reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Programy dla firm > Jak poradzić sobie z blokującymi system sterownikami?

Jak poradzić sobie z blokującymi system sterownikami?

Bardzo często komputer firmowy to prawdziwy kombajn z wieloma akcesoriami i dodatkowymi urządzeniami. Drukarki, skanery, karty telewizyjne, muzyczne, graficzne, sieciowe etc. Można tak wymieniać bardzo długo. Dopóki wszystko działa prawidłowo, nie ma się o co martwić, ale jeśli któryś ze sterowników zaczyna odmawiać posłuszeństwa zaczyna się prawdziwa loteria. Czasami takie sterowniki znacznie spowalniają lub całkowicie blokują uruchamianie systemu Windows. Jak sobie z tym poradzić?

Najpierw wypadałoby ustalić, czy to sterowniki utrudniają rozruch Windows, a jeśli tak, to które. Aby to sprawdzić, musimy przeanalizować proces uruchamiania systemu. W tym z pozoru skomplikowanym zadaniu pomoże nam narzędzie Process Monitor z pakietu Sysinternals Suite. Po pobraniu aplikacji, rozpakujmy archiwum Sysinternals Suite do dowolnego folderu na twardym dysku. Następnie przechodzimy do pierwszego etapu.

Zobacz również: Jak usunąć z komputera zbędne aplikacje?

Najpierw zajmiemy się protokołowaniem rozruchu. Brzmi bardzo poważnie, ale nie jest to trudna czynność. Po uruchomieniu Process Monitor, wyświetli on bieżące działania wszystkich procesów. Aby wstrzymać nadzorowanie klikamy na ikonkę lupy. Następnie wybieramy menu Options, a w nim Enable Boot Logging. W ten sposób włączymy protokołowanie czynności rozruchowych. Następnie restartujemy system i natychmiast po uruchomieniu Windows przywołujemy ponownie Process Monitor. Protokół rozruchu zapisujemy w dowolnym folderze, najlepiej pod ręką, na pulpicie.

W drugim etapie zawężamy wyniki. Pamiętajmy, że protokół zajmuje przeważnie kilkaset megabajtów i gromadzi wszystkie operacje na plikach, na rejestrze Windows, a także wszystkie czynności wykonywane przez procesy. Aby wyłowić z tej masy danych opóźnienia wywołane przez pojedyncze sterowniki musimy skorzystać z funkcji filtrowania. W tym celu przytrzymując naciśnięty klawisz [Ctrl], naciśnij klawisz [L]. W następnym kroku zaznaczamy wiersz Process Name is System Exclude a następnie klikamy przycisk Remove.

Zobacz również: Czym zastąpić systemowy notatnik?

Następnie wybieramy w polach listy w górnej części okna następujące opcje: Process Name, is, System i Include. Wybór potwierdzamy przyciskiem Add. Dzięki temu na ekranie pozostaną jedynie operacje procesu systemowego, który wczytuje sterowniki. Następnie możemy jeszcze bardziej zawęzić listę wyników. W tym celu ukrywamy wszystkie operacje oprócz operacji na plikach z rozszerzeniem .sys , który jest typowy dla sterowników. Aby tego dokonać, wybieramy w polach listy następujące opcje: Path, ends with, .sys i Include. Wszystko potwierdzamy klikając Add i OK.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama