej, Portal INFOR.pl.

Osoby pracujące na własny rachunek - wystawiające tzw. zielone rachunki (recibos verdes) - w pierwszym roku działalności są zwolnione z odprowadzania VAT i podatku dochodowego. W następnych latach mogą być zwolnione z odprowadzania VAT, w sytuacji gdy łączna kwota ich przychodów nie przekroczy 9975,96 euro rocznie po okazaniu wszystkich rachunków (recibos verdes), wystawionych za usługi świadczone w ramach prowadzonej działalności.

Podatek dochodowy od osób prawnych - CIT (Imposto sobre o Rendimento de Pessoas Colectivas - IRC) nałożony jest na dochody portugalskich przedsiębiorstw-rezydentów. Stawka CIT wynosi, co do zasady, 25 proc. Należy jeszcze pamiętać o dodatkowym gminnym podatku, który efektywnie może podwyższyć stawkę podstawową do 26,5 proc.

Spółki posiadające siedzibę na terytorium Azorów lub Madery korzystają z obniżonych stawek IRC - pomiędzy 17,5 a 22,5 proc. w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej i roku, w którym działalność została rozpoczęta. Możliwe są różnego rodzaju odliczenia pomniejszające podstawę opodatkowania, m.in. wydatki związane z prowadzoną działalnością, odsetki od kredytów, różnice kursowe, odpisy amortyzacyjne, strat.

Termin do złożenia deklaracji dotyczących CIT upływa ostatniego roboczego dnia maja roku następującego po roku podatkowym. W trakcie roku podatkowego natomiast podatnicy wpłacają zaliczki (w lipcu, wrześniu i grudniu) oszacowane na podstawie wysokości przychodów osiągniętych w poprzednim roku podatkowym.

Zgodnie z portugalskim prawem, podatkiem od towarów i usług - VAT (Imposto sobre Valor Acrescentado - IVA) objęte są: dostawa towarów, świadczenie usług, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz eksport i import towarów. Na kontynencie stawka podstawowa wynosi 21 proc. (w przypadku archipelagów Madera i Azory - 15 proc.), stawka zredukowana 5 proc. (Madera i Azory - 4 proc.) i stawka pośrednia 12 proc. (Madera i Azory - 8 proc.).

Stawkę zredukowaną 5-proc. stosuje się do towarów m.in. do produktów rolno-żywnościowych, prasy, lekarstw, sprzętu medycznego, transportu pasażerskiego), natomiast stawkę pośrednią 12-proc. stosuje się do niektórych produktów żywnościowych jak konserwy mięsne, rybne i owocowo-warzywne, tłuszcze roślinne i zwierzęce, wina, rośliny ozdobne. Zaś do pozostałych towarów i usług (stanowiących większość) stosuje się stawkę podstawową 21 proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK