reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Mieszkanie czy dom: gdzie warto wynająć pokój

Mieszkanie czy dom: gdzie warto wynająć pokój

Niedługo rozpoczyna się rok akademicki, a ty wciąż szukasz lokum? Jeśli chcesz wynajmować pokój, zwracaj uwagę na oferty wynajmu mieszkania, a nie domu. Jeżeli jednak masz znajomego, z którym zamierzasz dzielić pomieszczenie, tańszym rozwiązaniem będzie wynajęcie domu.

Żak poszukujący nieruchomości na wynajem zapłaci mniej za oddzielny pokój w mieszkaniu, niż w domu – pokazują dane Home Broker. Do badania przyjęliśmy ceny ofertowe najmu mieszkań i domów w ośmiu dużych miastach. Różnice w średnich opłatach za pokój w domu i mieszkaniu wahają się w poszczególnych miastach od 70 do 383 zł miesięcznie. Rozbieżności w faktycznie ponoszonych kosztach mogą być jeszcze większe. W przypadku najmu domu dodatkowo mogą być bowiem doliczone opłaty np. za ogrzewanie, które w przypadku mieszkań zwykle uwzględnione są już w czynszu (chyba, że przekroczy się założony limit).

Wynajęcie pokoju w domu nie dość, że jest droższe to może wiązać się z pewnymi niedogodnościami, na przykład większą odległością od centrum, gorszym dostępem do komunikacji publicznej czy koniecznością wypełniania dodatkowych obowiązków, jak odśnieżanie drogi czy koszenie trawnika. Korzyści to z kolei większa przestrzeń i zieleń, chociaż nie są to zwykle czynniki priorytetowe dla studentów.

Przeczytaj także: Gdzie wolimy wynająć, a gdzie kupić mieszkanie

Miasto

Średni koszt wynajęcia jednego pokoju

Różnica

Dom

Mieszkanie

Warszawa

1 539 zł

1 156 zł

383 zł

Kraków

1 138 zł

871 zł

267 zł

Wrocław

1 037 zł

894 zł

143 zł

Gdańsk

985 zł

870 zł

115 zł

Szczecin

937 zł

743 zł

194 zł

Łódź

917 zł

664 zł

253 zł

Katowice

838 zł

768 zł

70 zł

Poznań

831 zł

736 zł

95 zł

Niewielka miesięczna różnica w koszcie najmu pokoju w domu i mieszkaniu jest widoczna w Katowicach i Poznaniu. W miastach tych mieszkanie w domu kosztuje odpowiednio 70 i 95 zł więcej. Tu zatem wynajęcie domu wydaje się najbardziej opłacalne. Inaczej jest w Warszawie czy Krakowie, gdzie z tego tytułu trzeba dopłacić odpowiednio 383 zł i 267 zł miesięcznie.

W przypadku stolicy duża różnica może wynikać stąd, że cena najmu mieszkań zaniżona jest przez lokale o niskim standardzie, z kolei cena najmu domów zawyżona przez eleganckie wille położone np. na Mokotowie czy Żoliborzu.

Zobacz także: Rynek nieruchomości

Korzyścią z wynajmowania domu jest dostęp do większego metrażu. Pokoje są zwykle o kilka a nawet kilkanaście metrów większe niż w mieszkaniu. A to powoduje, że można dzielić je z kolegami, obniżając w ten sposób koszt najmu. W ten sposób postępuje wielu studentów, dla których cena jest priorytetem.

Przykładowo, średnia cena najmu pokoju w mieszkaniu to dla Warszawy 1156 zł, a koszt najmu pokoju w domu przez jedną osobą, przy założeniu, że korzystają z niego dwie osoby, wynosi 770 zł. Jest to zatem korzystniejsza z ekonomicznego punktu widzenia opcja.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama