reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Olej opałowy panaceum na czasy kryzysu

Olej opałowy panaceum na czasy kryzysu

Jeśli zima dała Ci w kość a kolejny rachunek za ogrzewanie doprowadził do stanu przedzawałowego to warto zastanowić się nad zastosowaniem ogrzewania olejowego.

Jeśli chodzi o wydajność i użyteczność kotły olejowe znajdują się na takim samym poziomie jak gazowe ale są od nich znacznie tańsze. Jedynym ograniczeniem jest to, że piece olejowe wymagają oddzielnego pomieszczenia z przeznaczonego na kotłownię, powinno ono mieć nie mniej niż 8m2. Pomieszczenie nie musi mieć specjalnego komina jak w przypadku otwartego spalania (przy zastosowaniu wkładów kominkowych) wystarczy, że będzie miało zapewnioną wentylację grawitacyjną. Potrzebny jest też zbiornik do magazynowania płynnego opału, wewnętrzny lub zewnętrzny.

Jeśli wymienione wyżej ograniczenia nie są niemożliwe do spełnienia to warto zastanowić się na tą technologią. Koszty eksploatacji kotłów olejowych są w chwili najtańsze dla domowego budżetu. Cena kotła olejowego jest wyższa niż kotłów gazowych. Za podstawową wersję pieca dobrej marki, do średniej wielkości domu trzeba będzie zapłacić nieco ponad 7 tysięcy. Cena zależy od parametrów, które należy ustalać indywidualnie.

Będąc posiadaczami kotła olejowego możemy sami decydować, od kogo kupimy paliwo, w jakiej ilości i kiedy. Jest to wygodne, bo mamy możliwość dywersyfikowania źródeł dostawy i negocjowania cen w zależności od kupowanej ilości.
To na co trzeba wrócić uwagę przy zakupie, żebyśmy nie przepłacili to: wartość opałowa, która nie może być mniejsza niż 42,6 megadżule na kilogram oleju; zawartość siarki nie może przekraczać 0,1%; gęstość właściwa oleju nie może być wyższa niż 860 kilogramów na m3.

Jeśli zdecydujesz się na taką formę ogrzewania, koniecznie wybierz dla swojego domu piec, z programatorem, dzięki któremu będziesz mógł ustawić temperaturę nie tylko z dokładnością, co do stopnia, ale także co do minuty, na z góry wyznaczony czas. Jeśli wychodzisz z domu, wysoka temperatura nie jest potrzebna. Odpowiednio zaprogramowany piec zacznie obniżać temperaturę o kilka stopni na noc. Rano o wskazanej godzinie, najlepiej po wyjściu wszystkich domowników do pracy i szkoły obniży temperaturę i kolejne stopnie, po to żeby od godziny powiedzmy 15:00 zacząć ją podnosić. Wracających do domu przywita miłe ciepłe. Dom dopasowanych do życia mieszkańców to ekonomiczne i ekologiczne podejście do eksploatacji energii.

Nowoczesna kotłownie są oszczędne, tanie w eksploatacji, czyste i bezpieczne. Kotły spalają lekkie oleje opałowe, które nie wybuchają w zetknięciu z ogniem tak jak gaz. Są bezpieczne dla domowników i dla ich portfela. Ważne jest żeby szukać nowych rozwiązań, które pozwalają żyć ergonomicznie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama