| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Człowiek - najsłabsze ogniwo systemu antywirusowego

Nie bagatelizuj zagrożeń wirusowych. Uaktualniaj swój program antywirusowy. Trzymaj hasła w tajemnicy. Nie bądź nadmiernie ciekawski. Nie otwieraj "dziwnych" maili. To zalecenia specjalistów od zwalczania wirusów komputerowych. Pamiętaj, że nawet najlepszy antywirus nie ochroni Twoich danych, jeżeli będziesz zachowywał się niefrasobliwie.

Wiadomość e-mail wysłana przez robaka Monikey


Na pierwszy rzut oka to zupełnie normalna wiadomość informująca użytkownika, że ktoś wysyła mu e-kartkę z pozdrowieniami. Naturalną reakcją użytkownika będzie kliknięcie odsyłacza, aby przeczytać kartkę. Na to właśnie liczą osoby, które wysłały wiadomość: chcąc obejrzeć kartkę, niczego niepodejrzewający użytkownik uruchomi robaka. W jaki sposób można więc odróżnić zainfekowane wiadomości od nieszkodliwych? Poniżej przedstawiamy prawdziwą wiadomość e-mail wysłaną przez serwis POSTCARD.RU:


Wiadomość e-mail wysłana przez POSTCARD.RU.


Po pierwsze, należy zauważyć, że wiadomość e-mail pokazana na ilustracji 1 została napisana w kodzie HTML - w ten sposób można w niej zamaskować odsyłacz prowadzący do strony zawierającej robaka, który będzie wyglądał jak odsyłacz do POSTCARD.RU. Na ilustracji 2 widzimy wiadomość e-mail z serwisu POSTCARD.RU. Zawiera ona ostrzeżenie, że wszystkie wiadomości e-mail wysyłane z tego serwisu pisane są tylko zwykłym tekstem; wiadomość w HTML-u nie pochodzi z serwisu i może zawierać złośliwy program. Jeśli użytkownik chce obejrzeć kartkę, powinien skopiować odsyłacz do przeglądarki - prawdziwy odnośnik spowoduje wyświetlenie e-kartki.

Pod żadnym pozorem użytkownicy nie powinni jednak klikać odsyłaczy w HTML-u; w przeciwnym razie, jak w wielu innych przypadkach, otworzy się strona zawierająca złośliwy program, który zostanie następnie aktywowany.


Podobne podejście stosowane jest często w masowym rozsyłaniu spamu. W wiadomościach można przeczytać: "Jeśli chcesz zostać usunięty z naszej listy mailingowej, kliknij poniższy odsyłacz". Ktoś mógłby zapytać, w czym tkwi problem - naturalnie użytkownicy nie chcą dostawać masy spamu, będą więc chcieli skorzystać z tej opcji. Po kliknięciu odsyłacza otworzy się strona w HTML-u, rzekomo w celu sprawdzenia bazy danych abonentów, a następnie pojawi się następujący komunikat: "Twój adres został usunięty". Przynajmniej tak ma myśleć użytkownik. W rzeczywistości jednak na komputerze ofiary zostanie zainstalowany koń trojański. Trzeba sobie uświadomić jeden fakt: spamerzy nie przejmują się życzeniami użytkowników i jeśli weszli już w posiadanie jakiegoś adresu, będą wysyłali na niego spam, niezależnie od prób zrezygnowania z subskrypcji. Próby rezygnacji skończą się otrzymywaniem większej ilości spamu lub zainstalowaniem złośliwego programu. Najlepszym sposobem poradzenia sobie ze spamem jest usuwanie niechcianych wiadomości.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK