reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Firma w Unii

Leasing może pomóc w sfinansowaniu projektów unijnych

Aktualizacja: 07.09.2007

Dofinansowanie przyznawane przedsiębiorcom ze środków funduszy strukturalnych ma zazwyczaj postać refundacji części poniesionych wydatków kwalifikowanych. Oznacza to, iż po pierwsze nie wszystkie rodzaje wydatków mogą być podstawą refundacji, a po drugie, projektodawca musi zapewnić środki finansowe na realizację całości projektu. »

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Aktualizacja: 04.09.2007

Jestem właścicielem restauracji w centrum Warszawy. Chciałbym otworzyć następny lokal w Manchesterze. Wymagałoby to ode mnie zatrudnienia tam kilku pracowników. Czy muszę zakładać odrębną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii? Jakie są ewentualne formalności niezbędne do podjęcia takiej działalności? »

Jakie udogodnienia dla upoważnionego podmiotu gospodarczego

Aktualizacja: 03.09.2007

Według przepisów wprowadzonych do Wspólnotowego Kodeksu Celnego, podmiot, który posiada status upoważnionego podmiotu gospodarczego, będzie mógł korzystać z różnych udogodnień. Na czym one będą polegały? »

Transgraniczne umowy o pracę

Aktualizacja: 31.08.2007

1 sierpnia 2007 r. weszła w życie Konwencja rzymska o prawie właściwym dla zobowiązań umownych, która ustanawia jednolite normy kolizyjne w zakresie zobowiązań umownych dla wszystkich państw członkowskich UE. »

Jak sprostać wymaganiom instytucji oceniającej wniosek i bankowi

Aktualizacja: 28.08.2007

Przedsiębiorca chcący zrealizować inwestycje często zmuszony jest korzystać z dodatkowego finansowania, jakim jest kredyt bankowy. To z kolei może rodzić obawy, że wymagania banku dotyczące zdolności kredytowej firmy będą odbiegać od oczekiwań instytucji oceniającej wniosek o dotacje. Nic bardziej mylnego. »

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Aktualizacja: 29.08.2007

Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe. »

Fundusze unijne dla przedsiębiorców w ramach regionalnych programów operacyjnych

Aktualizacja: 26.08.2007

W nowym okresie programowania funduszy unijnych (2007-2013) możliwe będzie wnioskowanie z dwóch rodzajów programów operacyjnych: zarządzanych centralnie oraz regionalnie. Ze względu na fakt, że programy ogólnokrajowe skierowane będą na dofinansowanie projektów wysokobudżetowych, mikroprzedsiębiorcy powinni skierować szczególną uwagę na środki dostępne w ramach regionalnych programów operacyjnych. »

Czy przedsiębiorca, który chce rozpocząć działalność w Wielkiej Brytanii, zawsze ma obowiązek wypełnić formularz P86

Aktualizacja: 24.08.2007

Każda osoba, która przyjeżdża do Wielkiej Brytanii w celach zarobkowych, ma obowiązek złożyć wypełniony formularz P86 w Her miejscowym urzędzie podatkowym, tj. Majesty Revenue and Customs. Tylko pobyt w celach turystycznych zwalnia z obowiązku rejestracji. »

Kto może zostać upoważnionym podmiotem gospodarczym

Aktualizacja: 21.08.2007

Władze unijne zdecydowały się wprowadzić do prawa celnego instytucję tzw. upoważnionego podmiotu gospodarczego. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, żeby uzyskać ten status? »

Do czego służy system INTRASTAT

Aktualizacja: 09.08.2007

System INTRASTAT to system statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce funkcjonuje od 1 maja 2004 r. Jest narzędziem do przekazywania przez przedsiębiorców w kraju członkowskim Unii Europejskiej informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów należących do Wspólnoty. »

Kiedy i jak rozliczyć projekt unijny

Aktualizacja: 07.08.2007

Coraz większa grupa przedsiębiorców kończy lub zakończyła realizacje swoich inwestycji. Z pewnością chciałaby jak najszybciej rozliczyć projekt i otrzymać na swój rachunek bankowy środki z dotacji. »

Odpowiedzialność wykonawcy w prawie niemieckim

Aktualizacja: 06.08.2007

Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność firmy budowlanej za wadliwe wykonanie prac w prawie unijnym? Czy istnieją w tym zakresie jakieś szczególne regulacje unijne? Jak wygląda ta kwestia w prawie niemieckim? »

Kto skorzysta ze statusu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego

Aktualizacja: 06.08.2007

Władze unijne zdecydowały się na wprowadzenie do przepisów prawa celnego nowej instytucji, tzw. statusu Upoważnionego Podmiotu Gospodarczego (ang. Authorized Economic Operator). Dlaczego postanowiono zastosować to rozwiązanie? »

Jak JEREMIE może pomóc małym przedsiębiorcom

Aktualizacja: 03.08.2007

Przedsiębiorstwa z sektora MSP mają ograniczony dostęp do kapitału. Jest to jedna z barier rozwoju gospodarki. W Programach Operacyjnych na lata 2007-2013 przewidziano środki służące poprawie sytuacji w tej sferze. »

Wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez firmy

Aktualizacja: 06.08.2007

Jednym z priorytetowych obszarów wsparcia pochodzącego ze środków strukturalnych, a w szczególności z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, będzie działalność badawczo-rozwojowa (B+R) realizowana przez przedsiębiorców. »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama