| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Protokół dyplomatyczny > Organizacja oficjalnego życia dyplomatycznego

Organizacja oficjalnego życia dyplomatycznego

Świat dyplomacji rządzi się ściśle określonymi regułami, które dokładnie wskazują kto i jak powinien zachować się w każdej sytuacji. Bycie dyplomatą wymaga znajomości tych zasad i budowania w oparciu o nie harmonogramu życia dyplomatycznego.

Do elementów życia dyplomatycznego należą: wizyty, przyjęcia, spotkania, wymiana korespondencji dyplomatycznej, zasady precedencji i stroje.

Wizyty

Każdy nowo mianowany ambasador powinien rozpocząć swoją służbę od złożenia wizyt wszystkim ambasadorom krajów, z którymi utrzymywane są stosunki dyplomatyczne. Po wizytach oczywiście następują rewizyty.

Przyjęcia i spotkania

Dyplomata bywa zarówno organizatorem jak i uczestnikiem różnego rodzaju przyjęć i spotkań. Powinna mu w ich czasie przyświecać naczelna zasada uczestnictwa w przyjęciach i spotkaniach – nawiąż i podtrzymuj kontakty, wymieniaj opinie i poglądy, słuchaj i analizuj.

Precedencja

Dyplomata musi wiedzieć kogo przedstawić jako pierwszego, a kogo w dalszej kolejności, komu podać rękę, jak i z kim się witać i żegnać, jak rozsadzać gości przy stole. Zasady precedencji ustalane są w oparciu o hierarchię klas, rang oraz datę, godzinę i czas pełnienia służby dyplomatycznej. Odwołują się również do zasad savoir – vivre’u w zakresie pierwszeństwa.

Polecamy: Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Korespondencja dyplomatyczna

Korespondencja dyplomatyczna prowadzona jest miedzy osobami reprezentującymi kraj, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by była pozbawiona jakichkolwiek błędów i niedociągnięć. Każde takie uchybienie źle świadczy nie tylko o autorze, ale przede wszystkim stawia państwo w niekorzystnej sytuacji. Zarówno forma, styl i język są nieodłącznym elementem korespondencji dyplomatycznej.

Polecamy: Przygotowane przez Ciebie dokumenty są Twoją wizytówką

Strój

Jak w każdym zawodzie strój ma duże znaczenie. Dyplomata powinien w sposób szczególny dbać o własny wizerunek – reprezentuje nie tylko siebie, ale głowę państwa i całe społeczeństwo. Jego niedbały wygląd szybko stanie się znakiem rozpoznawczym dla całego narodu. 

Czytaj także: Nie szata zdobi człowieka - a jednak ...

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dyplomata bywa zarówno organizatorem jak i uczestnikiem różnego rodzaju przyjęć i spotkań.
Dyplomata bywa zarówno organizatorem jak i uczestnikiem różnego rodzaju przyjęć i spotkań.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »