| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak założyć firmę w Słowenii

Jak założyć firmę w Słowenii

Przedsiębiorcy w Słowenii najchętniej prowadzą firmy jednoosobowe. Stawka PIT zależy od wysokości dochodów i waha się od 16 do 41 proc. CIT jest na poziomie 22 proc.

Wyjaśnia jednocześnie, że następnym krokiem, po uzyskaniu stosownego wpisu w ewidencji, jest zgłoszenie działalności do rejestru prowadzonego przez właściwy dla przedsiębiorcy urząd skarbowy. Po zakończeniu procedury rejestracyjnej przedsiębiorca uzyskuje numer NIP.

To jednak nie koniec obowiązków ewidencyjnych. Przedsiębiorca zobowiązany jest jeszcze do otworzenia rachunku w Funduszu Emerytalnym, a także uzyskania numeru ubezpieczenia socjalnego i numeru statystycznego. Niedostatki wynikające z często długo przeciągającej się procedury rejestracyjnej zdają się rekompensować niskie koszty prowadzenia działalności gospodarczej w tej formie, albowiem koszt rozpoczęcia działalności rozpoczyna się już od 25 euro.

- Wśród spółek od lat najatrakcyjniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej dla zagranicznych przedsiębiorców jest odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - stwierdza Krzysztof Gratka.

Wyjaśnia również, że minimalny kapitał założycielski spółki wynosi 7,5 tys. euro, przy czym istnieje wymóg, aby co najmniej 25 proc. kapitału spółki zostało wniesione w gotówce przed rejestracją. Także aporty rzeczowe powinny zostać wniesione przez udziałowca przed zarejestrowaniem podmiotu. Przepisy słoweńskie przewidują także pewne ograniczenia w zakresie liczby wspólników oraz wysokości nominalnej udziału. Otóż słoweńska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie może mieć więcej niż 50 wspólników, natomiast wartość nominalna udziału musi być nie mniejsza niż 50 euro.

Polskich inwestorów pragnących prowadzić działalność gospodarczą w Słowenii na większą skalę zainteresuje w szczególności organizacja spółki akcyjnej. Dla tego rodzaju spółki ustawodawca przewidział minimalny kapitał w wysokości 25 tys. euro. Analogicznie jak w przypadku spółki z o.o. co najmniej 25 proc. kapitału w gotówce oraz aporty rzeczowe muszą zostać wniesione przed rejestracją. Cechą charakterystyczną spółki akcyjnej jest obowiązek zatrudnienia przynajmniej 20 pracowników, a także posiadania co najmniej 5 akcjonariuszy.

Spółki osobowe cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością wśród inwestorów zagranicznych.

- Kwoty stanowiące podstawę podatku od wynagrodzenia podane są w ujęciu miesięcznym, a nie rocznym jak w przypadku podatku dochodowego. Istotne jest także, że opodatkowane podatkiem od wynagrodzeń jest wynagrodzenie w kwocie brutto - wyjaśnia Krzysztof Gratka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ratajczak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK